reklama

Do domovů pro seniory nesmí návštěvy. Při komunikaci pomáhá telefon či Skype

Hygiena v Praze zakázala návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních na jeden měsíc od 18. září. Nařízení se dotklo i seniorů, kteří žijí v pečovatelských domech. Ti nyní se svou rodinou a přáteli mohou komunikovat především prostřednictvím telefonů nebo Skype.

reklama

K tomu, aby se mohli senioři spojit se svými známými a rodinou, využívají především techniku – telefony, tablety nebo počítače. V Domě u Agáty v Řeporyjích ale mají obyvatelé zařízení navíc možnost sejít se s návštěvníky u vchodu a hovořit spolu přes sklo.

Pokud za seniorem někdo přijde, tak si sedne k hlavnímu vchodu a prostřednictvím mobilního telefonu komunikuje se seniorem, který sedí za sklem. „Přišel jsem za dlouholetou přítelkyní, za kterou jezdím pravidelně třikrát týdně. Nyní, jak je setkání přes sklo, se vždy domluvíme jestli něco nepotřebuje a alespoň na chvíli si spolu povídáme,“ popsal situaci jeden z návštěvníků domu.

Ředitelka Domu u Agáty Illona Kněžínková nabízí ubytovaným seniorům i další možnosti, jak se se svou rodinou a přáteli spojit. „Máme to připravené tak, že na tabletu je zapnutý Skype, následně pracovnice obcházejí pokoje a zprostředkovávají na určitý čas komunikaci s rodinou,“ popisuje další možnost Kněžínková.

Druhým rokem je klientkou domu i paní Eva, která popsala, jak s rodinou během pandemie komunikuje: „S rodinou mluvím převážně telefonicky, protože bohužel nejsem natolik moderně vybavená, abych měla počítač.“

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) popsal, jak by měla vypadat setkání po zákazu návštěv. „Jakmile skončí zákaz návštěv, budou návštěvy probíhat pokud možno venku, kde je riziko nákazy menší. Sejdou se dvě osoby najednou, které by měly mít respirátor, aby se na seniora případně virus nepřenesl.“

Tagy:

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama