Okamura: Vláda poplivala demokracii a porušuje vše, co jde. Pokusíme se ji odstranit

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ostře pustil do kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). Poslance z vládní pětikoalice obvinil z toho, že SPD vystrnadili z vedení Sněmovny a že poplivávají demokracii.

Boj o křeslo místopředsedy Sněmovny byl jedním z prvních sporů, který vedlo hnutí SPD s vládní pětikoalicí od říjnových voleb. Členové SPD považují za nespravedlivé, že na rozdíl od Pirátů nemají zastoupení ve vedení Sněmovny, a to vzhledem k tomu, že mají v dolní komoře Parlamentu pětkrát více zákonodárců než právě Pirátská strana.

„Pětikoalice nás vystrnadila z vedení Sněmovny, přitom SPD volilo přes půl milionu voličů. Ani nemáme informace o tom, co se ve Sněmovně děje, členové koalice se chovají nedemokraticky. Porušují všechno, co jde. Poplivali demokracii. My se pomocí demokracie pokusíme vládu odstranit, a to neustálým politickým tlakem,“ řekl Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sám byl místopředsedou Sněmovny v minulém volebním období. V tom současném jako neúspěšný kandidát na tuto funkci často řídící schůze kritizuje. Nejvíce předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a místopředsedkyni Olgu Richterovou (Piráti). Tu dokonce před hlasováním o důvěře vládě obvinil z toho, že schůzi vůbec neumí řídit.

„Paní Pekarová i Richterová celá léta peskovaly ostatní, že něco dělali špatně. A teď se paní Richterová ani nedokáže po čtyřech letech připravit na vedení schůze Sněmovny. Já mám ženy rád, ale kritika paní Richterové je na místě. Jako místopředsedkyně má zhruba 200 tisíc korun měsíčně, řidiče a sekretariát, proto by měla předvést určitou práci,“ řekl Okamura.

Nutno podotknout, že s Pekarovou si Okamura vyměňuje jízlivé poznámky dlouhodobě. V poslední době kritizoval především její kontroverzní výroky mířené směrem k Maďarsku a tamnímu premiérovi Viktoru Orbánovi.

Okamura během vysílání otevřel mimo jiné i téma kumulace funkcí u šéfa Pirátů Ivana Bartoše či financování Starostů. Obzvlášť se pak pustil do 1. místopředsedy tohoto hnutí Jana Farského. Ten už odletěl do USA na několikaměsíční studijní pobyt.

Ačkoli se Farský nakonec pod obrovskou vlnou kritiky rozhodl vzdát svého poslaneckého mandátu, ze Spojených států tak učinit nemůže, což potvrdil v nedělní Partii i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

„Pan Farský řekl, že se vzdá mandátu poslance, uběhl týden a ještě neodstoupil. To je další skandál nad skandál,“ prohlásil Okamura. Už před týdnem označil Farského cestu do USA za podvod na voličích, protistátní činnost i vlastizradu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.