reklama

Do domovů pro seniory nesmí návštěvy. Při komunikaci pomáhá telefon či Skype

Hygiena v Praze zakázala návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních na jeden měsíc od 18. září. Nařízení se dotklo i seniorů, kteří žijí v pečovatelských domech. Ti nyní se svou rodinou a přáteli mohou komunikovat především prostřednictvím telefonů nebo Skype.

reklama

K tomu, aby se mohli senioři spojit se svými známými a rodinou, využívají především techniku – telefony, tablety nebo počítače. V Domě u Agáty v Řeporyjích ale mají obyvatelé zařízení navíc možnost sejít se s návštěvníky u vchodu a hovořit spolu přes sklo.

Pokud za seniorem někdo přijde, tak si sedne k hlavnímu vchodu a prostřednictvím mobilního telefonu komunikuje se seniorem, který sedí za sklem. „Přišel jsem za dlouholetou přítelkyní, za kterou jezdím pravidelně třikrát týdně. Nyní, jak je setkání přes sklo, se vždy domluvíme jestli něco nepotřebuje a alespoň na chvíli si spolu povídáme,“ popsal situaci jeden z návštěvníků domu.

K tématu

Ředitelka Domu u Agáty Illona Kněžínková nabízí ubytovaným seniorům i další možnosti, jak se se svou rodinou a přáteli spojit. „Máme to připravené tak, že na tabletu je zapnutý Skype, následně pracovnice obcházejí pokoje a zprostředkovávají na určitý čas komunikaci s rodinou,“ popisuje další možnost Kněžínková.

Druhým rokem je klientkou domu i paní Eva, která popsala, jak s rodinou během pandemie komunikuje: „S rodinou mluvím převážně telefonicky, protože bohužel nejsem natolik moderně vybavená, abych měla počítač.“

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) popsal, jak by měla vypadat setkání po zákazu návštěv. „Jakmile skončí zákaz návštěv, budou návštěvy probíhat pokud možno venku, kde je riziko nákazy menší. Sejdou se dvě osoby najednou, které by měly mít respirátor, aby se na seniora případně virus nepřenesl.“

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama