Velký návrat Nedvěda k fotbalu? Grande Paolo může překvapivě zamířit i do Česka
vojenství
Výpis příspěvků ke štítku „vojenství“
Prohlédli jsme si unikátní sbírku tanků. S obnovou pomáhá i videohra, na níž se pracuje v Praze
Těžko hledat větší přehlídku tanků. Každý rok se na konci června v anglickém Bovingtonu koná Tankfest. Do pohybu se tu dají desítky ocelových monster. S úžasem je pozorují tisíce diváků z tribun. Kromě tradičních lákadel z první a druhé světové války se letos velké pozornosti dočkal unikátní prototyp FV4005, jenž se chlubí největším kanónem ráže 183 mm na světě.
Revoluce ve válčení? Lasery jsou extrémně levné, testy dopadly slibně. Zbraň má ale i nevýhody
Velká Británie úspěšně otestovala laserový systém Dragonfire, armáda údajně pomocí laseru ve Skotsku trefila objekt o velikosti mince. Podle americké CNN stojí jeden výstřel v přepočtu pouhých 300 korun. Opěvovaný systém má ale i svá negativa. Problémem je například jeho přehřívání.
Předpověděla invazi na Ukrajinu, dokáže řídit drony. Umělá inteligence mění vedení války
Umělá inteligence (AI) začala revoluci v bezpečnosti při vedení války, těmito slovy popsala vliv AI bývalá náměstkyně ministra obrany USA Michele Flournoyová v eseji vydané v magazínu Foreign Affairs. Armáda ji prý vyžívá v mnoha oblastech svého působení – k řízení bezpilotních letounů, údržbě stíhaček či k předpovědi vzniku konfliktu. Flournoyová zároveň varuje před snahou Číny získat technologickou nadvládu a upozornila na vysoká rizika, která se s využitím AI pojí.
Český vojenský trenažer, který používají armády NATO. Podívejte se, jak vzniká a co dokáže
Armády NATO už téměř dvě dekády používají vojenský simulátor, který vzniká v pražském studiu Bohemia Interactive Simulations. Díky softwaru mohou připravovat vojáky na složité a riskantní operace, trénovat osádku nových tanků či letadel nebo rekonstruovat kritické situace z bojiště a následně je zpětně analyzovat. Nástroj českých vývojářů hojně používá americká, britská či německá armáda. Štáb pořadu CNN Prima Gaming dostal příležitost nahlédnout do karlínských kanceláří, kde tento komplexní vojenský trenažer v současnosti vzniká.
Změnili jsme se, tvrdí Tálibán. Ze sebevražedných atentátníků přitom buduje brigádu
Během 20 let trvajícího povstání používalo radikální islamistické hnutí Tálibán sebevražedné atentátníky jako smrtonosnou zbraň k zabíjení zahraničních i afghánských vládních vojáků a rovněž k terorizování civilního obyvatelstva. Nyní, kdy se tálibové v zemi znovu ujali vlády, kontingent vycvičených sebevražedných atentátníků zůstává středobodem jejich vojenské a politické strategie, uvádí americká stanice RFE/RL.