reklama

Viroložka: Účinnost vakcíny proti deltě není taková, jak se očekávalo. Aktualizujme ji

Účinnost očkování proti variantě delta není taková, jak se očekávalo, řekla v Hlavních zprávách televize CNN Prima NEWS viroložka a členka poradního týmu koalice Spolu Hana Zelená. Podle ní by se proto vakcína měla modifikovat. „Měli bychom se bavit o tom, jestli ji není lepší aktualizovat podle aktuálně cirkulujících virových kmenů. Pak by mohla mít i lepší účinek,“ uvedla.

reklama

Od spuštění třetí dávky očkování proti koronaviru neuběhly ani dva měsíce, přesto se už v odborných kruzích debatuje o čtvrté várce vakcinace. Podle viroložky Zelené jsou ale takové úvahy předčasné, protože ještě není jasné, jak a jak dlouho bude účinkovat dávka třetí. Nevyloučila ovšem ani možnost, že bude nutné do budoucna podat další dávky očkování.

Zároveň míní, že by bylo třeba vakcínu přizpůsobit novějším virovým kmenům, aby měla lepší účinek. A nabízí se podle ní i jiná varianta. „Spousta lidí se v současné době virem nakazí, a to včetně těch, kteří jsou očkovaní. Takže si imunitu posílí, takže by se to u nich dalo dát na roveň další dávce vakcíny.“

Mladí za dva roky, starší ne dříve než za půl roku

Posilovací třetí dávky vakcíny proti covidu mohou lidé využít od 20. září. Nárok na ni lidé mají půl roku po dokončeném očkování. Například evoluční biolog Jaroslav Flegr ovšem ve vysílání CNN Prima NEWS mluvil už o další, čtvrté dávce.

„To, že nás nechrání dvě dávky více než půl roku, není nic divného. To by vakcína musela být zázračná. Když si člověk dá třetí dávku, jeho imunita se posílí. Potřebné intervaly mezi dávkami se pak prodlužují. Pro mladší generace bych uvažoval o další dávce po té třetí nejdřív za dva roky, u starších ne dříve než za půl roku,“ uvedl Flegr.

Jiní experti ale podotýkají, že za tak krátkou dobu neexistují o účinnosti třetí dávky žádná relevantní data, proto je příliš brzy se o časových rozestupech pro čtvrtou dávku vůbec bavit.

Zájem o očkování v Česku v poslední době roste, a to zejména po ukončení hrazení testů z veřejného pojištění a zkrácení doby jejich platnosti. Za posledních sedm dní bylo aplikováno téměř 181 tisíc dávek, což je o 16 400 více než o týden dříve. Od začátku vakcinace bylo v Česku podáno více než 12,3 milionu dávek. Ukončené očkování dvěma dávkami má podle údajů ministerstva zdravotnictví přes 6,1 milionu lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme opice z Afriky. Legendu znepokojilo, že cenu Lva Jašina nedostala opora Senegalu

Zlatý míč v rukou Lionela Messiho hnul žlučí velké části fotbalových fanoušků, expertů i bývalých hráčů. Řadí se mezi ně i někdejší opora Manchesteru United Patrice Evra. Ten má k slavnostnímu galavečeru ještě jednu výtku. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího brankáře roku podle něj nedostal strážce brány londýnské Chelsea Édouard Mendy kvůli tomu, že je reprezentantem z Afriky.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

reklama