Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

„1. února bude spuštěna možnost předregistrace na vakcínu od firmy Novavax, její název je Novaxovid. Jedná se o proteinovou vakcínu, která má srovnatelnou bezpečnost jako mRNA vakcína. Jde o dvoufázovou očkovací látku a interval mezi dávkami je 21 dnů,“ oznámil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Registrace bude probíhat stejně jako u ostatních dostupných vakcín přes Centrální rezervační systém. Podle ministra se touto vakcínou, která byla z části vyrobená i v Česku, mají nechat očkovat především dospělí. Válek stejně jako další experti věří, že si ji nechají aplikovat především lidé, kteří se z nějakého důvodu bojí mRNA vakcín od firem Pfizer či Moderna.

„Pevně věřím, že první zájemci budou Novaxovidem očkováni v prvních týdnech v březnu,“ podotkl ministr s tím, že Česko má objednáno stovky tisíc dávek a případně přikoupí další. První dodávky dorazí zřejmě do EU na konci února.

Přibývat bude 80 tisíc nakažených

Vlna omikronu, kvůli které v Česku za středu přibylo rekordních téměř 55 tisíc nakažených, by podle Válka měla vrcholit už brzy. „Vlna omikronu bude vrcholit koncem tohoto týdne a začátkem příštího týdne. Počítám s čísly kolem 80 tisíc nově nakažených denně. Na začátku příštího týdne ještě čekám nárůst, ale pak bude docházek k poklesu,“ odhadl šéf resortu zdravotnictví.

Pokud by byl přírůstek menší, šlo by podle Válka o optimistický scénář. „V normě“ by byla čísla i kolem 90 tisíc nových případů denně.

Poté by měl přijít zlom a s ním i postupné rozvolňování stávajících opatření. Těch podle Válka ale v Česku není tolik. „Neměli jsme lockdown ani nouzový stav. Máme jediné omezení počtu osob, ale pořád jich na akce může hodně. Opatření jsme nastavili dobře, nemuseli jsme zavést ani například vstup jen s posilovací dávkou jako jiné země,“ pochválil se.

Například do Rakouska si totiž lidé se dvěma dávkami vakcíny musí přibalit ještě PCR test. Po třetí dávce už ho naši jižní sousedé nevyžadují.

Přesné vyhodnocení situace bude mít ministerstvo podle Válka v polovině února. Pak navrhne, jak dál. Spoléhá ale na to, že by se se restrikce mohly uvolnit už v březnu. „Jaro chci přivítat v normálu,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:01

V neděli vydala ČR Ukrajincům 520 speciálních víz, méně než před týdnem

10:46

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil pravidelnou statistiku o ruských ztrátách

10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.