reklama

Philipp: Okamura nesmí být místopředsedou Sněmovny. Pohrdání voliči, reaguje Hrnčíř

K roztržce mezi poslanci došlo v pátečním vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vzájemně se do sebe pustili koaliční zákonodárce Tom Philipp (KDU-ČSL) s opozičníkem Janem Hrnčířem (SPD). Jablko sváru nebylo pouze jedno. Politici se střetli například kvůli volbě místopředsedy Sněmovny, stavebnímu zákonu či opozičním obstrukcím.

reklama

Ve vedení Sněmovny je stále jedno volné místo. Podle dřívějších dohod by mělo připadnout opozici, tedy hnutí ANO nebo SPD. ANO již jeden post má, obsadila ho někdejší šéfka hejtmanské asociace Jana Mračková Vildumetzová. Druhé místo původně chtělo pro bývalého šéfa dolní komory Radka Vondráčka, který však opakovaně neuspěl. Nejžhavějším kandidátem je tak nově exministr Karel Havlíček.

SPD ale zbraně rozhodně neskládá a navrhuje svého předsedu Tomia Okamuru. Nová vládní koalice ho však odmítá. Poslanec Philipp má nyní dokonce za to, že by poslední místopředsednický post vůbec nemusel připadnout opozici. „Nejsem si jistý, že by to bylo místo, které by měli oni zastávat. U pana Okamury si jsem zcela jistý, že ne,“ poznamenal Philipp ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jeho slova rozhořčila zástupce SPD Jana Hrnčíře. „Je to pohrdání voliči. Půl milionu voličů nás volilo,“ připomněl. Podle svých slov si dovede představit, že by koalice volbu 6. místopředsedy dolní komory Parlamentu zcela zablokovala. „Nejsme takto prvosignáloví. To si takto může představovat SPD,“ odmítl to ale Philipp.

Politický boj mezi vládními stranami a opozicí se naplno rozhořel při hlasování o důvěře pro novou vládu. Poslanci jednání doprovodili téměř 24hodinovým debatováním. A kvůli nedostatku vládních poslanců pak opozice dokonce zablokovala projednávání odkladu účinnosti nového stavebního zákona.

Spor o stavební zákon

A právě to bylo dalším místem střetu i v debatě Philippa s Hrnčířem. Lidovecký poslanec připustil, že pokud by opozice „vážným způsobem narušovala“ čtení zákonů, tak bude muset koalice reagovat. Nepřímo tím naznačil možné problémy při volbě posledního člena vedení Sněmovny.

Zástupce SPD však odmítl, že by se opozice zachovala špatně. „To, že se něco odročilo, je jenom tím, že vaši poslanci nepřišli do práce. Vy jste prostě prohráli hlasování,“ vmetl Philippovi s tím, že chování opozice bylo podle něj naprosto legitimní.

Zákonodárci lidovců ovšem vadí, že odsunutí projednávání změn ve stavebním zákoně opozice učinila „na truc“. Podle něj se totiž odložením nic nevyřeší, pouze se problém ještě prodlouží. „Chtěli jsme něco vylepšit a budeme to takto vylepšovat až za šest až osm týdnů,“ postěžoval si ve vysílání pořadu 360° Philipp.

Tagy:
Karel Havlíček Poslanecká sněmovna Tomio Okamura hnutí ANO KDU-ČSL SPD stavební zákon vláda koronavirus vedení místopředseda Jan Hrnčíř Tom Philipp Jana Mračková Vildumetzová

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama