reklama

Do domovů pro seniory nesmí návštěvy. Při komunikaci pomáhá telefon či Skype

Hygiena v Praze zakázala návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních na jeden měsíc od 18. září. Nařízení se dotklo i seniorů, kteří žijí v pečovatelských domech. Ti nyní se svou rodinou a přáteli mohou komunikovat především prostřednictvím telefonů nebo Skype.

reklama

K tomu, aby se mohli senioři spojit se svými známými a rodinou, využívají především techniku – telefony, tablety nebo počítače. V Domě u Agáty v Řeporyjích ale mají obyvatelé zařízení navíc možnost sejít se s návštěvníky u vchodu a hovořit spolu přes sklo.

Pokud za seniorem někdo přijde, tak si sedne k hlavnímu vchodu a prostřednictvím mobilního telefonu komunikuje se seniorem, který sedí za sklem. „Přišel jsem za dlouholetou přítelkyní, za kterou jezdím pravidelně třikrát týdně. Nyní, jak je setkání přes sklo, se vždy domluvíme jestli něco nepotřebuje a alespoň na chvíli si spolu povídáme,“ popsal situaci jeden z návštěvníků domu.

K tématu

Ředitelka Domu u Agáty Illona Kněžínková nabízí ubytovaným seniorům i další možnosti, jak se se svou rodinou a přáteli spojit. „Máme to připravené tak, že na tabletu je zapnutý Skype, následně pracovnice obcházejí pokoje a zprostředkovávají na určitý čas komunikaci s rodinou,“ popisuje další možnost Kněžínková.

Druhým rokem je klientkou domu i paní Eva, která popsala, jak s rodinou během pandemie komunikuje: „S rodinou mluvím převážně telefonicky, protože bohužel nejsem natolik moderně vybavená, abych měla počítač.“

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) popsal, jak by měla vypadat setkání po zákazu návštěv. „Jakmile skončí zákaz návštěv, budou návštěvy probíhat pokud možno venku, kde je riziko nákazy menší. Sejdou se dvě osoby najednou, které by měly mít respirátor, aby se na seniora případně virus nepřenesl.“

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Šíření covidu opět zrychlilo, stoupl i index rizika. Experti varují před rozvolněním

Šíření covidu opět zrychlilo, stoupl i index rizika. Experti varují před rozvolněním

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. V pondělí mělo hodnotu 0,76, v úterý stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila.

Politika

Poslanci se chystají nařídit obchodům prodávat přes 70 procent českých potravin

Poslanci se chystají nařídit obchodům prodávat přes 70 procent českých potravin

Vyhrocená debata o tom, že by obchody musely povinně prodávat z velké části potraviny českého původu, utichla kvůli koronaviru. Poslanci na novelu zákona o potravinách ale nezapomněli. Ve středu se podle informací CNN Prima NEWS chystají schválit pozměňovací návrh z dílny SPD, který nařídí, že se od roku 2022 bude muset ve větších prodejnách prodávat 55 procent vybraných potravin z české produkce. V roce 2028 už půjde o 73 procent.

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Hrozí další odklad olympiády? Izolace před Australian Open jako varování
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Matky potřebují kojicí podprsenky, vzkazují obchodníci a žádají o výjimku v prodeji
Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň
Další články
reklama
reklama