Na 23. valné hromadě FAČR v Nymburce byl zvolen nový šéf českého fotbalu. Dosavadního předsedu Martina Malíka střídá Petr Fousek, který ve druhém kole porazil jediného protikandidáta Karla Poborského. Vítěz získal 106 hlasů, poražený bývalý fotbalista s velkým renomé bral 91 hlasů. Klíčový byl velmi jednoznačný názor moravské komory.
Třetím kandidátem měl být původně Vladimír Šmicer, vítěz Ligy mistrů z roku 2005. Nakonec se ale z hlavního souboje stáhl, aby nebral hlasy Petru Fouskovi a šance, že vyhraje Poborský, byla menší. Někdejší fotbalista, jenž během kariéry získal přezdívku „Štístko“, ale kandidoval aspoň na místopředsedu za Čechy. Neuspěl, porazil ho Jan Richter.
Volba předsedy podle očekávání dospěla do druhého kola. V tom prvním ani jeden z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů v české i moravské komoře. Poborský podle předpokladů zvítězil v Čechách a jeho soupeř na Moravě. V druhém kole už rozhodl součet hlasů za obě komory dohromady.
Fousek získal na Moravě 55 ze 70 platných hlasů, zatímco jeho soupeř jen 15 hlasů. Poborský sice zvítězil v Čechách, ale 76 ze 127 hlasů mu ke zvolení nestačilo. Pro Fouska se totiž v české komoře vyslovilo 51 delegátů. Jeden hlasovací lístek za Moravu byl neplatný.
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Roman Berbr je ústřední postavou kauzy týkající se ovlivňování výsledků zápasů v tuzemském fotbale, která počínaje minulým pátkem odstartovala velké změny ve Fotbalové asociaci České republiky. Berbr se za roky vypracoval až na pozici 1. místopředsedy svazu, na kterou po nynější aféře rezignoval. Svoji cestu na vrchol hierarchie odstartoval v 80. letech coby rozhodčí. Kuriózní vzpomínku na tyto časy nabízí pohled do týdeníku Gól z roku 1987. V něm je například muži dlouhodobě spojovanému s mafiánskými praktikami přisuzována jako hlavní vlastnost skromnost.
Fousek uspěl s kandidaturou na druhý pokus. Před necelými čtyřmi lety prohrál při druhé volbě s končícím předsedou Malíkem poté, co o půl roku dříve skončil jejich první souboj patem. K němu po úpravě stanov už dojít nemohlo. Devětačtyřicetiletý vicemistr Evropy z roku 1996 Poborský byl těsně před volbami mírným favoritem, ale nakonec se svou první kandidaturou na předsedu neuspěl.
FAČR volila nového šéfa necelých osm měsíců poté, co byl zatčen dnes již bývalý místopředseda asociace Roman Berbr. Někdejší vlivný funkcionář je jednou z 20 trestně stíhaných osob v kauze údajné korupce a ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy. Vedle nového předsedy rozhodují delegáti také o zbylých 11 členech výkonného výboru.
Fousek, který se hlásí k reformnějšímu směru, už v minulosti na asociaci, dříve Českomoravském fotbalovém svazu, dlouho působil a zastával několik funkcí. V letech 2001 až 2007 byl generálním sekretářem, později poradcem dřívějšího předsedy asociace Miroslava Pelty.
Od roku 1994 se Fousek pohyboval v mezinárodních organizacích FIFA a UEFA, naposledy působil jako nezávislý expert pro řecký svaz. V roce 2015 byl šéfem organizačního výboru evropského šampionátu jednadvacítek v Česku.