reklama

Delta se vůbec nikomu nevyhne. I když se zavřete doma do skafandru, varuje šéf Motola

Varianta koronaviru delta se vám nevyhne, i když se zavřete doma do skafandru, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS šéf Motola Miloslav Ludvík. Lidé se podle něj jednoduše mají připravit na to, že se nakazí.

reklama

„Delta se vůbec nikomu nevyhne. I když se zavřete doma do skafandru,“ prohlásil Miloslav Ludvík během debaty ve studiu CNN Prima NEWS.

Hlavní cestou pro to, aby lidé neskončili v nemocnici s těžkým průběhem, je podle něj očkování. „Ať si každý uvědomí, že na něj virus skočí. Pak už se lidé dělí je na ty, kteří jsou očkovaní, a ty, kteří nikoli. Pokud ne, jsou v křivce lidí s těžkým průběhem,“ doplnil Ludvík. Největší problém je pak u těch starších 65 let.

Nechte se očkovat

Končící ministr Adam Vojtěch ve studiu uvedl, že nejlepší cesta, jak se nákaze vyvarovat, je nemoc prodělat a následně se i nechat naočkovat. „Každý, kdo prodělal nemoc, nechť se naočkuje. Pro takové lidi epidemie skončila,“ poznamenal.

To, že by člověk covid pouze prodělal, a měl tak dostatek protilátek, podle něj vůbec není faktor, jak se s epidemií vypořádat.

S tím souhlasil i Ludvík a argumentoval příkladem zaměstnanců nemocnice. „V Motole dělá 6 300 lidí a reinfekcí je 21. Jsou to lidé, kteří jsou nemocní i jinak. Covid zdůrazní, že máte jinou chorobu, i když o ní nevíte. Naprosto dokonalá ochrana je prodělaný covid a očkování, pak se můžete viru vysmívat,“ dodal Ludvík.

Kuba: Epidemie není jen o „já“

Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby se lidé pro očkování často rozhodují až ve chvíli, kdy se to dotkne jich osobně.

„Zájem o očkování vzroste, když si lidé uvědomí, že se to může dotknout i jich. Musíme se dívat na to, kdy se to dotýká jednotlivců. Lidé si často všimnou toho, že se opaření nedodržují až ve chvíli, kdy mají rodinného příslušníka na ARO,“ doplnil v debatě Kuba.

Navíc je podle něj péče velmi drahá. „Lidé mi často píší, že si platí zdravotní pojištění a my se o ně musíme postarat. Za celý život člověk zaplatí přibližně dva miliony korun na pojištění. To jsou tak čtyři dny ARO. A co potom? Tito lidé zapomínají, že to není jenom o já,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama