reklama

Ve Slovinsku jsou stovky Čechů, další cestu zruší. Asociace sepsula ministerstvo

Ve Slovinsku, které v pátek znovu vyřadilo Česko ze seznamu bezpečných zemí, je nyní několik set Čechů. Informovala Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Turisté, kteří měli rezervaci už před 6. srpnem, nemusí po příjezdu do karantény, budou ale potřebovat negativní test na COVID-19.

reklama

Zájem o cesty Čechů, kteří plánovali do Slovinska vyrazit, pravděpodobně kvůli desetidenní karanténě opadne. Zařazení České republiky Slovinskem na seznam středně rizikových zemí je výsledek nezvládnuté komunikace ministerstva zdravotnictví, uvedl pro ČTK místopředseda ACK ČR Jan Papež. Ministerstvo se zatím nevyjádřilo.

K tématu

Slovinci se podle Papeže chovají velmi korektně, nechají projíždět lidi, kteří cestují do Chorvatska. Ti, kteří si před 6. srpnem zakoupili dovolenou ve Slovinsku, nemusí podstoupit karanténu. Cestovní kanceláře do země pořádají různé typy zájezdů, především do hor nebo pro cyklisty. Dalších několik set Čechů se podle Papeže do Slovinska určitě chystalo, ale vstup kombinovaný s karanténou je velkou překážkou.

„To, jakým způsobem ministerstvo zdravotnictví nezvládlo situaci v Karviné a nezvládá komunikaci o věcech, které se u nás dějí, ani s vlastním obyvatelstvem, natož se zahraničím, nás to (zařazení na seznam rizikových zemí, pozn. red.) může potkat i u dalších zemí,“ řekl místopředseda ACK ČR. Ministerstvo by podle něj mělo uvádět pouze počet nakažených koronavirem, kteří se léčí v nemocnicích. Mnoho zemí nově potvrzené případy podle Papeže nezveřejňují, je u nich totiž přímá návaznost na počet provedených testů.

K tématu

Možnost jednání se Slovinskem o vrácení Česka na seznam bezpečných zemí není podle Papeže pravděpodobná. Lokální ohniska v tuzemsku se neustále mění a vláda podle něj selhává v ochraně jednotlivých komunit.

Papež komunikaci české vlády směrem k zahraničí kritizoval už na začátku července, kdy Slovinsko poprvé vyřadilo ČR z bezpečných států. O pár dní později Lublaň omezení zmírnila a za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Bez omezení mohli Češi znovu do Slovinska cestovat od 17. července. Komunikace českého ministerstva se slovinskými úřady se podle Papeže od července ještě zhoršila.

Omezení pro Čechy zavedlo i Norsko, od čtvrteční půlnoci musejí po vstupu do země strávit deset dní v karanténě. Oslo zařadilo Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do červené kategorie na svém semaforu kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace.

Další hlavní zprávy

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
Česká pošta porušila normy distribuce zdravotnického materiálu, uvádí SÚKL
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek
Další články
reklama
reklama