reklama

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

O opatřeních týkajících se školáků by měla vláda jednat v pondělí. Ve hře je i nošení roušek dětmi staršími 12 let. „Budeme o tom debatovat, nechci jít do konfliktu s panem ministrem Plagou, je to návrh ze strany hygieny. Chápu školství, že opatření mohou být diskomfortní,“ uvedl v Hlavních zprávách ministr zdravotnictví.

Dodal také, že bude s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) hledat řešení. „Mrzí mě, že k těmto opatřením musíme přistoupit, ale situace se vyvíjí špatně. Máme výrazné nárůsty ve všech indikátorech – zvyšuje se počet nemocných, hospitalizovaných i pacientů v těžkém stavu – a to nás varuje před následujícími týdny,“ odůvodnil potřebu zpřísnění opatření.

Varoval také před zahlcením nemocnic. „Byla by to pro všechny katastrofa, je důležité nárůsty zabrzdit a lidi motivovat k očkování, protože to je jediné řešení situace,“ vysvětlil. Motivací k vakcinaci může být kratší lhůta platnosti testů i jejich úhrada.

„Dodržování opatření bude kontrolovat hygienická stanice a policie. Je jasné, že nejsme schopni zkontrolovat všechny, je to na odpovědnosti každého. Nevím, zda někdo chce opakovat černý scénář,“ podotkl Vojtěch.

Podle něj si každý musí uvědomit, že situace je vážná. „Očkování sice zcela nechrání před virem, ale chrání před smrtí a tím, že dotyčný skončí v nemocnici. Většina hospitalizovaných je neočkovaná,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama