reklama

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

reklama

I statistiky hospitalizovaných a úmrtí se v souvislosti s covidem horší. Od minulého úterý jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620, stovka z nich má těžký průběh. Prudce roste i počet úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo s covidem 51 osob, zatímco třeba za celé září to bylo 44.

„Není to skokový nárůst, jde o exponenciální průběh. Jsem překvapený, ještě před třemi týdny jsem si nemyslel, že to takhle půjde. Nějak jsme to podcenili, musíme se soustředit hlavně na vážné případy a úmrtí. Ale je pravda, že počet závažných případů je úměrný k celkovému počtu případů,“ zhodnotil aktuální situaci imunolog Hořejší.

Očekává, že do konce roku zemře na covid ještě dva tisíce lidí. „Možná je to konzervativní odhad. Otázka je, zda je to pro nás přijatelné, nebo se máme bránit opatřeními. Hlavní zbraní je očkování a přimlouvám se, aby vedení země našlo způsob, jak k němu lidi přinutit. Stejně jako v Itálii nebo USA nařídit povinné očkování tam, kde by to přineslo největší efekt,“ míní.

Hostomský by opatření naopak rozvolnil

Také Hostomský zdůraznil, že není správné koukat jen na počet nakažených. „Musíme se zaměřit na počet hospitalizovaných a úmrtí. Hodně nakažených souvisí s deltou. Musíme najít způsob, jak přimět lidi nechat se očkovat. Média by měla říkat, kolik je těžce nemocných a kolik z nich je očkovaných. Na Slovensku je v nemocnicích tisíc lidí, ale jen pětina z nich je očkovaných,“ řekl Hostomský.

Vláda ve středu mimořádně projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, jak omezit šíření nemoci. Ministerstvo mimo jiné navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat bezinfekčnost, nebo povinné nošení respirátorů v zaměstnání. Hostomský by se ale vydal opačnou cestou – zrušit všechny restrikce.

„Kdybych měl pravomoc, rozvolnil bych úplně jako ve Velké Británii nebo Norsku. Delta je účinný virus, který nás nakazí. Cestou k normálnímu životu je kombinace očkování rizikových skupin, otevření společnosti a musíme se naučit s virem žít. Chcete se viru vyhnout? Nasaďte si respirátor,“ vzkázal lidem.

Nechme se očkovat, vše bude snazší

Za nejelegantnější způsob, jak se před virem chránit, označil Hostomský očkování. „Projít si lehkou formou a člověk je na několik let pojištěn i proti jiným variantám. Virus je jiný než loni, deltě se vlastně neubráníme a snahy omezovat přenos viru jsou odsouzeny na neúspěch. Země jako Austrálie nebo Nový Zéland, kde se zavíraly hranice a byl tam striktní lockdown, změnily vládní politiku. Teď říkají, že se musí naučit s virem žit. Nechme se očkovat, vše bude snazší,“ zdůraznil.

Ve hře je také zrušení testů hrazených z veřejného pojištění. Změna by měla nastat od začátku prosince. „Může to sloužit jako donucovací prostředek, že lidé budou mít po starostech a nebudou chodit na testování. Na druhou stranu se sníží intenzita testování, a neodhalí se případná ohniska. Měl bych problém, kdybych měl rozhodovat,“ přiznal své dilema Hořejší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama