reklama

Vratné lahve se vrací. Vodu ve skle koupíte už tento měsíc, změnu plánují i limonády

Vratné lahve s minerálkou se vrací na pulty českých obchodů. Nápojáři chtějí být ekologičtější, proto lídři českého trhu s balenými nápoji začínají opět stáčet do skla. Zálohované lahve se do vybraných obchodů dostanou ještě tento měsíc.

reklama

Společnost Mattoni začala v Kyselce na Karlovarsku se stáčením perlivé a neperlivé minerálky do nových litrových lahví právě tento pátek. Kromě důvodů ekologických sáhla firma po skle i kvůli estetice. „Chtěli jsme lidem umožnit, aby si i doma mohli udělat hezký večer, třeba narozeninovou oslavu, tam se přesně hodí skleněný obal,“ vysvětluje mluvčí Mattoni Andrea Brožová.

Firma prý vycházela z požadavků zákazníků. Do vývoje a samotné výroby investovala nízké desítky milionů korun. Upravená linka zvládne naplnit až dvacet tisíc litrových lahví za hodinu. S takovou produkcí se ale zatím nepočítá.

Zálohované lahve s minerálkou se totiž zatím objeví na pultech jediného obchodního řetězce. Kapacita stáčecí linky se má navyšovat podle zájmů zákazníků a dalších řetězců. „Skleněné flašky byly vždycky, tak proč ne. Je to lepší než plastové,“ hodnotí tento krok jeden ze zákazníků.

Vratné skleněné láhve chce nabídnout i Kofola. „Naším cílem je mít do roku 2030 veškeré naše portfolio obalů v udržitelném ekologickém režimu,“ zdůrazňuje manažer komunikace Kofoly Pavel Barvík.

Vratné lahve s nápoji od Kofoly se na pultech mají objevit na jaře příštího roku. Minerálku od Mattoni zákazníci koupí ještě před koncem září.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

reklama

Domácí zpravodajství

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Farský se mandátu poslance vzdát nemůže. Brání mu v tom odcestování do USA, tvrdí Blažek

Poslanec hnutí STAN Jan Farský již odletěl do Spojených států na několikaměsíční studijní pobyt. Ačkoli se nakonec pod tlakem rozhodl vzdát svého mandátu, v současné době tak učinit nemůže. Uvedl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pokud nenalezne právnické řešení, bude muset přiletět,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama