Cena vody vylétla vzhůru: V některých regionech si hodně připlatíte. Kde je nejdražší?

Kohoutek s vodou

Zdražování vody

Bez vody se nedá žít, a právě na to podle ekonomů spoléhají některé vodohospodářské společnosti, které letos výrazně zvyšují cenu vody. Ceny se však výrazně liší region od regionu – zatímco v některých městech lidé zaplatí za kubík méně než sto korun, jinde cena přesahuje i 150 korun.

Vodohospodářské společnosti zdůvodňují zdražení potřebou investic do údržby vodovodní sítě a zvyšováním mezd zaměstnanců. Ekonomové to však vidí jinak. „Nemyslím si, že celé zdražení je nevyhnutelné. Je to až dvojnásobně nad inflační zdražení. To znamená, že vodárenské společnosti buď dohánějí manka z minulých let, nebo si mastí kapsu na úkor spotřebitele,“ poznamenal pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko je největším dovozcem ropy a plynu do Česka. Za suroviny platíme desítky miliard

Na Královéhradecku stoupla cena vody zhruba o pět korun za kubík. „Je to hrozné, ale co s tím můžeme dělat? My to neovlivníme,“ uvedla jedna z místních obyvatelek. Další respondent dodal: „Co na to říct, zdražuje se všechno.“

Zdražování zasáhne i obyvatele Ostravy, Karviné, Nového Jičína, Frýdku-Místku a Opavy. „Nová cena vodného a stočného pro rok 2025 činí 137,92 Kč za kubík, což je meziroční nárůst o 3,9 procenta,“ sdělil Marek Síbrt, mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací.

Obyvatelé postižených regionů jsou zdražením znechuceni. „Je to hrůza. Už teď je voda drahá a bude ještě hůř,“ posteskl si další z dotázaných.

Zdražení vody se nelíbí lidem ani v Ústí nad Labem. Jediné řešení, jak za vodu neplatit víc, nebo dokonce ušetřit, je snížit spotřebu vody.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy existují mezi regiony značné rozdíly v cenách vodného a stočného. „Například v Krnově zaplatí obyvatelé necelých 80 korun za kubík, zatímco v Kladně to je 175 korun,“ poznamenal Kovanda.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Alkohol a cigarety Čechům už v lednu podraží. Opozice to kritizuje a upozorňuje na nejasnosti

Tagy: