reklama

Sledujte ŽIVĚ: ANO je ukřivděné. Vondráček nebyl ani napočtvrté zvolen do vedení Sněmovny

Poslanci stále nemají kompletní vedení Sněmovny. Na poslední neobsazený post místopředsedy kandidovali Radek Vondráček z ANO a Tomio Okamura z SPD, stejně jako na ustavující schůzi ale nezískali ve hlasováních podporu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová se v následné řeči rozčílila.

reklama

O pozici posledního neobsazeného místa místopředsedy se utkali bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a lídr SPD a někdejší místopředseda dolní komory Tomio Okamura. Oba neuspěli v klání na ustavující schůzi, protože nedostali nadpoloviční počet hlasů přítomných poslanců.

Stejně tak se tomu stalo i v úterý. V obou volbách byla odevzdána méně než polovina rozdaných hlasů, bylo tedy jasné, že ani jeden z kandidátů neuspěje. I když byla volba tajná, lze předpokládat, že neodevzdané hlasy patřily zejména zástupcům koalic Spolu a PirSTAN. Post zůstává zatím neobsazený.

Pozice sice patří hnutí ANO, k Vondráčkovi ale má sněmovní většina reprezentovaná koaličními ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN výhrady, zejména kvůli jeho chování na půdě jednacího sálu, připomínán je incident, kdy si před čtyřmi roky zahrál na předsednickém pultíku na kytaru. V očích kolegů mu nepřidala také návštěva prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici, při které minimálně porušil protikoronavirová opatření.

„Odmítli jste podruhé kvalitního bývalého předsedu, kterému jste ve stoje tleskali. To je demokracie ve vašem pojetí, to je hlasování silou,“ kritizovala šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Už na ustavující schůzi zvolili poslanci vedle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pětici jejích zástupců, a to Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO).

Sliby složili všichni poslanci

V úvodu druhé schůze složili dodatečně slib Jiří Carbol, Pavla Golasowská, Marie Jílková (všichni KDU-ČSL) a Josef Flek (STAN). Z ustavující schůze se omluvili ze zdravotních důvodů. Složení slibu má za sebou rovněž Margita Balaštíková (ANO), která v dolní komoře nahradila hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO), jenž se v závěru první schůze poslaneckého mandátu vzdal.

Podobně jako na schůzi ustavující se poslanci věnují podle návrhu programu zejména dalším vnitřním sněmovním záležitostem. Na začátku schůze chtěl například Tomio Okamura zařadit do jednání diskusi nad covidovými opatřeními, vicepremiér Karel Havlíček (ANO) pak žádal zařazení bodu s názvem „Nevhodné výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny“. Všechny návrhy ale poslanci zamítli.

Zákonodárce čeká také založení stálých komisí, naplnění výborů členy a stanovení zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým klubům. V návrhu programu je dále například potvrzení částek, které stát vyplatí politickým stranám na úhradu volebních nákladů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama