reklama

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl být vyhozen už v zimě, reagoval na pondělní rezignaci ministra Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ztratil podle něj důvěru odborné veřejnosti. S tím ale zcela nesouhlasí další odborníci. Například podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera udělal hodně pro pacienty, ale měl pekelné PR. Vojtěcha chválí také epidemiolog Rastislav Maďar.

reklama

„Adam Vojtěch měl být vyhozen už v zimě poté, co se prokázalo, že vědomě lhal nebo tlumočil nesmysly ohledně naší údajné připravenost na boj s nemocí. Ohrozil zdraví a životy tisíců pracovníků ve zdravotnických a sociálních službách. Poté už neměl nárok na to být ministrem a jeho autorita minimálně mezi odbornou veřejností se limitně blížila nule,“ nešetřil kritikou krátce po oznámení Vojtěchovy rezignace prezident České lékařské komory Milan Kubek pro CNN Prima NEWS.

Dále Vojtěchovi také vyčetl, že od počátku odmítal s Českou lékařskou komorou spolupracovat a využít její potenciál ku prospěchu zdravotnictví. „Byl takový zvláštní prostředník. Ať už jsem potřeboval něco vyjednávat, vždy jsem to vyjednával přímo s Babišem. Byl tak trochu zbytečný ministr,“ pokračoval v kritice Kubek.

Kubek se tak vrací až do ledna, kdy ministr na půdě Poslanecké sněmovny všechny ujišťoval, že Česko je na pandemii dobře připraveno a vládní strany hnutí ANO a ČSSD odmítly o problematice více jednat. Podle šéfa České lékařské komory by měl být Vojtěchovým nástupcem lékař, který bude mít autoritu u odborné i laické veřejnosti a který bude schopen se vymezit vůči premiérovi Babišovi.

Šmucler: Vojtěch udělal hodně pro pacienty

Konec Adama Vojtěcha v této fázi boje s pandemií koronaviru ale za správné řešení nepovažuje celá odborná veřejnost. Ministra hájí možná trochu překvapivě například prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který byl po celou dobu velmi hlasitým kritikem vládního postupu. „Adam Vojtěch měl objektivně skvělá čísla v COVID-19 při velké svobodě lidí. Hodně udělal pro pacienty a měl připravené dobré novely potřebných zákonů. OK, padly teď preference ANO o 3 procenta. Adam Vojtěch měl pekelné PR, zbytečně nechal exhibovat lidi s miliony potenciálně nemocných a se statisíci mrtvých. Teď se do něj kopalo a zlikvidovali ho. Ale pro mě zůstane ministrem, který myslel hlavně na pacienty a měl snahu s tím tady pohnout,“ uvedl na Twitteru Šmucler.

K tématu

Kladně působení Adama Vojtěcha v čele rezortu zdravotnictví hodnotí také epidemiolog Rastislav Maďar. „Byl jedním z nejlepších a nejdéle sloužících porevolučních ministrů zdravotnictví. On vždy dal na názor odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě. Ve svém funkčním období řešil i mnoho dalších věcí nesouvisejících s koronavirem, které na to čekaly dlouhou dobu ještě z mandátu minulých ministrů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle Maďara pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci a dokázal ustát obrovský tlak. „Otázkou je, jestli rezort zdravotnictví dostane v této kritické situaci jiného schopného ministra. Je to totiž klíčové pro celou zemi a naskočit na rozjetý vlak nebude jednoduché,“ dodal.

Za úplně správné řešení to nepovažuje ani ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. „Sám nejsem příznivcem takových řešení, ale vede tu trend ukázat na někoho, kdo za to může,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Arenberger. I on si spolupráci s Vojtěchem pochvaloval.

K tématu

Další hlavní zprávy

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Děti se mohou testovat jen jednou za 14 dnů. Vláda schválila dotace na PCR testy pro školy
Další články
reklama
reklama