
Schmarcz: Být rusofil je na Slovensku běžné. Každý má právo na svůj názor, opáčil Kulidakis
Stroje české vládní letky spravuje společnost, která nemá dostatek odborníků na servis, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS vojenský analytik a publicista Jiří Vojáček. Podle něj takový stav vede k mnoha prodlevám, zkušení technici by totiž zvládli vyřešit problémy za výrazně kratší dobu.
Vládní speciál, kterým vrcholní politici cestují na zahraniční návštěvy, se v letošním roce téměř nezastavil. Jen premiér Petr Fiala nalétal desetitisíce kilometrů po Evropě, Asii i Africe. A na jaře se přidal ještě prezident Petr Pavel, který chtěl na rozdíl od svého předchůdce absolvovat mnohem víc jednání v zahraničí.
V neděli odlétá prezident Petr Pavel do New Yorku, kde se zúčastní mimo jiné Valného shromáždění OSN. Jeho cestu například kvituje i soupeř z prezidentské volby Andrej Babiš. Reakce politiků jsou přesto různé. Představitelé státu často využívají vládní speciály, které se ale do nákladů nedostanou. Letos si letadla z vládní letky objednali politici v čele s prezidentem už 117 krát. Cena za ně se vyšplhala skoro na 78 milionů korun. S informací přišel web iDnes.
Český vojenský lékař, který v dubnu v Koreji po příletu české delegace ministra dopravy Martina Kupky údajně v opilosti osahával hygieničku, spáchal podle soudu přestupek a dostal pokutu 170 tisíc korun. Ve středu to uvedl server Lidovky.cz, kterému informace potvrdil český právní zástupce lékaře Julius Kramarič. O rozsudku, který počítá s pokutou a nikoli s odnětím svobody, ČTK následně informovalo také ministerstvo zahraničí.
Koronavirová krize dopadla i na Sněmovnu, které se občas nechvalně přezdívá „cestovní kancelář“. Zákonodárci tak zřejmě přijdou o návštěvu Japonska či Grónska, ve kterém měli pozorovat pižmoně. Poslanci měli letos naplánované cesty do zahraničí za 30 milionů korun.