Patnáct milionů roušek a tři miliony respirátorů. Tato zásilka má být rozeslána seniorům po celé republice. Jenže pracovníci pošty dostali za úkol vybalit roušky z originálního balení a po pěti kusech je vkládat do obálky. Tím ale riskují porušení zákona a možné ohrožení zdraví seniorů. Do České pošty se vypravili kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Informaci zveřejnil web Zdravotnický deník.
Rouška je totiž zdravotnický prostředek a pokud jí chybí originální obal nebo návod, je podle zákona nepoužitelná a určená k likvidaci.
Bič si na sebe upletla především sama Česká pošta. Ta na Twitteru sdílela fotky z „obálkování“ roušek a respirátorů. Nad jejím postupem se začali podivovat samotní uživatelé sociální sítě. A postup se jim nezdál správný.
Dnes a zítra obálkujeme roušky a respirátory. Největší třídírny jedou nonstop. Největší nápor je tradičně v pražských Malešicích, kde se kompletuje třetina všech ochranných pomůcek. Po tři miliony lidí 60+ bude připraveno 15M roušek a 3M respirátorů. pic.twitter.com/07S28VeLS7
— Česká pošta, s.p. (@Ceska_posta_sp) September 12, 2020
„Na cestě mezi výrobcem a koncovým uživatelem by v žádném případě nemělo dojít k poškození či dokonce odstranění originálního obalu zdravotnického prostředku. Zároveň musí být konečnému uživateli dodány společně s danými rouškami i veškeré informace od výrobce, které se týkají správného použití. Pokud je rouška kýmkoli vybalena z originálního balení a současně konečný uživatel neobdrží návod k použití, pak se taková rouška stává podle zákona o zdravotnických prostředcích nepoužitelnou a jako taková by měla být zlikvidována,“ sdělil Zdravotnickému deníku právník Jakub Král ze společnosti Porta Medica.
Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka se likvidace nebo přerušení zasílání roušek nechystá. „Její přerušení neplánujeme, protože podle rozhodnutí vlády musíme roušky a respirátory distribuovat všem občanům, kterým je 60 a více,“ řekl Zdravotnickému deníku.
V jednom z dalších tweetů Česká pošta ujišťuje veřejnost, že při balení mají zaměstnanci rukavice, roušky a dezinfekční spreje. To ale problém neřeší. „Bavíme o značném riziku znehodnocení základní funkce zdravotnického prostředku. V lepším případě jich část nemusí správně fungovat, tedy chránit uživatele a především jeho okolí před nákazou, v horším případě může být taková rouška přímo zdrojem zdravotního rizika,“ myslí si Král. Podle něj jsou na tom o něco lépe respirátory, pokud platí, že jsou zabaleny v průhledných transparentních obalech po jednom.
Obálkování roušek a respirátorů probíhá o víkendu na třídírnách po celé ČR. Zaměstnanci mají rukavice, roušky a dezinfekční spreje. Jednotlivá pracoviště, kde se obálkuje, byla speciálně dezinfikována. Obálky začneme roznášet do schránek na adresu trvalého bydliště od úterý. pic.twitter.com/eu4A4mEtaN
— Česká pošta, s.p. (@Ceska_posta_sp) September 13, 2020
Podle Krále se nejedná o standardní distribuci, jelikož stát zásobuje obyvatelstvo ze svých zásob. Zároveň Česká pošta není distributorem zdravotnických prostředků, jak to chápe zákon. „Nejde tedy primárně o přestupek, který by měl být sankcionován pokutou. Určitou formou sankce tady je právě ta nutnost likvidace a nemožnost použití takovýchto roušek. Pokud by k tomu nedošlo a důsledkem toho by utrpěl kdokoli zdravotní újmu, pak by nastupovaly různé formy odpovědnosti včetně trestněprávní,“ uzavírá Král.