Češi si přivážejí koronavirus z Chorvatska, Bulharska a Řecka, prozradil Vojtěch

Turisté vzali počátkem července útokem také pláže poblíž města Rijeka

Už v sobotu ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že někteří Češi, kteří se vrací z prázdninové dovolené, přenáší koronavirus. V neděli tuto informaci potvrdil pro Seznam Zprávy také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle něj se turisté vrací s nákazou převážně z Chorvatska, Bulharska a Řecka.

„Ano, už jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené. Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů,“ potvrdil Vojtěch Seznam Zprávám. „Je třeba, aby lidé byli obezřetní a sledovali aktuální epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích, včetně lokálních ohnisek nákazy. Pokud si někdo přece jen zvolí návštěvu zahraničních destinací, například Chorvatska, Řecka, Bulharska a dalších Čechy oblíbených míst, je třeba počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit,“ dodal.

V Chorvatsku se i kvůli přívalu turistů výrazně zvyšuje počet nakažených koronavirem. Od pátku do soboty v zemi přibylo 140 nových případů nákazy. V zemi je momentálně zhruba 430 tisíc turistů.

Úřady proto zavádí nová hygienická opatření. Občané v Chorvatsku budou od pondělí muset navléci v obchodech a jiných vnitřních prostorech roušky. Ochrana obličeje bude nutná i pro obsluhující personál v pohostinských zařízeních. V prostředcích hromadné dopravy jsou roušky nezbytné už několik týdnů.

Rizikové jsou také jiné balkánské státy

Ministerstvo zdravotnictví tento čtvrtek přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.

Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem se dotkne stovek Čechů. Zájezdy ale cestovní kanceláře rušit nebudou, povinné testy nepovažují za dostatečný důvod. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež pro ČTK označil opatření za překvapivé a zbrklé. „Je to pro nás velmi negativní a překvapující zpráva. Černou Horu pokládáme za jednu z nejbezpečnějších zemí v celé Evropě,“ uvedl Papež.

Tagy: