Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

„Průběžně vyhodnocujeme data. V půlce února dostanu informace od týmu profesora Romana Chlíbka a rád bych přišel s nějakou strategií k návratu do normálu tak, abych ho v březnu mohl projednat na vládě. Doufám, že 1. duben uvítáme návratem k normálu,“ řekl Válek CNN Prima NEWS. Přesvědčení následně zopakoval i ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Sněmovně. Podobný odhad už učinil i Fiala.

„V březnu bychom se mohli začít vracet ke standardnímu životu, ale jsem velmi opatrný. Opravdu závisí na tom, co se bude dít. Musíme se řídit vývojem omikronu,“ sdělil premiér s tím, že zatím nechce slibovat něco, co by pak vláda v důsledku nepředpokládaného vývoje nakonec neschválila.

Podobný odhad návratu do normálu jako Válek s Fialou predikuje například epidemiolog Petr Pazdiora. „Situace v západní Evropě je trochu jiná než u nás. Omikron tam přišel dřív. Řada zemí, která rozvolňuje, má to nejhorší za sebou, my to máme před sebou. Úvahy o rozvolňování teď nejsou vůbec na místě,“ uvedl epidemiolog. Na rušení opatření bude podle něj čas až v březnu.

Naopak imunolog Jiří Šinkora by s uvolněním restrikcí vůbec neotálel. „Já bych opatření zrušil, ale byl bych velmi opatrný a vše sledoval. Covidový certifikát neříká vůbec nic. Jen to, jestli jste prodělali virózu či byli očkovaní. I očkovaný se může nakazit a roznášet to dál,“ řekl webu Novinky.cz.

Hostomský: Berme omikron jako nachlazení

Také biochemik Zdeněk Hostomský by v případě rozvolňování na nic nečekal. „Co kdybychom snížili karanténu z pěti dnů na nulu? Berme omikron jako nachlazení nebo chřipku. Každé rozhodnutí v medicíně je riskantní. Opatrnost nás ale stojí miliardy korun. Já bych rozvolnil hned,“ uvedl Hostomský.

Někteří experti s Hostomským nesouhlasí především z důvodu, že se obávají vzniku úplně nové nebezpečnější mutace, která by nás vrátila zpět do dob indické delty. Tento nelichotivý scénář připouští například biochemik Aleksi Šedo.

„Nové mutace mohou přinést něco lepšího, ale i horšího. Doufejme v první možnost. Musíme se chovat podle aktuální situace. Chápu, že pro řadu občanů je rozvolnění lákavé, ale to svědčí o velkém nepochopení toho, co je epidemie. Buďme optimisté, ale tlumočme pozitivní zprávy s opatrností,“ doporučil Šedo.

Prymula: Počkejme měsíc

V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byl optimistický i epidemiolog Roman Prymula. „Když překonáme dobu zhruba jednoho měsíce od nárůstu po pokles a uvidíme, že naše zdravotnická zařízení nejsou přetížena, nastane doba, abychom vážně uvažovali o životě bez nějakých velkých doprovodných opatření,“ řekl exministr zdravotnictví.

I podle Prymuly ale budou muset být lidé obezřetní a celosvětově monitorovat výskyt dalších variant. „Věřme, že to bude optimistický závěr,“ dodal epidemiolog. Jen za středu laboratoře v Česku odhalily přes 54 tisíc nově nakažených.

I když jde od začátku pandemie o vůbec nejvyšší denní nárůst, pořád jde o menší číslo, než odhadoval ministr Válek. Ten v neděli predikoval, že za středu přibude 80 tisíc nově nakažených. Resort zdravotnictví původně předpokládal, že omikronová vlna dosáhne vrcholu už tento týden.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:59

Ukrajina omezila oběh léků vyrobených v Rusku nebo Bělorusku

14:41

Polský prezident Andrzej Duda jedná s Volodymyrem Zelenským

14:33

Zelenskyj oznámil dohodu s Polskem o společné hraniční a celní kontrole

14:24

V Žytomyrské oblasti jsou hlášeny výbuchy

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“