reklama

Velký bratr u nás nehrozí, tvrdí český výrobce softwaru na rozpoznávání obličejů

Co nejrychleji dopadnout útočníka nebo rozpoznat teroristu. S tím má pomoci unikátní software na rozpoznání obličejů od české firmy, která jej už dodává do některých zemí Středního východu, Afriky i západní Evropy, kde o něj má zájem hlavně armáda a policie.

reklama

Systém podle obrazového záznamu dokáže rozpoznat tvář, případně odhadne pohlaví, věk, oblečení a dokonce i náladu a údajně se před ním neschová ani člověk v roušce, ačkoliv v takovém případě může pravděpodobnost shody klesnout třeba na 90 procent.

Software pro policii, rozvědky či výzvědné služby

Podle Waltera Pavliše, obchodního ředitele společnosti Cogniware, systém nejčastěji používají policisté, rozvědky nebo výzvědné služby. K programu se podle výrobce z bezpečnostních důvodů nedostane každý.

K tématu

Systém však lze využít i jinak než na rozpoznávání obličejů zločinců z bezpečnostních kamer. Umí například rozlišit typy a značky vozidel nebo nezvyklé pohyby lidí, například pozná, který z plavců se topí.

Jak konkrétně už software pomáhá v České republice, zajímalo moderátory v pořadu Nový den.

„V Česku naše produkty teprve začínáme nasazovat. Začali jsme je tvořit především pro Střední východ, Afriku a západní Evropu. Ale už se nám tady podařilo vyhrát výběrové řízení na dodávku softwaru pro rozpoznávání obličejů, což je je jedna z atraktivnějších částí systému. Představte si, že máte k dispozici třeba dvacet milionů fotek a porovnáváte je s nějakou, kterou potřebujete dohledat, a ve zlomku vteřiny vám to vysype obličeje, které jsou nejpodobnější,“ vysvětlil Pavliš ve studiu.

Fotografie podle Pavliše do systému dodává už samotný zákazník, nikoliv výrobce softwaru. „Zdrojová data nevlastníme my, ale zákazník, což jsou většinou nějaké silové složky, které mají svoje evidence a podobné věci,“ uvedl s tím, že se v našich podmínkách může jednat třeba o policii nebo ministerstvo vnitra.

Hrozba Velkého bratra?

Na dotaz moderátorky, zda máme očekávat, že to u nás brzy bude jako v Číně, Pavliš uvedl: „U nás jsou pravidla samozřejmě daleko přísnější. Ctíme osobní svobody a osobní údaje v mnohem větší míře než Čína.“ A dodal: „Obličej ve spojení s nějakými dalšími údaji, jako třeba jméno, datum narození a podobně, je osobní údaj a může s ním pracovat jen někdo, kdo k tomu má právní důvod. To znamená, že většinou jde o nějaké složky policie, které nás chrání před zločinci a před teroristy, takže bych se v Evropě žádného Velkého bratra neobával.“

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

USA

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Jindy plná parkoviště jsou najednou prázdná a vlakem jezdí málo kdo. Ředitel Českého domu v New Yorku Miroslav Konvalina se rozpovídal v rámci festivalu Prima ZOOM NEZNÁMÁ ZEMĚ 2020 o tom, jak vypadá v současnosti situace ohledně koronavirové pandemie v USA. Úřady se prý snaží zavedené restrikce rozvolňovat, jenže vše jde podle něj pomalu. Někteří lidé, jako například lékaři, už dokonce ani nenosí běžné oblečení.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

reklama
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama