reklama

Proč mě přerušujete? Okamura se pustil do Richterové za to, jak řídí schůzi Sněmovny

Během schůze Poslanecké sněmovny, při které vláda premiéra Petra Fialy (ODS) žádá o důvěru, došlo mezi poslanci od rána už k několika názorovým střetům. Jedním z nich je i spor Tomia Okamury a Olgy Richterové. Šéfa SPD rozčílilo, že mu pirátská poslankyně jakožto řídící schůze přerušila jeho projev. „Chtěl bych vás požádat, abyste řádně řádila schůzi,“ vzkázal jí. Richterová poté Okamuru chybně oslovila „pane místopředsedo“.

reklama

Okamura jakožto předseda jednoho ze dvou opozičních hnutí měl zrovna plamenný projev, proč SPD Fialův kabinet nepodpoří. Během jeho řeči si vzala slovo pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.

„Pane předsedo, byla jsem vyzvána, že je potřeba naplňovat platné usnesení k účasti členů vlády, tak upozorňuji, že by bylo vhodné, aby předsedové poslaneckých klubů napomohli s plněním tohoto usnesení,“ řekla Okamurovi Richterová.

„Jestli máte dojem, a je to pravda, že není naplněno usnesení, tak bych vás požádal, abyste vyhlásila pauzu,“ odpověděl jí šéf SPD. Richterová pak ale prohlásila, že všichni členové vlády už jsou v sále, jen nesedí na svých místech.

„Došlo k rychlé nápravě situace,“ podotkla. Okamuru ale přerušení rozčílilo. „Proč jste mě teda přerušovala, teď to nechápu. Tak jsou tu všichni, nebo nejsou?“ ptal se nejdřív Okamura.

Okamura: Čeho jsem místopředseda?

Nikdo nový ale do sálu nepřišel. „Nikdo nepřišel, tak proč mě přerušujete? Buď víte, proč mě přerušujete, nebo mě nepřerušujte. Tak jsou tu ti ministři, nebo ne? Chtěl bych vás požádat, abyste řádně řídila schůzi,“ rýpnul si do Richterové. Poté se pustil do Pirátské strany jako celku: „Jste tady za Piráty, já vím, ale jak to tedy je? Já mám projev a nechci být přerušován.“

Richterová jej pak ještě mylně oslovila „pane místopředsedo“, Okamura totiž v minulém volebním období vykonával post místopředsedy Sněmovny. „Čeho jsem místopředseda?“ ohradil se poslanec. Následně Richterová vyhlásila pauzu na pět minut.

Pekarová nepodepsala Chartu 77

Okamura se ještě předtím opřel také do předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Ostře ji konfrontoval s tím, že sama sebe považuje za demokratku a SPD za extremistickou stranu.

„Když někdo prosazuje demokracii, tak tady paní Pekarová Adamová s oblibou říká, že to nejsou demokrati. Urazí tady poslanecký klub SPD, řekne, že prý SPD nemá mít zastoupení ve vedení Sněmovny, přitom Jaroslavu Baštovi (poslanec SPD, pozn. red.) nesahá ani po kolena. Vy jste nebyla ani ve vězení, ani jste nepodepsala Chartu 77,“ vyčetl jí.

Nutno podotknout, že Pekarová se narodila v roce 1984. I když šlo přidat svůj podpis pod Chartu 77 až do ledna roku 1990, tehdy bylo Pekarové šest let.

Sněmovna jedná od 9 hodin ráno. Předpokládá se však, že schůze se protáhne až do večerních hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama