Vedro ze Sahary dál proudí Evropou. Teploty se přiblíží 50 °C, na co se má připravit Česko?

Čeká nás vlna veder

Vlna veder spaluje Evropu. Teploty například v Portugalsku, Francii, Španělsku nebo Velké Británii se mají dostat vysoko nad 40 °C. K horku ale patří i sucho a požáry. Vlna teplého vzduchu proudícího ze Sahary se nevyhne ani Česku.

Zmrzlina, stín a pohoda. Tak se Britové připravují na zřejmě nejteplejší den v roce a podle médií možná i v historii. Na konci týdne je čeká až 40 °C. Meteorologická agentura vydala vzácné „jantarové“ varování.

„Za takovým počasím obvykle musíme do zahraničí. A teď ho máme tady, u našich dveří. Je to fantastické,“ pochvalují si obyvatelé Londýna. Pronajímatel lehátek Mark Johnson přemítá, že podobně teplých dní mají v zemi šest, sedm nebo možná osm za rok. Když je hezké počasí, má Johnson samozřejmě žně. Lidé vzali v ostrovním království pláže útokem už o víkendu, kdy bylo „jen“ 30 °C.

Naopak Francouzi si už první předčasnou vlnu veder prožili v polovině června, kdy teplota vystoupala na 43 °C. V červenci by měla výheň trvat ještě déle. „Pařížané jsou na lehátkách v plavkách, to je skvělé. Vzpomínám, jak jsme na těchto zaplněných místech jezdili autem,“ říká u pláže ve městě obyvatel metropole Frederic Lemaitre.

„Pláž v Paříži je skvělý nápad. Voda ochlazuje vzduch, je tu stín a mám pivo. Co víc si přát,“ je spokojená překladatelka Camille Steensová. Na druhou stranu však Francie vydala varování kvůli suchu a hrozbě požárů. V některých oblastech nejsou povoleny ohňostroje, které si národ na svátek dobytí Bastily rád dopřává.

Nebudeme daleko od 50 °C

Kvůli vedrům trápí jih Portugalska desítky lesních požárů. Úřady zaznamenaly už téměř tři desítky zraněných. „Měli jsme připravené kyblíky s vodou a čekali, až oheň přijde. Budeme hlídat celou noc,“ přiznává obyvatelka obce Alvaiázere. K extrémním teplotám se v Portugalsku přidávají i enormní sucha, která hrozí až na 96 procentech země. V následujících dnech zde navíc čekají až 46 °C.

Vysoké teploty ale zasáhly celý Pyrenejský poloostrov. V minulých dnech byly o 4 až 5 °C vyšší než sezónní normál, píše web The Guardian. Po zbytek tohoto týdne bude horko pravděpodobně ještě intenzivnější, například ve španělské Seville se mají maximální teploty vyšplhat až na 48 °C.

Rovněž v Německu meteorologické modely předpovídají pro severozápadní část země až 45 °C. Vlnu veder vyvolá horký vzduch, který přichází ze saharské pouště v Africe. A výrazné oteplení čeká i Česko.

„Začátkem příštího týdne k nám začne proudit velmi teplý vzduch ze Sahary a teploty půjdou vysoko nad 30 °C. Nejteplejší by měla být středa, kdy bude kolem 35 °C,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS meteorolog Martin Adamovský.

Kdy vlna veder skončí, není jisté. „Vypadá to, že studená fronta přijde ve čtvrtek 21. července, ale to se ještě uvidí. Jak bude v srpnu, zatím nikdo neví,“ podotkl meteorolog.

Tagy: