reklama

Vláda vyhlásila od půlnoci nouzový stav. Platit má 30 dní, potvrdil Babiš

V Česku bude kvůli epidemii covidu znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na čtvrtečním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od půlnoci, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se přitom ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, která vláda zavedla, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

reklama

„Rozhodli jsme se opatření aplikovat okamžitě. Vláda dospěla k názoru, že z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s šířením koronaviru je nutné vyhlásit nouzový stav na dobu 30 dnů od půlnoci 26. listopadu,“ řekl na tiskové konferenci Babiš.

„Vzhledem k vývoji epidemiologické situace v posledních týdnech jsou naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu. Česká republika je ve stavu nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost,“ stojí v odůvodnění, které má CNN Prima NEWS k dispozici.

Nárůst nově pozitivních na covid je podle ministerstva zdravotnictví velmi rychlý a v populaci je vysoká virová nálož. Resort upozorňuje, že bez nových opatření čísla nakažených ještě porostou.

„Velký lockdown nikdo nechceme, ale naší povinností je chránit nemocnice a zdravotníky,“ řekla novinářům při příchodu na vládu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Kabinet se přitom ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých vláda rovněž jednala, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

Tvrdší opatření už od pátku

Kabinet také zavedl nové restrikce. Od pátečních 18:00 vláda zakázala vánoční a adventní trhy. Výjimku má prodej vánočních stromků a kaprů. Kabinet zakázal konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Omezené budou hromadné akce, maximálně se jich bude moct účastnit 1 000 lidí. Soukromých akcí, jako jsou oslavy, večírky či plesy, se může maximálně účastnit 100 lidí.

Hospody, restaurace a bary budou muset zavírat ve 22 hodin. Vláda také zakázala konzumaci potravin v nákupních centrech. V takzvaných food courtech tedy bude možné koupit si jídlo pouze s sebou.

Česko se bude řídit krizovým zákonem

Nouzový stav vyhlašuje vláda, poté musí informovat Sněmovnu. Ta může nouzový stav zrušit. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura tento týden CNN Prima NEWS řekl, že strany, které mají v dolní komoře většinu, by nouzový stav opravdu mohly zrušit.

Sama vláda může vyhlásit nouzový stav na 30 dní, se souhlasem Sněmovny i na delší dobu. Nouzový stav sám o sobě žádná konkrétní nařízení nedefinuje, ale mění legislativní rámec, ve kterém může vláda nařízení vydávat.

V době nouzového stavu se Česko řídí krizovým zákonem, a hlavní zodpovědnost tak spadá kromě vlády pod Ústřední krizový štáb a ministerstvo vnitra, nikoliv pod ministerstvo zdravotnictví. V rámci tohoto zákona může vláda omezit občanům například svobodu pohybu, shromažďovací právo nebo vlastnické a užívací právo k majetku. Omezit může i podnikání.

V souvislosti s covidem byl nouzový stav v Česku poprvé vyhlášen 12. března 2020, podruhé 5. října 2020. Nouzový stav byl několikrát prodloužen, skončil letos 11. dubna. Celkem platil 254 dní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama