Nežádoucí účinky po očkování proti koronaviru mohou být „pouze v hlavě“. S tímto tvrzením přišla na základě závěrů nové studie skupina vědců z amerického Harvardu. Podle výzkumu až tři čtvrtiny problémů po vakcinaci způsobuje psychika.
Studie vědců z amerického Harvardu naznačuje, že miliony lidí z celého světa trpí po očkování proti covidu placebo efektem týkajícím se nežádoucích účinků. K tomu dochází, zejména když dotyční zdravotní problémy očekávají.
Výzkumníci v rámci studie naočkovali 44 tisíc lidí, polovině ale aplikovali placebo, tedy neúčinnou látku. Lidé z obou skupin hlásili různé nežádoucí účinky, informuje web The Sun. Jakékoli změny na sobě pozorovali po první i druhé dávce. Po první vakcíně vedlejší účinky nahlásilo 22 tisíc lidí, nejčastěji si stěžovali na únavu a bolest hlavy.
Ve skupině očkovaných zaznamenalo nežádoucí účinky přibližně 46 procent po první dávce. Po druhé číslo vzrostlo na 61 procent. Z neočkovaných evidovalo vedlejší účinky přibližně třetina účastníků, přičemž po druhé dávce jejich podíl mírně poklesl.
Díky tomu mohli odborníci odhadnout, že až 76 procent všech nežádoucích účinků hlášených po první dávce nemuselo být ve skutečnosti způsobeno vakcínou. Studie byla publikována v časopise JAMA Open Research.
Co nejčastě trápí Čechy?
Vedlejší účinky vakcíny od prosince 2020, kdy se s očkováním proti covidu začalo i v Česku, kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Od té doby jich obdržel přes 10 tisíc. Nejčastěji si Češi stěžovali na horečku, zimnici či únavu.
„Všechna hlášení jsou však pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Výpis tedy slouží pouze pro přehled toho, jaké reakce byly nahlášeny, nejde o statistiku skutečně prokázaných nežádoucích účinků vakcín,“ uvádí SÚKL na svém webu.
V České republice se proti covidu očkuje vakcínami, které jsou schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) i SÚKL. Zároveň je doporučuje většina českých epidemiologů i vakcinologů. Seznam vše nežádoucích účinků najdete zde.