reklama

Problémy po očkování? Někteří požadují odškodnění, ministerstvo zatím nikomu nevyhovělo

Dokončené očkování proti covidu má v Česku přes 6,7 milionu lidí. Většina z nich měla po vakcíně lehké nebo žádné zdravotní obtíže. Podle některých lékařů ale ani počet těch, kterým se po vakcinaci zhoršily jejich zdravotní problémy, není malý. Desítky lidí už kvůli tomu požadují po ministerstvu zdravotnictví odškodnění.

reklama

Bolesti kloubů, krevní sraženiny nebo zhoršení alergií. To všechno postihlo některé lidi po vakcinaci. Cévní lékař Vladimír Čížek z Frýdku-Místku zaznamenal u tří svých pacientů vážné komplikace po očkování, a to žilní trombózy. „Bolesti končetin a zvýšená únavnost, to bývá dost časté. Potom vidím zhoršení chronických diagnóz. Vím o jednom případu mozkové cévní příhody, šlo o krvácení do mozku,“ popsal další příklady nežádoucích účinků očkování.

Fyzioterapeutka Jana Prymusová pozoruje u zhruba třetiny svých pacientů náhlé zhoršení potíží spojených s pohybovým aparátem, které prý přišly bezprostředně po očkování proti koronaviru. „Spousta pacientů mi uvádí náhlé zhoršení svých chronických obtíží. Mám mezi svými pacienty člověka, kterému se zhoršila po dvou dávkách Pfizeru celiakie,“ uvedla Prymusová.

„Pokud jde o zhoršení alergií a autoimunitních onemocnění – tyto zdravotní komplikace nejsou dosud identifikovány jako nežádoucí účinek dosud registrovaných vakcín proti covidu. Ohledně tvorby krevních sraženin – výskyt krevních sraženin se současným výskytem nízké hladiny krevních destiček je velmi vzácným nežádoucím účinkem vektorových vakcín – v souladu s doporučením Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a České vakcinologické společnosti není z tohoto důvodu doporučeno očkovat vektorovými vakcínami osoby do 60 let,“ sdělila mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Na spolek Rozalio, který je proti povinnému očkování, se mělo obrátit několik lidí, kteří chtěli po ministerstvu zdravotnictví odškodnění za zdravotní problémy po vakcinaci. „Nebylo vyhověno nikomu. Nežádoucí účinky existují a lidí, kteří jimi trpí, není málo,“ řekla předsedkyně spolku Martina Suchánková.

„Ministerstvo zdravotnictví obdrželo ke středě 28 žádostí o náhradu újmy způsobené očkováním proti covidu, zatím žádné nebylo vyhověno, projednávají se,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Všichni zdravotničtí pracovníci jsou povinni SÚKL hlásit podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek po vakcinaci proti covidu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama