Ukrajinu zaplavily Molotovovy koktejly. Zápalné lahve vyrábí ve velkém i děti

Obyvatelé po celé Ukrajině horlivě vyrábí jeden Molotovův koktejl za druhým, aby přispěli k obraně své vlasti před ruským agresorem. Reagují tím na páteční výzvu tamního ministerstva obrany. V sobotu se k občanům připojil pivovar Pravda ve Lvově. Ten amatérské zápalné zařízení začal distribuovat v lahvích, na jejichž etiketě uráží prezidenta Vladimira Putina. Z dostupných fotografií je patrné, že se do produkce ve velkém zapojují i děti.

Ukrajinské ministerstvo obrany v pátek požádalo obyvatele, aby si připravili zápalné lahve a nepřítele pomohli zneškodnit. Od té doby kolují po ukrajinských médiích videa, na nichž především ženy stříhají zbytky látek, strouhají polystyren a vyrábějí stovky či tisíce Molotovových koktejlů denně.

Zapojují se de facto všichni obyvatelé, kteří se neúčastní přímých bojů, tedy i děti. „Učitelky, právničky, ženy v domácnosti. Všechny posedávají ve dřepu na trávě a plní lahve. Řekly mi, že se snaží nemyslet na to, co dělají. Nevybraly si to. Ale musí být připravené bránit své město,“ uvedla britská zpravodajka BBC Sarah Rainsfordová.

V sobotu se k výzvě ministerstva přidal i Pivovar Pravda ve Lvově. Místo piva teď do lahví leje benzín a motorový olej. Výsledným produktem s etiketou, na které stojí nápis „Putin je č*rák“, pak zásobuje především policisty a vojáky na okraji města.

Z některých záběrů na internetu je vidět, že s dostatkem zápalných lahví mohou Ukrajinci výrazně uškodit i těžké vojenské technice. S Molotovy je ale potřeba manipulovat velmi opatrně, což ukazuje video níže.

Tagy: