Vláda odmítla doplnit zásobníky plynu. Teď na to můžeme doplatit, varoval Havlíček

Rusko nadále tvrdí, že bude za dodávky plynu do Evropské unie přijímat platby pouze v rublech. V opačném případě prý hodlá tento obchod zastavit. Dokázaly by si státy EU poradit? Exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) v této souvislosti zkritizoval vládu, že v poslední době nedoplnila zásobníky větším množstvím plynu. Podle poslance Jana Skopečka (ODS) jdou však energetické problémy České republiky za předchozími kabinety, ve kterých sedělo hnutí ANO.

Ruský prezident Vladimir Putin už před týdnem oznámil, že za plyn určený pro Evropu nebude přijímat ani eura, ani dolary. Ve čtvrtek pak podepsal příslušný dekret, podle kterého musejí kupci od pátku platit pouze v rublech. Evropská unie ale platit dodávky v ruské měně kategoricky odmítá.

„Dodávky přichází podle dlouhodobé smlouvy. Nic s rubly se tam nepíše. Nepřistupoval bych na Putinovo vydírání. Na ruském plynu jsme závislí. Je třeba ale říct, že i Rusko je na evropském trhu stále závislé a potřebuje na něj plyn dodávat. Jeho vydírací pozice není tak veliká. Můžeme jen odhadovat, do jaké míry to Putin myslí vážně,“ uklidňoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Skopeček.

Nové požadavky Kremlu Podle Skopečka otevírají ještě více otázku evropské energetické soběstačnosti. „Tyhle výhrůžky by nás měly od zeleného šílenství opět přivést ke zdravému rozumu,“ rýpnul si poslanec do zastánců Green Dealu a alternativních zdrojů energie.

Kdo nakonec cukne?

Také Havlíček ve vysílání CNN Prima NEWS připustil, že si Rusko nemůže dovolit přestat dodávat plyn do Evropy. „Je to vysoká hra Ruska a takticko-politický manévr. Uvidíme, kdo cukne a kdo nikoliv. Jan Skopeček má ale pravdu v tom, že nemůžeme stále ustupovat,“ řekl někdejší ministr průmyslu.

Přesto Havlíček kabinet za energetickou politiku zkritizoval: „Vláda nenese vinu za vysokou cenu plynu, ale měla už jednat a nakoupit plyn do zásobníků, což odmítla. Nyní tam máme tak 10 procent. Kdyby dneska skutečně došlo k nejhoršímu, tak taháme za velmi krátký konec. Už vidím, jak s dalšími státy EU budeme naříkat a čekat, jak se plyn bude přerozdělovat.“

Podle Skopečka se ale zásobníky plnily málo už minulý rok. „Karel Havlíček se tak trochu střílí do vlastní nohy. Naše vláda plánuje cestu do Kataru, aby vyjednávala další zdroje plynu. Myslí na soběstačnost vážněji,“ oponoval. Hnutí ANO pak vyčetl, že za osm let ve vládě neudělalo dostatek, aby výrazněji omezilo závislost na ruských energiích. Podle Havlíčka během vlády Andreje Babiše (ANO) ještě nebylo nutné zásoby dokupovat.

Zásoby zhruba na měsíc

Z okamžitého konce ruských dodávek plynu má obavy i ministerstvo průmyslu a obchodu. „Kdyby došlo ze dne na den k zastavení dodávek plynu, není řešení,“ řekl ve čtvrtek poslancům bezpečnostního výboru náměstek resortu René Neděla.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) chce kvůli této hrozbě jednat se zástupci energetického sektoru o dalším postupu. Na pátek také svolal krizový štáb. Zároveň však ujistil, že dodávky ruského plynu jsou nyní stabilní a v zásobnících je uložena přibližně měsíční rezerva, která je ze zákona povinná.

Havlíček v pořadu také připomněl, že Síkelův rezort v minulosti doplnění zásobníků již navrhoval. Vláda tento návrh ale neposvětila.

Tagy: