Ve vězení jsou i fajn lidi. Spal jsem dobře, ale chybělo mi pivo, prozradil Rath

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath strávil ve vězení tři a půl roku a jak prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, potkal se zde se spoustou „normálních a fajn lidí“. Přirovnáním k filmu Obsluhoval jsem anglického krále nastínil, že se mnohdy nejednalo jen o nestudované kriminálníky. A co mu nejvíce chybělo?

„Divili byste se, kolik je tam normálních a fajn lidí. Až mě to překvapilo. S nadsázkou řečeno, někdy jsme měli pocit, že si tam u stolu můžeme říkat ‚pane továrníku‘, ‚pane velkostaviteli‘, ‚pane velkoobchodníku‘. Trochu jako z filmu Obsluhoval jsem anglického krále, jen jsme tam nedrali peří,“ přirovnával svůj pobyt ve věznici k filmu Jiřího Menzela.

Společně se spoluvězni tak mohl probírat i to, co ho nejvíce trápí. „I oni to viděli obdobně. Dopadlo to nejvíce na naše blízké. My jsme chlapi, nějak to (vězení, pozn. red.) vydržíme, ale když vidíte, jak to dopadá na vaši rodinu… To je ten pravý trest, a to je to nejhorší,“ dodal v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

I proto se nejvíc po odchodu z vězení těšil právě na své děti. „Tím trpíte nejvíc, když nemůžete být v kontaktu s lidmi, se kterými byste v kontaktu být chtěli. Nemůžete řešit jejich problémy a vnitřně vás to drtí. Na to se těším nejvíc, že budu i jejich oporou,“ dodal.

Naopak dobré jídlo nebo spánek mu až tak nescházely. „Spal jsem dobře i ve vězení. A byť ve věznicích to není gastronomická špička, tak vám někdy umožní, že si něco i uvaříte. Pivo mi scházelo, ale to se dá přežít,“ přiznal Rath.

Ratha propustili v úterý dopoledne z brněnské věznice, před ní na něj čekali novináři. Kamery ho ale očividně zaskočily. „Viděl jsem hlavně houf novinářů a říkal jsem si ‚ježišmarjá‘. Pak jsem nasedl do auta a říkal si, co se stalo,“ zněla první slova bývalého ministra zdravotnictví. Dodal také, že i když byl mediálně známý, neví, zda si takovou mediální pozornost zaslouží.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy Gymnázia Hostivice nedaleko Prahy. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU.

Tagy: