reklama

Vážení náklaďáků během jízdy začne na D1 příští rok. Pokuty ale nemá kdo řešit

Příští rok na jaře začne na zrekonstruovaném úseku dálnice D1 na Vysočině fungovat vysokorychlostní vážení nákladních aut. Senzory vah jsou pod povrchem vozovky v obou směrech u Kozlova na Jihlavsku. Zjištěné přestupky má řešit jihlavský magistrát, jeho úředníci se ale kvůli tomu obávají enormního nárůstu agendy.

reklama

Utržené krajnice, rozbité silnice, vyjeté koleje, ale i dlouhá brzdná dráha. Takové problémy způsobují na silnicích přetížené kamiony. K jejich omezení mají přispět od příštího roku vysokorychlostní váhy, které budou nákladní vozy na D1 vážit přímo za jízdy.

„Samotné nízkorychlostní kontrolní vážení, které probíhá nahodile v omezeném časovém okně, je samo o sobě málo efektivní. Naproti tomu systém vysokorychlostního vážení funguje nepřetržitě, a to i v noci,“ popsal tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký. Podobná váha byla před šesti lety instalována na silnici druhé třídy u Velkého Meziříčí.

Řidič si vysokorychlostní váhy vůbec nemusí všimnout. Představit si ji lze jako portál, na kterém jsou umístěny kamery. Senzory pro vážení náprav jsou umístěny dole, pod povrchem vozovky.

Jihlavský magistrát, který bude řešit přestupky z nové dálniční váhy, očekává, že se počet prohřešků mnohonásobně zvýší. Očekávají jich až dvě stovky denně. Podle poslance a jihlavského radního pro dopravu Jaroslava Vymazala (ODS) by to znamenalo najmout sedmdesát nových zaměstnanců, kteří by řešili jenom tuto agendu. „To je asi nereálné. A navíc odbor dopravy pro to nemá prostory a vybavení,“ popsal.

Vymazal v ústní interpelaci ve Sněmovně dokonce vyzval ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO), aby jeho ministerstvo situaci začalo řešit. Resort se ale nevyjádřil.

Nové váhy na dálnici u Kozlova musí ještě projít kalibrací a metrologickým ověřením. Poté budou fungovat ve zkušebním provozu. Ostré spuštění by mělo přijít na jaře příštího roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama