CNN Prima News Rastislav Maďar

Rastislav Maďar

Výpis příspěvků ke štítku „Rastislav Maďar“

Seniory trápí nedostatek lékařů i on-line systémy. Je to začarovaný kruh, říká odbornice

Nedostatek praktických lékařů, špatná dostupnost ordinací či příliš krátké ordinační hodiny jsou problémy, s nimiž se často potýkají senioři, tvrdí Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů České republiky. Přechod lékařů na on-line objednávací systém po pandemii situaci podle ní ještě více zkomplikoval. Řada seniorů internet nepotřebuje, ani se ho nechce na sklonku života učit používat.

Maďar: Češi si čím dál častěji z ciziny vozí exotické nemoci. Pomůže i repelent na letišti

Přibývá případů exotických nemocí, jako jsou malárie nebo horečka dengue. Jejich počty se již dostaly na předcovidovou hodnotu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Rastislav Maďar. Cestujícím do cizokrajných destinací proto doporučil, aby před odletem vyhledali ordinaci cestovní medicíny. Ta lidem například na míru doporučí, proti jakým onemocněním by se měli nechat naočkovat.

Dorazí nejhorší chřipková epidemie za poslední roky, varují odborníci. Jak se účinně bránit?

Přestože se Česká republika doposud nevypořádala s covidem a pacienti znovu plní nemocnice, odborníci se navíc obávají příchodu zřejmě nejhorší chřipkové epidemie za poslední roky. Důvodem je, že kvůli protiepidemickým opatřením z posledních let má obyvatelstvo méně protilátek proti respiračním onemocněním. Jak se liší příznaky chřipky od covidu? A kdy můžeme nárůst počtu případů chřipky očekávat?

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty

V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Později informaci potvrdil i pro CNN Prima NEWS s tím, že zatím nemá informaci o tom, jestli bylo tělo zemřelého již převezeno zpět do České republiky. Maďar dále popisuje, že turista musel i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.

Válek řekl, kdy by prosazoval čtvrtou dávku. Jakou vakcínou by se sám nechal přeočkovat?

Přestože je momentálně covidová epidemie na ústupu, obavy z dalších vln a nových mutací však nadále přetrvávají. Mezi odborníky se hovoří o tom, zda bude nutné nechat se přeočkovat také čtvrtou posilující dávkou vakcíny. Sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že by doporučoval přeočkování jen v případě, pokud by se vyvinula vakcína proti mutaci omikron.

Maďar prozradil, kdy začneme sundávat respirátory. Na různých místech to bude postupně

Respirátory by se mohly podle epiemiologa Rastislava Maďara postupně začít odkládat od poloviny března. V pořadu ČT řekl, že na různých místech to bude postupně podle připraveného plánu pro ministerstvo zdravotnictví. Očkovaní, kteří se nakazili variantou omikron, podle odborníků nemusí spěchat s posilující dávkou. Lepší je mít vyšší ochranu před podzimní vlnou.

Vláda dál rozvolňuje. Od 19. února zvýší počty lidí na hromadných akcích

Aktualizováno

Po čtvrtečním zrušení covidových certifikátů bude do 18. února stále platit pro účastníky hromadných akcí limit nejvýše tisíc sedících diváků. Ostatních hromadných akcí včetně volnočasových pro děti se může účastnit maximálně 100 účastníků. Pro období od 19. do 28. února bude v případě sedících diváku možné jejich počet nad tisíc zvýšit o 50 procent zbývající kapacity. U ostatních akcí se maximální počet zvýší na 500. Ve středu o tom rozhodla vláda Petra Fialy (ODS).