reklama

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl být vyhozen už v zimě, reagoval na pondělní rezignaci ministra Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ztratil podle něj důvěru odborné veřejnosti. S tím ale zcela nesouhlasí další odborníci. Například podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera udělal hodně pro pacienty, ale měl pekelné PR. Vojtěcha chválí také epidemiolog Rastislav Maďar.

reklama

„Adam Vojtěch měl být vyhozen už v zimě poté, co se prokázalo, že vědomě lhal nebo tlumočil nesmysly ohledně naší údajné připravenost na boj s nemocí. Ohrozil zdraví a životy tisíců pracovníků ve zdravotnických a sociálních službách. Poté už neměl nárok na to být ministrem a jeho autorita minimálně mezi odbornou veřejností se limitně blížila nule,“ nešetřil kritikou krátce po oznámení Vojtěchovy rezignace prezident České lékařské komory Milan Kubek pro CNN Prima NEWS.

Dále Vojtěchovi také vyčetl, že od počátku odmítal s Českou lékařskou komorou spolupracovat a využít její potenciál ku prospěchu zdravotnictví. „Byl takový zvláštní prostředník. Ať už jsem potřeboval něco vyjednávat, vždy jsem to vyjednával přímo s Babišem. Byl tak trochu zbytečný ministr,“ pokračoval v kritice Kubek.

Kubek se tak vrací až do ledna, kdy ministr na půdě Poslanecké sněmovny všechny ujišťoval, že Česko je na pandemii dobře připraveno a vládní strany hnutí ANO a ČSSD odmítly o problematice více jednat. Podle šéfa České lékařské komory by měl být Vojtěchovým nástupcem lékař, který bude mít autoritu u odborné i laické veřejnosti a který bude schopen se vymezit vůči premiérovi Babišovi.

Šmucler: Vojtěch udělal hodně pro pacienty

Konec Adama Vojtěcha v této fázi boje s pandemií koronaviru ale za správné řešení nepovažuje celá odborná veřejnost. Ministra hájí možná trochu překvapivě například prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který byl po celou dobu velmi hlasitým kritikem vládního postupu. „Adam Vojtěch měl objektivně skvělá čísla v COVID-19 při velké svobodě lidí. Hodně udělal pro pacienty a měl připravené dobré novely potřebných zákonů. OK, padly teď preference ANO o 3 procenta. Adam Vojtěch měl pekelné PR, zbytečně nechal exhibovat lidi s miliony potenciálně nemocných a se statisíci mrtvých. Teď se do něj kopalo a zlikvidovali ho. Ale pro mě zůstane ministrem, který myslel hlavně na pacienty a měl snahu s tím tady pohnout,“ uvedl na Twitteru Šmucler.

K tématu

Kladně působení Adama Vojtěcha v čele rezortu zdravotnictví hodnotí také epidemiolog Rastislav Maďar. „Byl jedním z nejlepších a nejdéle sloužících porevolučních ministrů zdravotnictví. On vždy dal na názor odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě. Ve svém funkčním období řešil i mnoho dalších věcí nesouvisejících s koronavirem, které na to čekaly dlouhou dobu ještě z mandátu minulých ministrů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle Maďara pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci a dokázal ustát obrovský tlak. „Otázkou je, jestli rezort zdravotnictví dostane v této kritické situaci jiného schopného ministra. Je to totiž klíčové pro celou zemi a naskočit na rozjetý vlak nebude jednoduché,“ dodal.

Za úplně správné řešení to nepovažuje ani ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. „Sám nejsem příznivcem takových řešení, ale vede tu trend ukázat na někoho, kdo za to může,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Arenberger. I on si spolupráci s Vojtěchem pochvaloval.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama