Tisková konference Vlastimila Válka
Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.
„Průběžně vyhodnocujeme data. V půlce února dostanu informace od týmu profesora Romana Chlíbka a rád bych přišel s nějakou strategií k návratu do normálu tak, abych ho v březnu mohl projednat na vládě. Doufám, že 1. duben uvítáme návratem k normálu,“ řekl Válek CNN Prima NEWS. Přesvědčení následně zopakoval i ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Sněmovně. Podobný odhad už učinil i Fiala.
PŘEHLEDNĚ: Změny v testování i zkrácení platnosti certifikátů. Co vše schválila vláda?
Vláda ve středu představila další sérii změn opatření proti šíření koronaviru. Úprav se dočkala pravidla pro testování lidí v izolaci i na vyšších odborných školách. Upřesnilo se také datum omezení očkovacích certifikátů či zpřísnění návštěv věznic. Přinášíme přehled změn, které kabinet schválil.
„V březnu bychom se mohli začít vracet ke standardnímu životu, ale jsem velmi opatrný. Opravdu závisí na tom, co se bude dít. Musíme se řídit vývojem omikronu,“ sdělil premiér s tím, že zatím nechce slibovat něco, co by pak vláda v důsledku nepředpokládaného vývoje nakonec neschválila.
Podobný odhad návratu do normálu jako Válek s Fialou predikuje například epidemiolog Petr Pazdiora. „Situace v západní Evropě je trochu jiná než u nás. Omikron tam přišel dřív. Řada zemí, která rozvolňuje, má to nejhorší za sebou, my to máme před sebou. Úvahy o rozvolňování teď nejsou vůbec na místě,“ uvedl epidemiolog. Na rušení opatření bude podle něj čas až v březnu.
Naopak imunolog Jiří Šinkora by s uvolněním restrikcí vůbec neotálel. „Já bych opatření zrušil, ale byl bych velmi opatrný a vše sledoval. Covidový certifikát neříká vůbec nic. Jen to, jestli jste prodělali virózu či byli očkovaní. I očkovaný se může nakazit a roznášet to dál,“ řekl webu Novinky.cz.
Hostomský: Berme omikron jako nachlazení
Také biochemik Zdeněk Hostomský by v případě rozvolňování na nic nečekal. „Co kdybychom snížili karanténu z pěti dnů na nulu? Berme omikron jako nachlazení nebo chřipku. Každé rozhodnutí v medicíně je riskantní. Opatrnost nás ale stojí miliardy korun. Já bych rozvolnil hned,“ uvedl Hostomský.
Někteří experti s Hostomským nesouhlasí především z důvodu, že se obávají vzniku úplně nové nebezpečnější mutace, která by nás vrátila zpět do dob indické delty. Tento nelichotivý scénář připouští například biochemik Aleksi Šedo.
„Nové mutace mohou přinést něco lepšího, ale i horšího. Doufejme v první možnost. Musíme se chovat podle aktuální situace. Chápu, že pro řadu občanů je rozvolnění lákavé, ale to svědčí o velkém nepochopení toho, co je epidemie. Buďme optimisté, ale tlumočme pozitivní zprávy s opatrností,“ doporučil Šedo.
Prymula: Počkejme měsíc
V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byl optimistický i epidemiolog Roman Prymula. „Když překonáme dobu zhruba jednoho měsíce od nárůstu po pokles a uvidíme, že naše zdravotnická zařízení nejsou přetížena, nastane doba, abychom vážně uvažovali o životě bez nějakých velkých doprovodných opatření,“ řekl exministr zdravotnictví.
I podle Prymuly ale budou muset být lidé obezřetní a celosvětově monitorovat výskyt dalších variant. „Věřme, že to bude optimistický závěr,“ dodal epidemiolog. Jen za středu laboratoře v Česku odhalily přes 54 tisíc nově nakažených.
I když jde od začátku pandemie o vůbec nejvyšší denní nárůst, pořád jde o menší číslo, než odhadoval ministr Válek. Ten v neděli predikoval, že za středu přibude 80 tisíc nově nakažených. Resort zdravotnictví původně předpokládal, že omikronová vlna dosáhne vrcholu už tento týden.