reklama

V Česku převládá britská mutace koronaviru, potvrdily testy z liberecké nemocnice

U covid pozitivních pacientů v Česku převládá britská mutace koronaviru. Prokázaly to testy provedené v laboratořích liberecké krajské nemocnice. Minulý týden vybrali experti náhodných 88 pozitivních vzorků, britskou mutaci odhalili v 64 případech. Napodruhé vzali desetinásobek pozitivních vzorků za uplynulý týden a poměr byl obdobný: 67 procent vykázalo nakažlivější verzi koronaviru.

reklama

„Zkoumání jsme podrobili 1150 pozitivních vzorků, které jsme minulý týden vyhodnocovali v našich laboratořích, britská mutace se potvrdila v 776 případech. Byly to vzorky lidí všech věkových kategorií od dětí z mateřských škol přes pendlery až po seniory,“ říká mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

V Česku se zatím u každého vzorku konkrétní mutace nezjišťuje, je to totiž výrazně časově náročné. Zjistit samotnou pozitivitu při PCR testu trvá průměrně šest hodin, odhalit konkrétní mutaci zabere 48 hodin.

Podle Řičáře v Liberci počítají s tím, že na britskou mutaci začnou testovat všechny pozitivní vzorky. Nemocnice je při testech schopna odlišit nejen britskou mutaci, ale i jihoafrickou a brazilskou. „Nicméně už pracujeme na komplexnějším řešení detekce mutací,“ dodává mluvčí Krajské nemocnice Liberec.

Britská mutace koronaviru je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut. Lidé by měli nosit raději respirátor FFP2 než roušku. Už dříve byla mutace potvrzena v jiných částech republiky. „Faktem je, že způsob léčby i používání ochranných pomůcek zůstávají stejné. Nic se nemění,“ doplnil mluvčí liberecké nemocnice Řičář.

K tématu

Tagy: nemocnice mutace nakažení Liberecký kraj Liberec pacienti koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru Krajská nemocnice Liberec covid pozitivní pacienti britská mutace

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama