
Airbusová „Kunda“ zatím nepřiletí. Čeká se i na Püssi, letadla airBaltic jsou dosud bez polepů
Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš se pustil do představitelů STAN kvůli návrhu resortů vnitra a průmyslu, aby poskytovatelé internetového připojení zaznamenávali, jaké adresy lidé navštěvují. Nekompromisní velcí bratři Vítek Rakušan a Lukáš Vlček chtějí vědět, jaké stránky navštěvujete, napsal na síti X a dodal, že „Česko není Čína“. Ministr Vlček oponoval, že taková slova jsou šíření paniky a lží – údaje si bude moct vyžádat policie, a to pouze v případě vyšetřování úzkého okruhu trestných činů, na návrh státního zástupce a se souhlasem soudu. Reagoval i Rakušan, podle něhož „žádný velký bratr nebude“. O návrzích ministerstev jako první informoval web iRozhlas.cz.
Co nejrychleji dopadnout útočníka nebo rozpoznat teroristu. S tím má pomoci unikátní software na rozpoznání obličejů od české firmy, která jej už dodává do některých zemí Středního východu, Afriky i západní Evropy, kde o něj má zájem hlavně armáda a policie.
Tým asi 130 evropských vědců se domnívá, že nalezl způsob, jak využít mobilní telefony k omezení šíření nového typu koronaviru, aniž by hrozilo riziko zneužití třetími stranami včetně jednotlivých vlád. Mobilní aplikace se šifrováním na základě technologie bluetooth shromažďuje a určitou dobu v zařízení uchovává informace o zařízeních, se kterými přišla do pro infekci dostatečné vzdálenosti. V případě nákazy pak informuje ostatní zařízení.
Velký bratr na sebe v dnešní době bere podobu ledničky, televize nebo i dětské chůvičky. Přes stále chytřejší spotřebiče se dostává do útrob českých domácností, do ložnic i dětských pokojů. Čím dál více lidí oceňuje možnost ovládat svoji domácnost a zařízení na dálku. Zajímavé funkce tak dokáží zlepšit chod domácnosti. Expert na kyberbezpečnost Karel Obluk ale varuje – chytré přístroje občas například přes vestavěné kamery otevřou bránu do nejuž?