reklama

Zamrzlé okno i baterie? Užitečné rady pro řidiče, jak se vypořádat s ranním mrazem

Mrazivá rána mohou v těchto dnech potrápit nejednoho řidiče. Nejde přitom jen o škrábání námrazy ze skel, velké problémy mohou být i s autobateriemi, které vlivem nižších teplot snižují svou kapacitu. A bez nabité baterie auto nenastartuje.

reklama

Nejčastějším problémem mrazivých rán je námraza na předním skle. Existují různé způsoby, jak se s ní vypořádat. „Nastartuju auto a nechám ho ohřát. Pak ho oškrábu, chvilku ještě počkám a potom jedu,“ popsal v anketě CNN Prima NEWS jeden z dotazovaných.

Další možností je použití speciálního spreje, který námrazu rozpustí. Použít se dá i na rozmrazení zámků. „Vezmu si sprej, postříkám a vyrážím. Nic jiného nepoužívám,“ řekl další řidič.

Často řidiče trápí vybitá baterie. Tomu se dá předcházet jedině prevencí. „Jako se jezdí do servisu na zimní pneumatiky, tak se dělá i test baterky. Tam se spočítá zbytková kapacita,“ vysvětlil automechanik Petr Božovský. Pokud je kapacita příliš nízká, může baterie, která v létě plní svůj účel, v zimě stávkovat.

Pomáhají i strážníci

Výhodu oproti jiným mají nyní řidiči v Táboře. Těm totiž s nastartováním aut pomáhají strážníci městské policie. „Dřív jsme používali jen startovací kabely. Ale u těch je občas problém se k vozidlu dostat,“ popsal strážník táborské městské policie Viktor Krbeček. Proto vedení investovalo do zařízení, které je schopné na jedno nabití nastartovat až 25 aut. Jednoduše se přes kabel připojí k autobaterii podobně jako nabíječka.

Automechanik říká, že je před zimou třeba kontrolovat i další důležité součásti aut. „Hlavně pneumatiky, ale i kapalinu do chladicího systému auta nebo zimní směs do ostřikovačů,“ popisuje Božovský a dodává, že pokud se auto otevírá mechanickým klíčem, je dobré kontrolovat i zámky, aby nezatuhly.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama