reklama

Výstraha před kalamitou trvá. Sněžit bude i o víkendu, teploty klesnou pod bod mrazu

Česko opět pokryla sněhová nadílka, místy napadlo až 25 centimetrů nového sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak vydal do pátečních 8 hodin ráno výstrahu před komplikacemi v dopravě. Sněžit má ale i přes víkend. Teploty klesnou maximálně k -8 °C a někde se může tvořit i ledovka.

reklama

pátek bude podle meteorologů oblačno až zataženo, během dne místy polojasno. Ojediněle se objeví sněhové přeháňky nebo slabé sněžení. Později večer bude na jihozápadě srážek přibývat. Nejvyšší teploty vystoupají k -1 až 3 °C, v 1 000 m na horách kolem -4 °C. Vát bude slabý, během dne mírný jižní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s, na Českomoravské vrchovině přechodně 4 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Mohou se tak tvořit sněhové jazyky.

Od čtvrtečního dopoledne do pátečních 8 hodin ráno meteorologové vydali výstrahu před novou sněhovou pokrývkou. V Jihomoravském kraji mělo napadnout 10 až 20 cm, ojediněle až 25 cm nového sněhu. V Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském a na Vysočině mělo napadnout 7 až 15 cm nového sněhu.

ČHMÚ tak očekává sněhovou kalamitní situaci, velké komplikace v dopravě, energetice a průmyslu, zásobování a podobně. V případě mokrého sněhu mohou vzniknout škody na stromech a lesním porostu nebo drátech elektrických vedení.

„Doporučuje se nevyjíždět autem, pokud to není nutné. V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla. Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži. Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla,“ upozorňují meteorologové na svém webu. Dodávají, že na horách mají lidé dodržovat pokyny Horské služby.

noci na sobotu bude zataženo až oblačno, ojediněle i polojasno. Od jihozápadu má podle odborníků místy slabě sněžit. Nejnižší teploty klesnou k -1 až -5 °C, ojediněle až k -7 °C. Vát bude slabý proměnlivý vítr do 4 m/s, na Českomoravské vrchovině zpočátku mírný jihovýchodní 3 až 6 m/s.

sobotu meteorologové očekávají zataženo až oblačno, ojediněle i polojasno. Místy bude sněžit, na Šumavě mají být srážky četnější. Nejnižší noční teploty klesnou k -1 až -5 °C, při přechodně zmenšené oblačnosti ojediněle bude kolem -7 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají k -2 až 2 °C. Vát bude mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na severozápadní.

I v neděli má být oblačno až zataženo, ojediněle i polojasno. Ojediněle se objeví sněhové přeháňky, hlavně na horách. Večer v západní polovině Čech bude místy sněžit, postupně pod 900 m pršet, může i mrznout. Nejnižší noční teploty klesnou k -1 až -5 °C, při přechodně zmenšené oblačnosti ojediněle k -8 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupají k -2 až 2 °C. Vát bude mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s. ČHMÚ varuje, že večer se v západní polovině Čech může ojediněle tvořit slabá ledovka.

A podobné počasí odborníci předpovídají i na příští týden. Teploty budou ale postupně stoupat, takže místo sněhu meteorologové očekávají spíše déšť, po kterém se bude tvořit ledovka. Ke konci týdne se mají teploty vyšplhat přes den až 2 až 7 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky
Domácí

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

reklama