reklama

Ve vězení jsou i fajn lidi. Spal jsem dobře, ale chybělo mi pivo, prozradil Rath

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath strávil ve vězení tři a půl roku a jak prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, potkal se zde se spoustou „normálních a fajn lidí“. Přirovnáním k filmu Obsluhoval jsem anglického krále nastínil, že se mnohdy nejednalo jen o nestudované kriminálníky. A co mu nejvíce chybělo?

reklama

„Divili byste se, kolik je tam normálních a fajn lidí. Až mě to překvapilo. S nadsázkou řečeno, někdy jsme měli pocit, že si tam u stolu můžeme říkat ‚pane továrníku‘, ‚pane velkostaviteli‘, ‚pane velkoobchodníku‘. Trochu jako z filmu Obsluhoval jsem anglického krále, jen jsme tam nedrali peří,“ přirovnával svůj pobyt ve věznici k filmu Jiřího Menzela.

Společně se spoluvězni tak mohl probírat i to, co ho nejvíce trápí. „I oni to viděli obdobně. Dopadlo to nejvíce na naše blízké. My jsme chlapi, nějak to (vězení, pozn. red.) vydržíme, ale když vidíte, jak to dopadá na vaši rodinu… To je ten pravý trest, a to je to nejhorší,“ dodal v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

I proto se nejvíc po odchodu z vězení těšil právě na své děti. „Tím trpíte nejvíc, když nemůžete být v kontaktu s lidmi, se kterými byste v kontaktu být chtěli. Nemůžete řešit jejich problémy a vnitřně vás to drtí. Na to se těším nejvíc, že budu i jejich oporou,“ dodal.

Naopak dobré jídlo nebo spánek mu až tak nescházely. „Spal jsem dobře i ve vězení. A byť ve věznicích to není gastronomická špička, tak vám někdy umožní, že si něco i uvaříte. Pivo mi scházelo, ale to se dá přežít,“ přiznal Rath.

Ratha propustili v úterý dopoledne z brněnské věznice, před ní na něj čekali novináři. Kamery ho ale očividně zaskočily. „Viděl jsem hlavně houf novinářů a říkal jsem si ‚ježišmarjá‘. Pak jsem nasedl do auta a říkal si, co se stalo,“ zněla první slova bývalého ministra zdravotnictví. Dodal také, že i když byl mediálně známý, neví, zda si takovou mediální pozornost zaslouží.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy Gymnázia Hostivice nedaleko Prahy. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama