V Česku zemřelo další dítě s covidem. Chlapečkovi nebyl ani rok, pocházel nejspíše z Prahy

Ve statistikách ministerstva zdravotnictví přibyla další nezletilá oběť covidu. S koronavirem měl zemřít ani ne roční chlapeček, který byl pravděpodobně z Prahy. Jedná se již o sedmou oběť epidemie ve věku do čtrnácti let.

Podle informací ministerstva zdravotnictví v Česku 26. ledna zemřelo s covidem již sedmé dítě ve věku do čtrnácti let. Ze statistik vyplývá, že se jednalo o ani ne ročního chlapečka pravděpodobně z Prahy nebo jejího blízkého okolí. Od začátku pandemie se jedná již o sedmou nezletilou oběť nemoci. O smrti chlapce jako první informoval web TN.cz.

Jde zároveň o třetího chlapce do čtrnácti let. Poslední úmrtí v této kategorii ministerstvo ohlásilo na začátku prosince minulého roku. V jedné z nemocnic Moravskoslezského kraje zemřel s covidem chlapec, který by brzy oslavil třetí narozeniny. Jen o necelé dva týdny dříve – 24. listopadu – zemřela s covidem desetiletá dívka z Lounska.

Vůbec první nezletilou obětí do čtrnácti let spojenou s nemocí COVID-19 byl osmiletá dívka z Plzeňského kraje, která zemřela v únoru minulého roku. Ve statistikách počty nejmenších obětí dosahují takřka stejných hodnot jako obětí ve věku od 15 do 24 let. V této kategorii dosud zemřelo osm lidí – tři ženy a pět mužů.

Věková skupina Ženy Muži Celkový počet úmrtí
0–14 4 3 7
15–24 3 5 8
25–34 25 49 74
35–44 90 162 252
45–54 292 555 847
55–64 903 1 950 2 853
65–74 3 295 6 344 9 639
75–84 5 891 7 879 13 770
85+ 5 549 4 146 9 695
Celkový počet úmrtí 16 052 21 093 37 145

K pátečnímu ránu ministerstvo zdravotnictví eviduje již 37 145 obětí covidu. Nejvíce zemřelých spadá do věkové kategorie 74 až 85 let. Ze statistik dále vyplývá, že s covidem zemřelo více mužů (21 093) než žen (16 052). V Česku nadále každým dnem přibývají desetitisíce nakažených. Na vině je zejména infekčnější varianta omikron.

Laboratoře ve čtvrtek potvrdily téměř 35 tisíc nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Zároveň se objevilo rekordních 16 248 opakovaných nákaz u již dříve pozitivně testovaných, které nejsou započítávány do denního přírůstku nakažených. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vrchol omikronové vlny nastane příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:19

Gubernátor: 17. května zabili ruští okupanti v Doněcké oblasti 7 civilistů

22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.