reklama

Vězně neznásilňujeme, žádné Guantánamo tu není, hájil se Lukašenko v rozhovoru pro CNN

Běloruská detenční centra nejsou horší než ta britská nebo americká. V exkluzivním rozhovoru pro CNN to řekl prezident Alexandr Lukašenko. Zároveň odmítl, že by v běloruských zařízeních docházelo k sexuálnímu násilí na zadržovaných. Rozhovor natáčel reportér CNN Matthew Chance.

reklama

Chtěl byste využít této příležitosti a omluvit se lidem v Bělorusku za porušování lidských práv, ke kterým pod vaší vládou došlo?
Ne, nechtěl bych využít této příležitosti. Když už, tak bych to udělal přes běloruská média. Jsou tady docela dobrá. Jaký by to mělo smysl na CNN? Nemyslím, že je to relevantní otázka. A v principu se nemám za co omlouvat.

Říkáte, že se nemáte za co omlouvat. Ale podle organizace Human Rights Watch několik zadržených občanů nahlásilo polámané kosti, vyražené zuby, poranění mozku, kožní rány a popáleniny od elektřiny. Amnesty International mluví o tom, že se z detenčních center stávají mučírny, kde byli protestující nuceni ležet ve špíně vysvlečeni donaha, zatímco je policie kopala a tloukla obušky. Nemyslíte, že to stojí za omluvu?
Víte, nemáme ani jedno detenční zařízení, jak říkáte, jako jsou Guantánamo nebo ty základny, které Spojené státy a vaše země vytvořily ve východní Evropě. Pokud jde o naše detenční zařízení, kde máme obžalované nebo vyšetřované, nejsou horší než ta britská nebo americká. To vám můžu garantovat. Navrhl bych, abyste prezentoval konkrétní fakta, a ne názory nebo výroky nějakých pochybných lidskoprávních organizací.

Nemyslím, že Human Rights Watch nebo Amnesty International jsou pochybné. Jsou mezinárodně uznávané, tvoří standard lidskoprávního aktivismu. A mají k dispozici svědectví lidí zadržovaných ve vašich vězeňských táborech a detenčních centrech. Mužů i žen, kteří mluví o sexuálním násilí vůči nim, včetně znásilnění a pohrůžek jím. Říkáte, že je to jen vymyšlené, že je to podvrh?
Všechno, co jste právě řekl, je podvrh a výmysl. Garantuji vám, že je to podvod a výmysl.

Nicméně násilí, které se v tomto období odehrálo, z vás u velké části mezinárodního společenství udělalo mezinárodního vyvrhele. Jste hlavní představitel této země. V mnoha mezinárodních kruzích se za skutečnou vítězku loňských voleb a řádně zvolenou vůdkyni Běloruska považuje Svjatlana Cichanouská. Dokonce se jí dostalo pozvání do Bílého domu od prezidenta Bidena. Vás do Bílého domu nepozval, že?
Nechci se o té ženě bavit. Se ženami nebojuji a nehodlám ji nijak označovat v souvislosti s vedením opozice. Vůdce opozice je někdo, kdo žije v této zemi a má jiný názor. A vede kampaň za prosazení tohoto alternativního názoru. Takoví lidé v Bělorusku nejsou. Jsou tam někde na vaší straně a vy je platíte.

Ne, utekli ze země, protože se tady báli zůstat. Lidé, kteří zůstali, byli uvězněni a zavřeni na 10, 11 let kvůli svým opozičním aktivitám a vy víte, že to tak je.
Podívejte se, pokud je někdo revolucionář, zapojil se do revoluce a navíc se tu snaží vyhrát bleskovou válku financovanou ze zahraničí, musí být připraven na všechno.

A co hrozba, ze které jste aktuálně obviňován – že ohrožujete hranice Evropské unie? Polská, litevská a další vlády říkají, že podporujete migranty z různých částí světa, aby přicestovali do Běloruska, a pak je tlačíte k hranicím těchto zemí, čímž vytváříte obrovský tlak na úřady zajišťující ochranu hranic ve státech Evropské unie. Přijímáte plnou odpovědnost za uprchlickou krizi, která v současnosti probíhá na bělorusko-evropských hranicích?
Máte nějaký skutečný důkaz o tom, že ty lidi tlačím k polským hranicím? Ne, nemáte a nemůžete mít.

Evropské vlády a představitelé EU říkají, že tímto způsobem využíváte migranty jako zbraň. Takhle to říkají. Že je to z vaší strany akt pomsty za evropské sankce a za to, že evropské země poskytují útočiště vašim disidentům. Co na tuto kritiku říkáte?
Máte mě za blázna? Moje země se nachází ve střední Evropě a je to malá země. Jak by 10 milionů lidí mohlo něco diktovat půl miliardě lidí? Nikomu se mstít nehodlám.

Tagy:

Hlavní zprávy

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme
Partie

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama