360°, Tom Philipp, Jan Hrnčíř, Alexander Tomský - 14.1. v 21:42
K roztržce mezi poslanci došlo v pátečním vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vzájemně se do sebe pustili koaliční zákonodárce Tom Philipp (KDU-ČSL) s opozičníkem Janem Hrnčířem (SPD). Jablko sváru nebylo pouze jedno. Politici se střetli například kvůli volbě místopředsedy Sněmovny, stavebnímu zákonu či opozičním obstrukcím.
Ve vedení Sněmovny je stále jedno volné místo. Podle dřívějších dohod by mělo připadnout opozici, tedy hnutí ANO nebo SPD. ANO již jeden post má, obsadila ho někdejší šéfka hejtmanské asociace Jana Mračková Vildumetzová. Druhé místo původně chtělo pro bývalého šéfa dolní komory Radka Vondráčka, který však opakovaně neuspěl. Nejžhavějším kandidátem je tak nově exministr Karel Havlíček.
Poslanec STAN: Farského cesta? Není to šťastné, osobně bych si nedovolil jet
Stáž 1. místopředsedy hnutí STAN Jana Farského na univerzitě v USA není šťastná. Na tom se shodli hosté pátečního pořadu Divoká karta. Tomáš Müller, poslanecký nováček z hnutí STAN, svého kolegu nešetřil a prohlásil, že by si to osobně krátce po volbách nedovolil. Farský nadále plánuje do Spojených států na prestižní stipendium odjet.
SPD ale zbraně rozhodně neskládá a navrhuje svého předsedu Tomia Okamuru. Nová vládní koalice ho však odmítá. Poslanec Philipp má nyní dokonce za to, že by poslední místopředsednický post vůbec nemusel připadnout opozici. „Nejsem si jistý, že by to bylo místo, které by měli oni zastávat. U pana Okamury si jsem zcela jistý, že ne,“ poznamenal Philipp ve vysílání CNN Prima NEWS.
Jeho slova rozhořčila zástupce SPD Jana Hrnčíře. „Je to pohrdání voliči. Půl milionu voličů nás volilo,“ připomněl. Podle svých slov si dovede představit, že by koalice volbu 6. místopředsedy dolní komory Parlamentu zcela zablokovala. „Nejsme takto prvosignáloví. To si takto může představovat SPD,“ odmítl to ale Philipp.
Politický boj mezi vládními stranami a opozicí se naplno rozhořel při hlasování o důvěře pro novou vládu. Poslanci jednání doprovodili téměř 24hodinovým debatováním. A kvůli nedostatku vládních poslanců pak opozice dokonce zablokovala projednávání odkladu účinnosti nového stavebního zákona.
Spor o stavební zákon
A právě to bylo dalším místem střetu i v debatě Philippa s Hrnčířem. Lidovecký poslanec připustil, že pokud by opozice „vážným způsobem narušovala“ čtení zákonů, tak bude muset koalice reagovat. Nepřímo tím naznačil možné problémy při volbě posledního člena vedení Sněmovny.
Zástupce SPD však odmítl, že by se opozice zachovala špatně. „To, že se něco odročilo, je jenom tím, že vaši poslanci nepřišli do práce. Vy jste prostě prohráli hlasování,“ vmetl Philippovi s tím, že chování opozice bylo podle něj naprosto legitimní.
Zákonodárci lidovců ovšem vadí, že odsunutí projednávání změn ve stavebním zákoně opozice učinila „na truc“. Podle něj se totiž odložením nic nevyřeší, pouze se problém ještě prodlouží. „Chtěli jsme něco vylepšit a budeme to takto vylepšovat až za šest až osm týdnů,“ postěžoval si ve vysílání pořadu 360° Philipp.