vrak

Výpis příspěvků ke štítku „vrak“

Útok bez dělostřelectva? Plýtvání životy i západní technikou. Expert popsal přešlapy Ukrajinců

Není úspěšné ofenzivy bez ztrát na životech i válečné mašinerii. Některým se ovšem dá předejít. Ukrajinští obránci dělají zbytečné chyby, které je pak stojí cennou západní techniku, popsal bezpečnostní a vojenský analytik Thomas Theiner na sociálních sítích. Reagoval tak na virálně se šířící snímky vraků západních bojových strojů. Největší chybu vidí expert v tom, že celý výpad ze strany ukrajinských ozbrojených sil probíhal bez podpory dělostřelectva a přítomnosti protivzdušných zbraní, což označil za „hrubou nedbalost“.

Vzácný pohled do Titanicu. Badatelé zveřejnili záběry přímo ze ztroskotané lodi

Více než 100 let po nárazu Titanicu do ledovce a jeho potopení byly zveřejněny vzácné videozáznamy zachycující vrak zaoceánského parníku na dně Atlantiku. Jedinečné záběry, které natočil Oceánografický ústav ve Woods Hole (WHOI) jen několik měsíců poté, co průzkumníci v roce 1985 trosky nalezli, snímají loď včetně její slavné přídi, paluby a vybavení.

Z velitele vagnerovců zbyly „kýble s popelem“. Ukrajinci zveřejnili záběry sestřelu vrtulníku

Ukrajinská armáda zveřejnila záběry z podzimního sestřelu ruského vrtulníku Mi-8. Na palubě se tehdy nacházel i Vjačeslav Zangiev – ruský podplukovník ve výslužbě, který velel vrtulníkovému pluku nechvalně proslulých vagnerovců. Z uniklé nahrávky žoldácké skupiny vyplývá, že okupanti z vraku ostatky velitele vyprostili. Ze Zangieva podle všeho zbylo jen „několik kbelíků s popelem“.

Nic podobného už nenajdeme. Vědci jásají kvůli pokladům z vraku u Mallorky

Za bouře před 1700 lety se u Mallorky potopila římská loď naložená stovkami amfor s vínem, olivami, olejem a rybí omáčkou garum. Ke dnu šla v mělkých vodách a rychle ji pohřbil písek. Až donedávna zůstaly předměty netknuté a díky písku se uchovaly v mimořádně dobrém stavu. A to jen dva metry pod břichy nespočtu turistů, kteří se koupají u nejnavštěvovanějších pláží Baleárských ostrovů. Napsal to list The Guardian.