reklama

Velký bratr u nás nehrozí, tvrdí český výrobce softwaru na rozpoznávání obličejů

Co nejrychleji dopadnout útočníka nebo rozpoznat teroristu. S tím má pomoci unikátní software na rozpoznání obličejů od české firmy, která jej už dodává do některých zemí Středního východu, Afriky i západní Evropy, kde o něj má zájem hlavně armáda a policie.

reklama

Systém podle obrazového záznamu dokáže rozpoznat tvář, případně odhadne pohlaví, věk, oblečení a dokonce i náladu a údajně se před ním neschová ani člověk v roušce, ačkoliv v takovém případě může pravděpodobnost shody klesnout třeba na 90 procent.

Software pro policii, rozvědky či výzvědné služby

Podle Waltera Pavliše, obchodního ředitele společnosti Cogniware, systém nejčastěji používají policisté, rozvědky nebo výzvědné služby. K programu se podle výrobce z bezpečnostních důvodů nedostane každý.

K tématu

Systém však lze využít i jinak než na rozpoznávání obličejů zločinců z bezpečnostních kamer. Umí například rozlišit typy a značky vozidel nebo nezvyklé pohyby lidí, například pozná, který z plavců se topí.

Jak konkrétně už software pomáhá v České republice, zajímalo moderátory v pořadu Nový den.

„V Česku naše produkty teprve začínáme nasazovat. Začali jsme je tvořit především pro Střední východ, Afriku a západní Evropu. Ale už se nám tady podařilo vyhrát výběrové řízení na dodávku softwaru pro rozpoznávání obličejů, což je je jedna z atraktivnějších částí systému. Představte si, že máte k dispozici třeba dvacet milionů fotek a porovnáváte je s nějakou, kterou potřebujete dohledat, a ve zlomku vteřiny vám to vysype obličeje, které jsou nejpodobnější,“ vysvětlil Pavliš ve studiu.

Fotografie podle Pavliše do systému dodává už samotný zákazník, nikoliv výrobce softwaru. „Zdrojová data nevlastníme my, ale zákazník, což jsou většinou nějaké silové složky, které mají svoje evidence a podobné věci,“ uvedl s tím, že se v našich podmínkách může jednat třeba o policii nebo ministerstvo vnitra.

Hrozba Velkého bratra?

Na dotaz moderátorky, zda máme očekávat, že to u nás brzy bude jako v Číně, Pavliš uvedl: „U nás jsou pravidla samozřejmě daleko přísnější. Ctíme osobní svobody a osobní údaje v mnohem větší míře než Čína.“ A dodal: „Obličej ve spojení s nějakými dalšími údaji, jako třeba jméno, datum narození a podobně, je osobní údaj a může s ním pracovat jen někdo, kdo k tomu má právní důvod. To znamená, že většinou jde o nějaké složky policie, které nás chrání před zločinci a před teroristy, takže bych se v Evropě žádného Velkého bratra neobával.“

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama