V Minneapolisu hoří policejní stanice, byl zatčen štáb CNN

Auta i některé budovy v Minneapolis jsou v plamenech a lidé volají po rovnoprávnosti. (27. května 2020)

V Minneapolis bojují s požáry, které zakládají demonstranti

V Minneapolisu stále pokračují bouřlivé protesty proti násilné smrti Afroameričana George Floyda, který v pondělí zemřel po zásahu policisty. Demonstranti ve městě zapálili několik podniků a policejní stanici. V ulicích města byl zatčen televizní štáb CNN, který o událostech zrovna informoval v přímém přenosu. Prezident Donald Trump hrozí, že pokud se situace neuklidní, pošle do oblasti armádu.

Video sípajícího a prosícího George Floyda, kterému před jeho smrtí klečel na krku policista, vyvolalo odpor po celých Spojených státech. Nejvíce zasažené je město Minneapolis, kde demonstranti rabovali v obchodech a zapalovali auta. Protestující se tam navíc v noci na dnešek probili až k policejní stanici, kterou následně zapálili.

V ulicích města byl přímo během živého vstupu zatčen reportér CNN Omar Jimenez, přestože se před policisty řádně identifikoval. V poutech byli odvedeni také jeho spolupracovníci. Z jakého důvodu byli zatčeni, policie neuvedla.

Když začne rabování, začne střelba

Minnesotský guvernér Tim Waltz již vydal příkaz k mobilizaci Národní gardy. Uvedl, že hlavním účelem je „ochránit občany, poklidné demonstranty a majitele malých podniků“. Prezident Donald Trump podrobil ostré kritice starostu města Minneapolis Jacoba Freye, kterého obvinil z „naprosté neschopnosti“. Uvedl, že pokud se mu nepodaří dostat situaci pod kontrolu, na místo vyšle armádu.

Šéf Bílého domu také varoval, že lidé, kteří budou rabovat, musí počítat s tím, že na ně pořádkové síly zahájí střelbu. „Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním stojí armáda. Při jakémkoli problému převezmeme kontrolu. Když začne rabování, začne střelba,“ napsal Trump na Twitteru. Společnost k příspěvku uvedla, že glorifikuje násilí a porušuje tím její pravidla. Nesmazala ho však, neboť podle ní „může být v zájmu veřejnosti, aby zůstal dostupný“.

Protesty se rozšířily i do Denveru, Los Angeles a New Yorku

Nepokoje zasáhly i další města. „Žádná spravedlnost, žádný mír,“ provolávali včera demonstrující mimo jiné v Denveru. Protestující se shromáždili u budovy coloradského státního kapitolu odkud se vydali do centra města. Při cestě posprejovali schody kapitolu a ničili auta zaparkovaná před budovou. Následně se dostali do střetu s policií, která proti protestujícím použila slzný plyn. Později se u budovy kapitolu ozvaly i výstřely, což demonstranty na místě vyděsilo a donutilo k útěku. Denverská policie poté na Twitteru uvedla, že celý incident prošetřuje, motiv však zatím není znám.

Násilné protesty má za sebou i New York. Někteří z demonstrantů tam házeli na důstojníky láhve, což vedlo k více než pěti zatčením poblíž parku na Union Square. Během dne pak počet zatčených stále stoupal, policie nakonec zadržela na čtyřicet lidí. Někteří z protestujících na videích křičeli: „Na životech černochů záleží!“ Přestože většina demonstrantů měla masky, mnozí z nich rozhodně nedodržovali dvoumetrovou vzdálenost, která je stále doporučená v souvislosti s pandemií koronaviru.

Celý incident se podařilo natočit na video. Kayleigh McEnanyová, mluvčí Bílého domu, uvedla, že záznam znepokojil i prezidenta. „Bylo to odporné, děsivé, tragické a přimělo to prezidenta zvednout telefon a říci, že musíme vyšetřování urychlit,“ uvedla. Případ čtyř policistů, kteří již přišli o práci, prošetřují místní i federální orgány.

Tagy: