Anglicky na mě nemluv, vole, vypadni odsud. Strážníci se hrubě pustili do cizince na kole

Tykání, vulgarismy i neschopnost mluvit anglicky. Takové chování převedli pražští strážníci, kteří na magistrále zastavili cyklistu s tím, že „tam nemá co dělat“. Jenže opak je pravdou. Cizinec navíc vše zaznamenal na video a případem se zabývá i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). Ten chování mužů zákona tvrdě odsoudil.

„Dobré ráno, strážníci. Mohu vám nějak pomoct?“ ptá se Portugalec na videu ve chvíli, kdy ho zastavila hlídka dvou městských policistů na magistrále poblíž Pražského povstání s tím, že tam na kole jet nesmí.

„Ano, mohu, je to povolené. Jedu do práce,“ snaží se jim vysvětlil cizinec, který si celý incident natočil. Se strážníky se bavil několik minut, začal se s nimi hádat a snažil se je přesvědčit o tom, že neudělal nic nezákonného.

Strážníci mu však odpovídají velmi hrubě, přestože je muž upozorní, že vše natáčí na video. „Ti říkám, uklidni se. Nebudeš tady na mě hulákat. Umíš česky? Tak odsud vypadni,“ říká jeden ze strážníků.

„Mluv česky, rusky nebo německy. Anglicky ne, vole, to mě nezajímá. Tady na tom kole nemáš co dělat. Magistrála – nou cyklisti,“ dodává druhý. Dokonce pak cizinci vyhrožuje „kopačkou“.

Cyklista později video zveřejnil na sociálních sítích s komentářem: „Evropské hlavní město kriminalizuje cyklistiku ve svém centru,“ podivuje se s tím, že poslal zprávu pražskému primátorovi do e-mailu.

Omluva městské policie

Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření městskou policii. „Je zcela zřejmé, že chování našich strážníků nemá s profesionalitou nic společného. Je tedy na místě, abychom se za něj omluvili. Jednání hlídky ale není obrazem celé organizace. Oba strážníci budou řešeni v rámci pracovně právního opatření,“ řekla mluvčí Irena Seifertová.

Uvedla také, že důvodem k zastavení cyklisty byla jeho nebezpečná jízda, kterou ohrožoval nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. „Cyklista sice jel v pravém jízdním pruhu, ale nikoliv při pravém okraji vozovky, jak mu ukládá zákon. Smyslem nebylo cyklistu sankcionovat, ale upozornit ho na nebezpečnost jeho chování v rámci silničního provozu. Přestupek byl vyřešen domluvou,“ dodala.

„Co se týká jazykové vybavenosti našich strážníků – tato hlídka sice nedisponovala znalostí angličtiny, ale nabídla, byť nevhodným způsobem, konverzaci ve dvou jiných cizích jazycích,“ dodává Seifertová.

Na případ už reagoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Tohle je naprosto nepřípustné jednání strážníků – tykání, vulgarity, neschopnost mluvit s cizincem v angličtině. Navíc dle mých informací byl cyklista penalizován neprávem, na magistrálu cyklisté mohou. Předávám k prověření,“ píše na Twitteru.

Cyklisté skutečně na magistrálu mohou, přestože na ní není přímo nakreslený pruh pro cyklisty. Jen o pár kilometrů dál, na druhé straně Prahy u Vltavské, ale už třeba pruhy jsou. Na nedokonalost dopravního značení si cyklisté stěžují dlouhodobě. Technická správa komunikací slíbila, že letos do projektů v cyklodopravě investuje zhruba 200 milionů korun, tedy více než loni.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.