reklama

V Česku převládá britská mutace koronaviru, potvrdily testy z liberecké nemocnice

U covid pozitivních pacientů v Česku převládá britská mutace koronaviru. Prokázaly to testy provedené v laboratořích liberecké krajské nemocnice. Minulý týden vybrali experti náhodných 88 pozitivních vzorků, britskou mutaci odhalili v 64 případech. Napodruhé vzali desetinásobek pozitivních vzorků za uplynulý týden a poměr byl obdobný: 67 procent vykázalo nakažlivější verzi koronaviru.

reklama

„Zkoumání jsme podrobili 1150 pozitivních vzorků, které jsme minulý týden vyhodnocovali v našich laboratořích, britská mutace se potvrdila v 776 případech. Byly to vzorky lidí všech věkových kategorií od dětí z mateřských škol přes pendlery až po seniory,“ říká mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

V Česku se zatím u každého vzorku konkrétní mutace nezjišťuje, je to totiž výrazně časově náročné. Zjistit samotnou pozitivitu při PCR testu trvá průměrně šest hodin, odhalit konkrétní mutaci zabere 48 hodin.

Podle Řičáře v Liberci počítají s tím, že na britskou mutaci začnou testovat všechny pozitivní vzorky. Nemocnice je při testech schopna odlišit nejen britskou mutaci, ale i jihoafrickou a brazilskou. „Nicméně už pracujeme na komplexnějším řešení detekce mutací,“ dodává mluvčí Krajské nemocnice Liberec.

Britská mutace koronaviru je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut. Lidé by měli nosit raději respirátor FFP2 než roušku. Už dříve byla mutace potvrzena v jiných částech republiky. „Faktem je, že způsob léčby i používání ochranných pomůcek zůstávají stejné. Nic se nemění,“ doplnil mluvčí liberecké nemocnice Řičář.

K tématu

Tagy: nemocnice mutace nakažení Liberecký kraj Liberec pacienti koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru Krajská nemocnice Liberec covid pozitivní pacienti britská mutace

Další hlavní zprávy

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama