Diagnóza rakoviny je pouze první zkouškou na dlouhé cestě pacienta, která následuje. Samotná léčba přináší i vedlejší účinky, které jsou těžko viditelné, ale zásadně ovlivňují kvalitu života. Nejčastější je únava, nevolnost, ztráta vlasů i nechutenství. Jsou však další, o nichž se příliš nemluví. Zhruba 70 procent nemocných má zhoršenou citlivost a motoriku, objevují se i kognitivní poruchy nebo změny chuti. Jaké jsou projevy léčby rakoviny, o kterých byste měli vědět?
„Chemobrain“ je termín, který pacienti používají pro změny v kognitivních schopnostech způsobené léčbou. Problémy se mohou projevit i u nemocných, kteří samotnou chemoterapii nepodstoupili.
Až 75 procent pacientů se setkává s výpadky paměti a problémy s koncentrací, je pro ně obtížné plánovat nebo efektivně řešit problémy. Tato „mozková mlha“ může mít dopad nejen na profesní život, ale i na běžné každodenní úkoly, což pro pacienty představuje podstatnou psychickou zátěž.
Příčiny těchto potíží nejsou přesně známé – mohou je vyvolávat samotné nádory, léčba, podpůrné léky nebo vedlejší účinky terapie.
ČTĚTE TAKÉ: Miliony, které měnily životy. Podívejte se, komu v roce 2024 pomohla vaše štědrost
Zmíněné kognitivní změny však nejsou navenek patrné, což může vést i k nepochopení okolí. Pacient proto může působit zmateně či nesoustředěně, aniž by okolí rozpoznalo, že se jedná o důsledek náročné léčby.
Jak popisuje onkologická pacientka Magda v materiálu, který má redakce k dispozici: „Člověk s rakovinou nemusí vypadat nemocně – nemusí být bledý a vyhublý pacient na lůžku obklopený kapačkami. Často je to úplně normálně fungující člověk, který si jen vezme roušku do hromadné dopravy nebo nosí čepici. Potýká se s problémy, které často vidět nejsou.“
Poškození nervů znemožňuje řízení
Neuropatie, tedy poškození periferních nervů, je častým vedlejším účinkem chemoterapie. Projevuje se mravenčením, necitlivostí a bolestí v končetinách, která může být natolik závažná, že pacienti ztrácí schopnost vykonávat běžné úkony. Jsou často nešikovní, zakopávají a hůře vnímají teplo a chlad, což zvyšuje riziko popálení či úrazu.
U téměř 70 procent pacientů se při určitém typu chemoterapie projevuje ztráta citlivosti. A až u 30 procent z nich přetrvává déle než šest měsíců.
„Hlavním faktorem projevu neuropatie je typ chemoterapie a její opakované podávání. Většinou mají tyto obtíže pacienti léčení více cykly chemoterapie s oxaliplatinou nebo paklitaxelem a docetaxelem. Obtíže mohou být přechodné, ale vídáme i několikaměsíční či trvalé postižení. A protože tento typ léčby podstupuje velká skupina pacientů, je také výskyt neuropatie poměrně častý,“ podotkl lékař Samuel Vokurka z Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.
Se ztrátou citlivosti se setkala i pacientka Magda. „Po několika prvních dávkách chemoterapie jsem měla pocit, že jsem nešikovná a všechno mi padá. Bylo to pro mě těžké, připadala jsem si nebezpečná v kuchyni. Navíc jsem nemohla řídit – necítila jsem pedály,“ líčila.
Nakonec jí pomohla pravidelná rehabilitace a doplňky stravy: „Brala jsem neuritogen, rehabilitovala a chránila si ruce a nohy před chladem. Neuropatie pak postupně odezněla v průběhu deseti měsíců.“
Menopauza nastává dříve
U pacientů s nádorovým onemocněním v orgánech ovlivňovaných hormony se k léčení často využívá hormonální léčba. Ta snižuje tvorbu hormonů či zablokuje jejich účinek na nádorovou tkáň. I když má méně nežádoucích účinků než chemoterapie, může být i tak pro pacienty náročná.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vládu děsí duševní zdraví dětí. Roste počet sebevražd i sebepoškozování, chystá velké změny
U žen touto léčbou dochází k navození menopauzy. Dostaví se návaly horka, výkyvy nálad, zvýšená únava a problémy se spánkem. Navíc může dojít k dlouhodobým změnám v hustotě kostí a kardiovaskulárním rizikům.
Muži se mohou v důsledku nedostatku testosteronu potýkat se ztrátou energie, libida, erektilní dysfunkcí či impotencí. Při dlouhodobém užívání hormonální léčby se může objevit obezita, úbytek svalové hmoty, osteoporóza či riziko diabetu.
Když se chuťová paleta změní
Chemoterapie nebo radioterapie může také ovlivnit chuť a čich, což u mnohých pacientů vede ke ztrátě radosti z jídla, nechutenství a v některých případech až k podvýživě. Pacienti popisují, že mají sníženou chuť nebo ji nemají vůbec. Pro jiné má jídlo nepříjemnou kovovou nebo hořkou chuť. To může mít negativní dopad nejen na jejich výživu, ale i na psychiku.
ČTĚTE TAKÉ: Překonala nádor kosti, leukémii i transplantaci srdce. Dnes Míša touží po nové protéze
Při sníženém vnímání chutí odborníci doporučují zjistit, které z nich jsou oslabené, a zaměřit se na ty, které jsou vnímány intenzivněji. Lze vyzkoušet navýšení kořenění bylinkami (například máta, tymián, rozmarýn) či citrusovými šťávami a přidávat silné chutě do jídel, jako je sýr nebo uzené maso.
Jídla s výraznější chutí, šťavnatost potraviny, pomalé žvýkání a důkladná péče o čerstvost potravin mohou také zlepšit zážitek z jídla.
Kovovou pachuť může pomoci zmírnit cucání máty, kyselé ovoce nebo ochucená voda s citronem. Doporučuje se vyhnout silně aromatickým potravinám a zkusit menší porce jídel. Na nepříjemnou chuť bílkovin, jako je maso či ryby, může pomoci jejich marinování v citrusových šťávách, sladkokyselých omáčkách nebo jemném koření.
Rakovina = chemoterapie? Ne vždy
Rakovina tedy nádorové onemocnění v dnešní době automaticky neznamená podstoupení chemoterapie. V některých případech může být pacientovi nabídnuta imunoterapie, biologická léčba či protonová terapie, moderní forma radioterapie, která využívá protony k přesnému zacílení na nádor.
„Tento typ léčby se volí zejména u nádorů, které se nacházejí v blízkosti citlivých tkání a orgánů, například v oblasti mozku, páteře nebo očí, nebo u dětských pacientů, kde je klíčové minimalizovat vedlejší účinky,“ vysvětlil Robert Slunečko, lékař úseku biopsie a imunohistochemie Bioptické laboratoře v Plzni.
Přiblížil, že protonová terapie umožňuje uvolnit energii přímo v nádorovém ložisku, aniž by poškodila okolní zdravé tkáně, což vede k menšímu riziku komplikací a často i rychlejší rekonvalescenci.
„Má vynikající výsledky u nižších stádií, kdy se provádí mnohem přesnější ozáření, které má menší následky než standardní ozařování,“ dodal Slunečko.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hasiči z celého Česka pomáhají kolegovi, který bojuje s ALS. Na jeho podporu založili sbírku