Vyčistili jsme Mariupol, tvrdí Rusové. Obklíčeným Ukrajincům poslali drsné ultimátum

Rusové tvrdí, že vyčistili Mariupiol od ukrajinských vojáků

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské a proruské jednotky vyčistily celou městskou oblast přístavu Mariupol od ukrajinských sil a zablokovaly zbývající ukrajinské bojovníky v rozsáhlém areálu tamních oceláren Azovstal. Ukrajinské síly v týdny obléhaném strategickém přístavním městě ztratily do dnešního dne již více než 4 000 bojovníků, prohlásil podle agentury RIA mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov. Rusové také obklíčeným Ukrajincům vyslali drsné ultimátum: Vzdejte se, nebo zemřete.

Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že pokud mariupolští obránci, kteří ještě bojují, složí zbraně do nedělních 5:00 SELČ, jejich životy ušetří. Dodalo, že obránci by měli beze zbraní opustit závod do 13:00 moskevského času (12:00 SELČ). Uvedla to agentura TASS, která také citovala generálplukovníka Michaila Mizinceva, ředitele ruského národního centra pro řízení obrany. Podle něj nabídku Moskvy podnítila „katastrofální situace“ v ocelárnách a také „čistě humánní principy“. „Garantujeme, že životy všech, kteří složí zbraně, budou ušetřeny,“ dodal Mizincev.

Rusko dříve oznámilo, že ruské a proruské jednotky vyčistily celou městskou oblast přístavu Mariupol od ukrajinských sil a zablokovaly zbývající ukrajinské bojovníky v rozsáhlém areálu tamních oceláren Azovstal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer řekl, že situace v Mariupolu je extrémně vážná a že on či jiní vysocí představitelé ukrajinské vlády jsou v kontaktu s jednotkami ve městě. Tvrzení Moskvy o vyčištění městské oblasti od ukrajinských vojáků ale přímo nekomentoval. Podle něj se ruské jednotky snaží zcela zničit civilní obyvatelstvo v přístavním městě, uvedla agentura Reuters. Ukrajinský prezident už dříve novinářům také řekl, že likvidace posledních ukrajinských vojáků v Mariupolu by vedla ke konci mírových jednání s Moskvou.

Ruské síly se snaží dobýt černomořský přístav již několik týdnů, obklíčené město je odříznuté a tvrdé boje dopadaly také na civilní obyvatelstvo. Ocelárny Azovstal jsou dějištěm opakovaných střetů. Podle Ruska tam nyní zůstává již jen několik bojovníků a ti jsou zcela zablokováni. Ruské ministerstvo obrany také uvedlo, že 1 464 ukrajinských vojáků se již vzdalo. Ukrajinská strana dosud odmítá informace o tom, že by se v Mariupolu vzdávaly velké počty příslušníků jejích ozbrojených sil.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Konašenkov v sobotu podle agentury TASS uvedl, že ukrajinské síly od začátku války zaznamenaly „nenapravitelnou ztrátu“ přes 23 000 bojovníků. Kyjev uvádí, že od začátku konfliktu padlo 2 500 až 3 000 jeho vojáků. Údaje ani jedné ze strany bojů není možné nezávisle ověřit.

Tagy: