PŘEHLEDNĚ: Změny v testování i zkrácení platnosti certifikátů. Co vše schválila vláda?

Premiér Petr Fiala

Tisková konference vlády

Vláda ve středu představila další sérii změn opatření proti šíření koronaviru. Úprav se dočkala pravidla pro testování lidí v izolaci i na vyšších odborných školách. Upřesnilo se také datum omezení očkovacích certifikátů či zpřísnění návštěv věznic. Přinášíme přehled změn, které kabinet schválil.

Lidé po pozitivním PCR nemusí 30 dní na test

Osoby v izolaci, které budou mít pozitivní PCR test na COVID-19, se nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény. V praxi se stávalo, že lidé, kteří se vraceli do práce po pětidenní izolaci, měli pozitivní antigenní test, který znamenal znovu pět dní karantény. Nařízení platí od pondělí 31. ledna a dotkne se i všech, kteří jsou aktuálně v izolaci.

„Ten, který prodělal omikron, byl v izolaci a měl pozitivní PCR test, tak od data odebrání testu je 30 dní de facto bez rizika, že se nakazí, nebo je toto riziko velmi malé. A je nulové riziko, že budou mít vážný průběh,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Omezení platnosti certifikátů

Platnost potvrzení o očkování proti nemoci COVID-19 se od 15. února zkrátí. Nově budou certifikáty po dvou dávkách vakcíny omezeny na devět měsíců. Dospělých lidí, kteří byli očkováni před 7. květnem a nemají posilující dávku, je zhruba 100 tisíc. Ministerstvo je k aplikaci boosteru vyzve SMS zprávou. Přeočkováním se platnost následně prodlouží na neurčito.

V mobilní aplikaci Tečka, kterou mohou Češi své očkování prokazovat, je v současné době platnost přeočkování nastavená na dva roky.

Testování na vyšších odborných školách

Od pondělí 31. ledna se preventivní testování rozšíří i na vyšší odborné školy, kterým končí zkouškové období. Žáci základních a středních škol se v současnosti testují jednou týdně antigenními testy. Studentů na vyšších odborných školách se dosud pravidelné testování netýkalo. Zaměstnanci těchto škol se testují dvakrát týdně, nově by se měli testovat jen jednou.

Omezení návštěv věznic

Od čtvrtka 27. ledna do 13. února budou kvůli koronavirové situaci znovu dočasně zakázány návštěvy ve věznicích. Opatření se týká jak odsouzených ve věznicích, tak i vazebně stíhaných, chovanců v detenčních ústavech i lidí v zařízeních pro zajištění cizinců.

Cílem opatření je minimalizovat riziko, že nákaza pronikne za zdi věznic, kde často pobývají lidé s chronickými onemocněními, senioři a lidé s oslabenou imunitou. Zákaz návštěv se netýká advokátů a jiných úředních osob, například tlumočníků. Musejí ale dodržovat předepsaná hygienická opatření, zejména používat respirátor po celou dobu návštěvy.

Tagy: