Navzdory nedávnému mírnému snížení cen pohonných hmot stojí benzin a nafta stále víc peněz, než jsou někteří řidiči ochotni akceptovat. Nejmarkantnější je to v Nizozemsku, kde rapidně roste počet motoristů, kteří po naplnění nádrže od čerpací stanice ujedou bez placení.
V Česku se v minulém týdnu vyšplhala cena litru benzinu Natural 95 až na 52 korun, nyní se prodává po zlevnění v průměru za 45 Kč. V Nizozemsku je ale situace ještě horší, litr benzinu se tam prodává až za 2,5 eura (přibližně 62 korun), a to je zřejmě na některé řidiče příliš. Drahý benzin i nafta se totiž podepsaly na významném zvýšení počtu řidičů, kteří ujíždějí od čerpacího stojanu bez zaplacení.
Benzin pod 30 korun? Čerpací stanice nabízela palivo za ceny z roku 2002
Nizozemská síť čerpacích stanic se při oslavách dvaceti let své existence minulý týden cenově vrátila do roku 2002. Co to vyvolalo mezi zákazníky, si asi každý umí představit sám. Firma se dokonce začala bát o jejich bezpečnost.
Černý humor
V Nizozemsku momentálně koluje vtip o tom, že po tankování je lepší pokračovat v jízdě bez placení, protože případná pokuta za přestupek v občanskoprávním řízení ve výši 131 eur (3 270 korun) je nižší než částka, kterou zaplatíte za plnou nádrž.
Organizace SODA (Service Organisatie Directe Aansprakelijkstelling), která v Nizozemsku vymáhá škody přímo od pachatelů krádeží, tento vtip uvádí na pravou míru. Pokuta sice skutečně dosahuje uvedených 131 eur, zároveň ale musíte po usvědčení z přestupku uhradit i natankované palivo.
Varování před trestem za ujetí bez placení je v Nizozemsku umístěno přímo na tankovacích stojanech. Zdroj: Se svolením společnosti TinQ
Varování před trestem za ujetí bez placení je v Nizozemsku umístěno přímo na tankovacích stojanech. Zdroj: Se svolením společnosti TinQ
Z údajů institutu SODA vyplývá, že zatímco začátkem letošního roku tankovalo bez placení v průměru 300 řidičů týdně, aktuálně je to už 350 až 370 motoristů.
„Nemyslím si, že se zvyšuje kriminalita, ale bezmoc. Lidé chtějí platit, ale nemohou,“ říká manažer holandské nadace Lourens 't Hart, který by prý za normálních okolností chování řidičů neomlouval. Policie zatím nárůst počtu oznámení nezaregistrovala, podle 't Harta je to ale jen proto, že čerpací stanice obvykle sdělují podobné události až s odstupem času, aby se ujistily, zda náhodou nedošlo k nedorozumění či chybě.
SODA dodává, že za poslední týdny narostl i počet zákazníků, kteří po natankování nemají dostatečnou hotovost či finanční prostředky na kontě. Obvykle slíbí, že se vrátí a chybějící částku doplatí, ne vždy se tak ale stane, i když na pumpě nechají občanský průkaz či pas.
Dle vyjádření Policie ČR zatím podobné tendence v našich končinách zřejmé nejsou.