Ministr Válek se dohodl s lékaři. Jejich platy vzrostou až o 15 tisíc korun

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se dohodl s ČLK i odbory

Nabídka, se kterou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) souhlasila Česká lékařská komora (ČLK) i zdravotnické odbory, je růst výdělků lékařů o 5 až 15 tisíc korun, a to podle stupně vzdělání. U ostatních zaměstnanců nemocnic, včetně nezdravotnických, má jít o navýšení platů o pět procent. Válek to oznámil po pondělním jednání. Finální dohodu chtějí zúčastněné strany podepsat v pátek, poté by měli lékaři odvolat protest.

„Dohodli jsme se! To je ta zásadní zpráva z dnešního jednání se zástupci České lékařské komory, odborových organizací a Sekce mladých lékařů ČLK. Ti souhlasili s naším modelem přerozdělení oněch 9,8 miliardy jednotlivým lékařům. Mladí lékaři po škole dostanou přidáno 5 tisíc korun, po zkoušce po kmeni 8 tisíc korun a ti po atestaci 15 tisíc korun. Nelékařští zdravotníci a nezdravotnický personál dostane přidáno 5 procent. Finální znění dohody bude podepsáno do konce týdne. Děkuji všem účastníkům za dnešní konstruktivní přístup,“ napsal Válek na sociální síti X.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda pustí peníze, až když někdo zatlačí. Prostředky v kase má, shodli se odborníci

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka se peníze přímo k zaměstnancům dostanou po podepsání úhradového dodatku mezi pojišťovnou a nemocnicí. Jejich přijetí chce zajistit speciální bonifikací pro nemocnice. „Každá nemocnice dostane nabídku na podepsání toho dodatku,“ řekl Válek. Podobná situace byla podle něj v roce 2008, kdy se řešilo odměňování zdravotních sester a dodatky podepsaly všechny nemocnice. Podle Kabátka na tyto bonifikace nemocnic akutní i následné péče, které dodatek podepíšou, VZP počítá se zhruba třemi miliardami korun. Válek doplnil, že podílet se bude jen VZP, nikoliv ostatních šest zdravotních pojišťoven.

Podle viceprezidenta ČLK Jana Přády, lídra protestní akce lékařů, bude konkrétní dohoda vypracována během několika dní. V pátek ji obě strany podepíšou a následně nespokojení lékaři, kteří od prosince vypověděli přesčasovou práci, akci odvolají. Do té doby lékaři podle něj výpovědi z přesčasů stahovat nebudou. Podobně podle předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela chtějí návrh posoudit i lékařské odbory, jejichž zástupci se sejdou ve čtvrtek.

Pokračovat bude dál i příprava samostatného zákona o odměňování zdravotníků. „Musíme změnit způsob odměňování zdravotníků. Pokud to jenom trochu půjde, tak ho provázat s úhradovou vyhláškou,“ řekl Válek. Úhradová vyhláška je dokument, kterým ministerstvo stanoví rozdělení meziročního nárůstu finančních prostředků z veřejného zdravotního pojištění mezi jednotlivé segmenty zdravotní péče. Bude podle něj také třeba znovu změnit zákoník práce a zavést směnný provoz tam, kde lékaři nepřetržitě pracují.

Dohodu na sociální síti X kvitoval i premiér Petr Fiala (ODS). „Právě se podařilo naplnit naši dohodu s lékaři a tím končí období nejistoty. Je to dobrá zpráva především pro všechny občany, kteří díky tomu budou mít jistotu přístupu ke zdravotní péči ve stejné míře jako dosud. Děkuji všem zúčastněným za rozumný přístup a spolupráci, zvláště panu ministru Válkovi, který jednání vedl. Jsem rád, že došlo k dohodě, ta je ku prospěchu všech,“ napsal předseda vlády.

Tagy: