reklama

Češi si přivážejí koronavirus z Chorvatska, Bulharska a Řecka, prozradil Vojtěch

Už v sobotu ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že někteří Češi, kteří se vrací z prázdninové dovolené, přenáší koronavirus. V neděli tuto informaci potvrdil pro Seznam Zprávy také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle něj se turisté vrací s nákazou převážně z Chorvatska, Bulharska a Řecka.

reklama

„Ano, už jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené. Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů,“ potvrdil Vojtěch Seznam Zprávám. „Je třeba, aby lidé byli obezřetní a sledovali aktuální epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích, včetně lokálních ohnisek nákazy. Pokud si někdo přece jen zvolí návštěvu zahraničních destinací, například Chorvatska, Řecka, Bulharska a dalších Čechy oblíbených míst, je třeba počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit,“ dodal.

V Chorvatsku se i kvůli přívalu turistů výrazně zvyšuje počet nakažených koronavirem. Od pátku do soboty v zemi přibylo 140 nových případů nákazy. V zemi je momentálně zhruba 430 tisíc turistů.

K tématu

Úřady proto zavádí nová hygienická opatření. Občané v Chorvatsku budou od pondělí muset navléci v obchodech a jiných vnitřních prostorech roušky. Ochrana obličeje bude nutná i pro obsluhující personál v pohostinských zařízeních. V prostředcích hromadné dopravy jsou roušky nezbytné už několik týdnů.

Rizikové jsou také jiné balkánské státy

Ministerstvo zdravotnictví tento čtvrtek přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.

Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem se dotkne stovek Čechů. Zájezdy ale cestovní kanceláře rušit nebudou, povinné testy nepovažují za dostatečný důvod. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež pro ČTK označil opatření za překvapivé a zbrklé. „Je to pro nás velmi negativní a překvapující zpráva. Černou Horu pokládáme za jednu z nejbezpečnějších zemí v celé Evropě,“ uvedl Papež.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama