CNN Prima News vojenství

vojenství

Výpis příspěvků ke štítku „vojenství“

Předpověděla invazi na Ukrajinu, dokáže řídit drony. Umělá inteligence mění vedení války

Umělá inteligence (AI) začala revoluci v bezpečnosti při vedení války, těmito slovy popsala vliv AI bývalá náměstkyně ministra obrany USA Michele Flournoyová v eseji vydané v magazínu Foreign Affairs. Armáda ji prý vyžívá v mnoha oblastech svého působení – k řízení bezpilotních letounů, údržbě stíhaček či k předpovědi vzniku konfliktu. Flournoyová zároveň varuje před snahou Číny získat technologickou nadvládu a upozornila na vysoká rizika, která se s využitím AI pojí.

Český vojenský trenažer, který používají armády NATO. Podívejte se, jak vzniká a co dokáže

Armády NATO už téměř dvě dekády používají vojenský simulátor, který vzniká v pražském studiu Bohemia Interactive Simulations. Díky softwaru mohou připravovat vojáky na složité a riskantní operace, trénovat osádku nových tanků či letadel nebo rekonstruovat kritické situace z bojiště a následně je zpětně analyzovat. Nástroj českých vývojářů hojně používá americká, britská či německá armáda. Štáb pořadu CNN Prima Gaming dostal příležitost nahlédnout do karlínských kanceláří, kde tento komplexní vojenský trenažer v současnosti vzniká.

Změnili jsme se, tvrdí Tálibán. Ze sebevražedných atentátníků přitom buduje brigádu

Během 20 let trvajícího povstání používalo radikální islamistické hnutí Tálibán sebevražedné atentátníky jako smrtonosnou zbraň k zabíjení zahraničních i afghánských vládních vojáků a rovněž k terorizování civilního obyvatelstva. Nyní, kdy se tálibové v zemi znovu ujali vlády, kontingent vycvičených sebevražedných atentátníků zůstává středobodem jejich vojenské a politické strategie, uvádí americká stanice RFE/RL.