Poslanci ruší zahraniční cesty
Koronavirová krize dopadla i na Sněmovnu, které se občas nechvalně přezdívá „cestovní kancelář“. Zákonodárci tak zřejmě přijdou o návštěvu Japonska či Grónska, ve kterém měli pozorovat pižmoně. Poslanci měli letos naplánované cesty do zahraničí za 30 milionů korun.
Poslanci si na letošek naplánovali 38 zahraničních cest. V rozpočtu na ně bylo vyčleněno 29,5 milionů korun. Většina cest se ale musela zrušit.
Sněmovna jako žvanírna? Kdo jsou poslanci, kteří roky téměř nepromluví
Parlament je žvanírna. To s oblibou prohlašuje premiér Andrej Babiš (ANO). Z analýzy CNN Prima NEWS však vyplývá, že ve Sněmovně je řada poslanců, kteří za poslední roky téměř nepromluvili. Většina jich je z hnutí ANO.
„Ono to tak přirozeně umřelo samo, žádný příkaz jsme nedávali. Momentálně poslanci necestují vůbec,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Letos už se nikam nepodívají poslanci z kontrolního výboru, kteří měli jet do Itálie a do Litvy. „Všechno do konce roku jsem zrušil, u nás už zahraniční cesta plánovaná není. Epidemiologická situace nebyla odhadnutelná. Vzhledem k té nejistotě to nemělo smysl. I kdyby to bylo lehce uvolněné, tak ani pro lidi by to nebyla dobrá vizitka, že poslanci jezdí do zahraničí, a lidé nemohou,“ řekl CNN Prima NEWS šéf kontrolního výboru Roman Kubíček (ANO).
„Cesty jsme zrušili. Počítali jsme s cestou do Rakouska, což by možná bylo i uskutečnitelné, ale v tenhle čas to dělat nebudeme, uvidíme, jestli to budeme dělat na podzim. Druhá cesta je Polska a ta je až v druhé polovině roku, tak uvidíme, jestli to už půjde,“ sdělil CNN Prima NEWS šéf ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).
Poslanci měli v Grónsku pozorovat pižmoně.
Zrušená je i kritizovaná cesta poslanců sněmovního výboru pro životní prostředí do Grónska, v rámci které měli navštívit ledovcové čelo Russel glacier a pozorovat pižmoně. Poslanci se podle deníku Právo na konci března usnesli, že v polovině května na cestu pojedou i přes koronavirovou krizi. Návštěva se ale nakonec v původním termínu neuskuteční.
Koronaviru navzdory: Lidé znovu kupují zájezdy do zahraničí
Některé cestovní kanceláře a agentury začínají znovu zaznamenávat zájem lidí o zájezdy do zahraničí. Poptávka je po Bulharsku, Rakousku, ale také po exotických destinacích jako Egypt nebo Turecko. Ceny se zatím nezvyšují, v případě Rakouska se nabídka rozrůstá o různé pobytové balíčky, popsala mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková.
„Museli jsme tu cestu odložit na podzimní termín z důvodů pandemie a z toho důvodu, že v Poslanecké sněmovně řešíme důležité zákony a chceme u toho být,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.
Kromě Grónska poslanci plánovali navštívit i Island. Podle Balcarové jsou obě země zasažené změnou klimatu, což je pro výbor stěžejní téma. „V Grónsku probíhá největší výzkum na severní polokouli, odebírají se tam jádra z ledovcového štítu, takže změna klimatu tam má velké vědecké zázemí,“ řekla Balcarová.
Stáda tamních sudokopytníků prý měli poslanci navštívit po cestě z letiště. „Samozřejmě je to úsměvné, ale byl to jen jeden bod z toho celého programu. Cílem té cesty bylo zkoumat stav klimatu. Cíl té cesty byl daleko hodnotnější, než jenom zkoumání stád pižmoňů,“ komentoval pro CNN Prima NEWS poslanec výboru pro životní prostřední Ondřej Babka (ANO).
Cesty jsou pracovní, tvrdí Veselý
Zajímavé destinace čekaly i poslance ze zahraničního výboru. V plánu měli cestu do Japonska nebo Chile. Předseda zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) doufá, že se zákonodárci do zemí podívají na podzim. „První cestu, kterou jsme měli absolvovat, jsme měli do Izraele a Palestiny. Druhá návštěva měla být do Japonska, tam jsme teď měli zrovna být. Další cestou měla být cesta do Moldavska, hlavním cílem mělo být podívat se, jak užívají rozvojovou pomoc. Poslední cestou je cesta do Chile. Zrušili jsme všechny cesty, ale pokud to půjde, tak bychom na podzim udělali dvě cesty – Chile a Japonsko,“ řekl CNN Prima NEWS Veselý.
Mezinárodní osobní doprava bude obnovena 11. května
Vláda od pondělí 11. května zrušila zákaz provozování mezinárodní drážní a autobusové dopravy. Na hranicích bude policie u cestujících kontrolovat plnění podmínek pro cesty do a ze zahraničí. Lidé se musí při návratu do vlasti prokázat negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do čtrnáctidenní karantény.
Zároveň se ohradil proti kritice, která občas na poslance míří kvůli tomu, že si ze Sněmovny dělají cestovní kancelář. „Všechny cesty jsou pracovní. Ujišťuji všechny, že máme schůzky od rána do večera a nejsou to žádné výlety,“ zdůraznil.
Podobný názor má místopředseda mandátového a imunitního výboru Petr Gazdík (STAN). „Je pravda, že v minulosti ty cesty byly občas jako výlety. Ale už v minulém volebním období jsme do toho zavedli systém, koordinuje se to se Senátem i s požadavky ministerstva zahraničí. Neefektivní cesty se nedělají,“ míní Gazdík.
Šéf lidovců Marian Jurečka CNN Prima NEWS řekl, že se zahraničních cest neúčastní. „Nevidím v tom smysl,“ uvedl.
Na cesty je v rozpočtu Sněmovny ročně vyhrazeno 30 milionů korun. Peníze, které se letos ušetří, zůstanou v rozpočtu dolní komory. „Jsou to peníze Sněmovny a není zatím jasné, jestli nepůjdou na cesty, které se uskuteční v budoucnu,“ sdělil ředitel tiskového odboru Roman Žamboch. „Ty peníze ušetříme a převedeme do dalšího roku,“ dodal Vondráček.