
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Pokud se chystáte na dovolenou do tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo některých částí Asie, určitě byste neměli zapomenout na očkování proti horečce dengue. Strmě totiž přibývá cestovatelů, kteří se do Česka vracejí s tímto infekčním onemocněním. Zatímco loni si horečku z cest přivezlo podle statistik 119 lidí, letošní rok by podle epidemiologů mohl být nejhorší za posledních deset let.
Nedostatek praktických lékařů, špatná dostupnost ordinací či příliš krátké ordinační hodiny jsou problémy, s nimiž se často potýkají senioři, tvrdí Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů České republiky. Přechod lékařů na on-line objednávací systém po pandemii situaci podle ní ještě více zkomplikoval. Řada seniorů internet nepotřebuje, ani se ho nechce na sklonku života učit používat.
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém přehledu v sobotu uvedla, že počty případů onemocnění covidem opět stoupají. Největší riziko nyní představuje mutace varianty omikron EG.5, jejíž nebezpečnost se projevuje zejména při oslabené imunitě lidí. Epidemiologové proto vyzvali, aby se veřejnost na podzim nechala naočkovat novou vakcínou.
Přibývá případů exotických nemocí, jako jsou malárie nebo horečka dengue. Jejich počty se již dostaly na předcovidovou hodnotu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Rastislav Maďar. Cestujícím do cizokrajných destinací proto doporučil, aby před odletem vyhledali ordinaci cestovní medicíny. Ta lidem například na míru doporučí, proti jakým onemocněním by se měli nechat naočkovat.
Po dvou letech, kdy řešili, jak učit děti v době pandemie, teď ředitele škol trápí, jak učit děti v zimě. Problémem jsou vysoké ceny energií. Základní a střední školy zřízené Moravskoslezským krajem mají ale velkou výhodu. Kraj vysoutěžil ceny na burze a má je teď zastropované na celý příští rok.
Přestože se Česká republika doposud nevypořádala s covidem a pacienti znovu plní nemocnice, odborníci se navíc obávají příchodu zřejmě nejhorší chřipkové epidemie za poslední roky. Důvodem je, že kvůli protiepidemickým opatřením z posledních let má obyvatelstvo méně protilátek proti respiračním onemocněním. Jak se liší příznaky chřipky od covidu? A kdy můžeme nárůst počtu případů chřipky očekávat?
Český turista v Peru, o jehož smrti na sociálních sítích informoval tento čtvrtek epidemiolog Rastislav Maďar, zemřel již začátkem července. Informaci CNN Prima NEWS potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. Maďarova slova o hrozivých podmínkách hospitalizace navíc rozporuje muž, který podle svých slov se zesnulým v Peru byl.
V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Později informaci potvrdil i pro CNN Prima NEWS s tím, že zatím nemá informaci o tom, jestli bylo tělo zemřelého již převezeno zpět do České republiky. Maďar dále popisuje, že turista musel i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.
Epidemiologové a vakcinologové v Česku se obávají, že s rostoucí uprchlickou vlnou by se do republiky mohly vrátit nemoci, které se nám díky očkování podařilo prakticky vymýtit. Shodují se na tom, že hlavně u dětí je potřeba kontrolovat, jestli jsou očkované v Česku povinnými vakcínami.
Respirátory bychom s výjimkou MHD mohli sundat v polovině března. Pro CNN Prima NEWS to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Podmínkou je podle něj příznivý vývoj epidemické situace.
Přestože je momentálně covidová epidemie na ústupu, obavy z dalších vln a nových mutací však nadále přetrvávají. Mezi odborníky se hovoří o tom, zda bude nutné nechat se přeočkovat také čtvrtou posilující dávkou vakcíny. Sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že by doporučoval přeočkování jen v případě, pokud by se vyvinula vakcína proti mutaci omikron.
Respirátory by se mohly podle epiemiologa Rastislava Maďara postupně začít odkládat od poloviny března. V pořadu ČT řekl, že na různých místech to bude postupně podle připraveného plánu pro ministerstvo zdravotnictví. Očkovaní, kteří se nakazili variantou omikron, podle odborníků nemusí spěchat s posilující dávkou. Lepší je mít vyšší ochranu před podzimní vlnou.