Největší skládka pneumatik hoří (zdroj: Twitter/Fbeyeee)
Zhruba sedm milionů pneumatik na jednom místě. Tak vypadá největší skládka světa u města Sulajbíja v Kuvajtu. Právě moře pneumatik nyní opět hoří. Černý dým, který se z místa valí, je vidět i ze satelitních snímků. Právě požár může vést k ekologické katastrofě, při rozkladu pneumatik totiž dochází k úniku nebezpečných látek do ovzduší.
Na sociálních sítích se šíří záběry hořícího pneumatikového pole. Lidé jsou požárem zděšeni. Mnozí se obávají následných problémů, ať už jde o změnu klimatu, či znečištění ovzduší. Z hořících pneumatik se totiž při rozkladu uvolňují nebezpečné látky – plyny, těžké kovy či oleje.
„V Kuvajtu hoří hřbitov pneumatik. Zrovna když si myslíte, že to nemůže být horší. Dovedu si představit, co to udělá s ovzduším,“ posteskl si jeden z komentujících na sociálních sítích. Skládka, která nemá obdoby, však nehoří poprvé. Hašení je ale obzvlášť obtížné.
Historie se stále opakuje
Jeden z největších požárů vypukl v místě v roce 2019. Stejně jako nyní byl dým vidět i ze satelitu. Podle agentury KUNA oheň zachvátil 25 000 metrů čtverečních. Shořel zhruba milion pneumatik. Dosud poslední požár skládky pak hasiči zaznamenali 29. dubna letošního roku.
V poušti, kam se odpad odváží, se každoročně vyhloubí obrovské díry, které se zaplní starými pneumatikami. Ne všechny však pocházejí z Kuvajtu. Sousední země totiž mohou za poplatek na skládku posílat vlastní odpad, píše web Interesting engineering. Aktuálně by na skládce mělo být více než sedm milionů pneumatik.