reklama

Velký bratr u nás nehrozí, tvrdí český výrobce softwaru na rozpoznávání obličejů

Co nejrychleji dopadnout útočníka nebo rozpoznat teroristu. S tím má pomoci unikátní software na rozpoznání obličejů od české firmy, která jej už dodává do některých zemí Středního východu, Afriky i západní Evropy, kde o něj má zájem hlavně armáda a policie.

reklama

Systém podle obrazového záznamu dokáže rozpoznat tvář, případně odhadne pohlaví, věk, oblečení a dokonce i náladu a údajně se před ním neschová ani člověk v roušce, ačkoliv v takovém případě může pravděpodobnost shody klesnout třeba na 90 procent.

Software pro policii, rozvědky či výzvědné služby

Podle Waltera Pavliše, obchodního ředitele společnosti Cogniware, systém nejčastěji používají policisté, rozvědky nebo výzvědné služby. K programu se podle výrobce z bezpečnostních důvodů nedostane každý.

Systém však lze využít i jinak než na rozpoznávání obličejů zločinců z bezpečnostních kamer. Umí například rozlišit typy a značky vozidel nebo nezvyklé pohyby lidí, například pozná, který z plavců se topí.

Jak konkrétně už software pomáhá v České republice, zajímalo moderátory v pořadu Nový den.

„V Česku naše produkty teprve začínáme nasazovat. Začali jsme je tvořit především pro Střední východ, Afriku a západní Evropu. Ale už se nám tady podařilo vyhrát výběrové řízení na dodávku softwaru pro rozpoznávání obličejů, což je je jedna z atraktivnějších částí systému. Představte si, že máte k dispozici třeba dvacet milionů fotek a porovnáváte je s nějakou, kterou potřebujete dohledat, a ve zlomku vteřiny vám to vysype obličeje, které jsou nejpodobnější,“ vysvětlil Pavliš ve studiu.

Fotografie podle Pavliše do systému dodává už samotný zákazník, nikoliv výrobce softwaru. „Zdrojová data nevlastníme my, ale zákazník, což jsou většinou nějaké silové složky, které mají svoje evidence a podobné věci,“ uvedl s tím, že se v našich podmínkách může jednat třeba o policii nebo ministerstvo vnitra.

Hrozba Velkého bratra?

Na dotaz moderátorky, zda máme očekávat, že to u nás brzy bude jako v Číně, Pavliš uvedl: „U nás jsou pravidla samozřejmě daleko přísnější. Ctíme osobní svobody a osobní údaje v mnohem větší míře než Čína.“ A dodal: „Obličej ve spojení s nějakými dalšími údaji, jako třeba jméno, datum narození a podobně, je osobní údaj a může s ním pracovat jen někdo, kdo k tomu má právní důvod. To znamená, že většinou jde o nějaké složky policie, které nás chrání před zločinci a před teroristy, takže bych se v Evropě žádného Velkého bratra neobával.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Modlitby střídá hněv. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem
Miloš Zeman

Modlitby střídá hněv. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

 • Aktualizováno
 • Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

  Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

  Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

  Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

  Aktualizováno

  Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

  Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

  Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

  Aktualizováno

  Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

  reklama