reklama

Ve Vánocích vidím nebezpečí. Během ledna očekávám nárůst případů, říká viroložka

Ve čtvrtek se v Česku rozvolní koronavirová opatření. Někteří odborníci nesouhlasí. Testuje se na koronavirus málo? A jsou vakcíny proti viru bezpečné? Na tyto a další otázky odpovídala v pořadu Interview na CNN Prima NEWS viroložka z Přírodovědecké fakulty UK a Akademie věd ČR Ruth Tachezy.

reklama

„Chybou bych to nenazvala, nicméně se mi to zdá trošku rychlé. Hlavně vidím problém s přicházejícími vánočními svátky, tam vidím opravdu nebezpečí,“ řekla v úvodu Tachezy k rozvolňování. Podle viroložky je problematické také více uvolnění restrikcí najednou i fakt, že v některých krajích situace ohledně koronaviru stále není dobrá.

K tématu

Přechod k mírnějšímu režimu by se podle Tachezy mohl ve statistikách nakažených projevit začátkem nebo až v polovině ledna. „Neočekávám tak rychlý nárůst, protože restrikce stále platí, ale myslím si, že neuvidíme pokles, že uvidíme po nějakou dobu stagnaci. Pak bych očekávala – a doufám, že bude pouze pozvolné – zvýšení,“ vysvětlila viroložka.

Pozor na tragédie kvůli návštěvám, varuje Tachezy

„Nebezpečné se může stát právě navštěvování těch, které chceme vidět z důvodu blížících se svátků a dlouho jsme je neviděli, což může vyústit i v určité tragédie,“ sdělila Tachezy.

Lidé by podle viroložky měli být zodpovědní. Kromě nošení roušek, mytí rukou a dodržování rozestupů je dobré si udělat PCR test. Pak si můžeme být jistí, že tři až čtyři dny nemůžeme nikoho nakazit. Antigenní testy jsou problematičtější. „Pokud test necháte udělat v případě, že člověk má už nějaké symptomy, očekávám, že bude mít dobrou výpovědní hodnotu. V tomto případě je to lepší než nic, to je pravda. Vyloučíte, že máte vysokou virovou nálož,“ řekla Tachezy s tím, že pokud by si člověk nechal udělat pouze antigenní test, s blízkými by například neměl sdílet koupelnu, nespat ve stejné místnosti a sedět od nich na vzdálenost dvou metrů.

K tématu

Od 18. prosince by si lidé mohli nechat udělat jeden antigenní test, který zaplatí zdravotní pojišťovna. Během rozhovoru proto padla otázka, zda tato nabídka v Češích nevyvolá přehnaný pocit bezpečí. „Já si myslím, že ano. Vyjádřila jsem se k tomu hned, jak to pan premiér deklaroval, a byla jsem z toho trochu vyděšena, protože si skutečně myslím, že i mezi odborníky mohou mít lidé mezery v informovanosti, natož v běžné populaci. Je to složitá problematika. Slyšela jsem pana profesora Prymulu zmiňovat, že testy budou nakupovat podle parametrů, které jsou důležité. Bez ohledu na to testy pro lidi, kteří nemají příznaky, mají nízkou nebo žádnou výpovědní hodnotu,“ uvedla viroložka.

Testujeme málo

Pro větší testování antigenní testy vhodné jsou, například v domovech důchodců nebo školách. „Nevidím smysl testovat jenom učitele, mělo by být plošné pro žáky i učitele,“ sdělila Tachezy.

Podle viroložky se na koronavirus testuje málo. „Při největších počtech bylo prováděno přes 40 tisíc testů denně. Dneska je to nějakých 11 tisíc a méně, ale procento pozitivních testů je hrozně vysoké, 20 procent. Proč se tak málo testuje, mi není úplně jasné,“ řekla s tím, že lidé možná málo hlásí kontakty, a proto je problém s jejich trasováním.

„Já si myslím, že skutečně netušíme, jaká nálož je teď v populaci, že bude výrazně vyšší, než si myslíme. To samozřejmě skýtá určitou obavu, že ve chvíli, kdy se zvýší mobilita a všechno se otevře, zase uvidíme zvýšení. Pokud je nálož vysoká, můžeme vidět zvýšení dramatické. Já doufám, že to tak nebude, ale je to možné. Myslím si, že testování je jedním z mála nástrojů, které v současné chvíli pro boj s pandemií máme,“ uvedla Tachezy.

Společnost se obává rychlého vývoje vakcíny

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rád proočkoval 70 procent populace. Podle průzkumu by se ale více než polovina lidí očkovat nenechala. „Doba tomu nenahrává. Vím, že spousta lidí má obavy, že vývoj vakcín byl překotný. Ona to skutečně není pravda. Možná si běžná populace neumí představit, jak ohromný skok se udál poslední roky na poli molekulární biologie, což s tím samozřejmě souvisí. Myslím si, že vakcíny budou zcela bezpečné,“ dodala na závěr Tachezy.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Ruth Tachezy si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: očkování Vánoce testování Interview rozvolňování rozvolňování opatření viroložka antigenní testy PCR testy vakcíny

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama