Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

„Průběžně vyhodnocujeme data. V půlce února dostanu informace od týmu profesora Romana Chlíbka a rád bych přišel s nějakou strategií k návratu do normálu tak, abych ho v březnu mohl projednat na vládě. Doufám, že 1. duben uvítáme návratem k normálu,“ řekl Válek CNN Prima NEWS. Přesvědčení následně zopakoval i ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Sněmovně. Podobný odhad už učinil i Fiala.

„V březnu bychom se mohli začít vracet ke standardnímu životu, ale jsem velmi opatrný. Opravdu závisí na tom, co se bude dít. Musíme se řídit vývojem omikronu,“ sdělil premiér s tím, že zatím nechce slibovat něco, co by pak vláda v důsledku nepředpokládaného vývoje nakonec neschválila.

Podobný odhad návratu do normálu jako Válek s Fialou predikuje například epidemiolog Petr Pazdiora. „Situace v západní Evropě je trochu jiná než u nás. Omikron tam přišel dřív. Řada zemí, která rozvolňuje, má to nejhorší za sebou, my to máme před sebou. Úvahy o rozvolňování teď nejsou vůbec na místě,“ uvedl epidemiolog. Na rušení opatření bude podle něj čas až v březnu.

Naopak imunolog Jiří Šinkora by s uvolněním restrikcí vůbec neotálel. „Já bych opatření zrušil, ale byl bych velmi opatrný a vše sledoval. Covidový certifikát neříká vůbec nic. Jen to, jestli jste prodělali virózu či byli očkovaní. I očkovaný se může nakazit a roznášet to dál,“ řekl webu Novinky.cz.

Hostomský: Berme omikron jako nachlazení

Také biochemik Zdeněk Hostomský by v případě rozvolňování na nic nečekal. „Co kdybychom snížili karanténu z pěti dnů na nulu? Berme omikron jako nachlazení nebo chřipku. Každé rozhodnutí v medicíně je riskantní. Opatrnost nás ale stojí miliardy korun. Já bych rozvolnil hned,“ uvedl Hostomský.

Někteří experti s Hostomským nesouhlasí především z důvodu, že se obávají vzniku úplně nové nebezpečnější mutace, která by nás vrátila zpět do dob indické delty. Tento nelichotivý scénář připouští například biochemik Aleksi Šedo.

„Nové mutace mohou přinést něco lepšího, ale i horšího. Doufejme v první možnost. Musíme se chovat podle aktuální situace. Chápu, že pro řadu občanů je rozvolnění lákavé, ale to svědčí o velkém nepochopení toho, co je epidemie. Buďme optimisté, ale tlumočme pozitivní zprávy s opatrností,“ doporučil Šedo.

Prymula: Počkejme měsíc

V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byl optimistický i epidemiolog Roman Prymula. „Když překonáme dobu zhruba jednoho měsíce od nárůstu po pokles a uvidíme, že naše zdravotnická zařízení nejsou přetížena, nastane doba, abychom vážně uvažovali o životě bez nějakých velkých doprovodných opatření,“ řekl exministr zdravotnictví.

I podle Prymuly ale budou muset být lidé obezřetní a celosvětově monitorovat výskyt dalších variant. „Věřme, že to bude optimistický závěr,“ dodal epidemiolog. Jen za středu laboratoře v Česku odhalily přes 54 tisíc nově nakažených.

I když jde od začátku pandemie o vůbec nejvyšší denní nárůst, pořád jde o menší číslo, než odhadoval ministr Válek. Ten v neděli predikoval, že za středu přibude 80 tisíc nově nakažených. Resort zdravotnictví původně předpokládal, že omikronová vlna dosáhne vrcholu už tento týden.

Tagy: