reklama

Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podle poslance hnutí ANO a přednosty Kliniky komplexní onkologické péče Rostislava Vyzuly naskočil do rozjetého vlaku, který se řítí šílenou rychlostí. Měl by zvýšit důvěryhodnost, uklidnit společnost a pomoct mu může také maximální transparentnost. Poslanec v pořadu K věci na CNN Prima NEWS také uznal, že vláda při epidemii usnula na vavřínech a situace v České republice je momentálně katastrofální.

reklama

„Blatný skočil do rozjetého vlaku, který se řítí šílenou rychlostí. To nejdůležitější, co by teď měl udělat, je zvýšit důvěryhodnost. Poslední dny se ve společnosti objevují názory, které popírají existenci epidemie, záležitosti důležitých hygienických kroků a testování. To je potřeba zvrátit. Jedná se o nebezpečné podhoubí, které by mohlo vyústit v nezvládnutí celé situace. A to si nemůžeme dovolit,“ uvedl Vyzula.

Ten sledoval celou tiskovou konferenci, kdy premiér Babiš jmenoval Blatného do funkce. Ministr se podle poslance uvedl velmi dobře. „Měl zásadní projev. Také si myslím, že je potřeba celou situaci zvláště zklidnit, dodat lidem naději a důvěru v to, co vláda a ministerstvo zdravotnictví dělají. Blatný to nebude mít jednoduché, ale věřím, že mu bude řada lidí pomáhat. I já ve Sněmovně nebo ve zdravotnickém výboru pomohu, co to půjde,“ slíbil přednosta Kliniky komplexní onkologické péče.

Politolog Jan Kubáček říká, že přijetím pozice ministra zdravotnictví v této době, se Blatný přinejmenším projevuje jako „velmi odvážný člověk“. „Tím, že je z oboru, tak si musí uvědomovat, že přichází do velmi složitého období, a že je tak trochu sebevrahem, protože ho čekají jenom nepříjemná rozhodnutí. Jak v oblasti situace koronavirové pandemie a toho, že to nejhorší nás teprve čeká, tak posléze toho ekonomického koronaviru,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Kubáček.

Na Blatném jej zaujalo, že se při svém nástupu do funkce oháněl daty a že bude zajímavé jej sledovat. „Přinejmenším ho bude velmi příjemné sledovat, pokud bude dávat velký důraz na srozumitelnost, bude to podávat vlídně, nebude strašit lidi, nebudeme číst každý den, že se možná nějak rozhodne a ideálně bude rozhodovat vždy s odstupem, aby se lidé měli šanci připravit,“ doplnil politolog ve vysílání 360° Pavlíny Wolfové.

Blatný by měl denně vysvětlovat účel opatření

Vyzula také zmínil myšlenku masivního testování, se kterou přišel exministr Roman Prymula. „Testování maximálně potřebujeme, ale není jednoduché z organizačního hlediska. Celý proces se musí zajistit nejen přes praktické lékaře, ale i jinak. To bude vyžadovat hodně práce,“ podotkl Vyzula s tím, že by nový ministr zdravotnictví měl podpořit i elektronickou roušku, kterou si lidé mají stáhnout do telefonů.

Současná opatření proti koronaviru by poslanec neměnil. „Způsobilo by to jen zmatek. Naopak bych se snažil, aby je lidé dodržovali. Blatný by měl denně vysvětlovat, proč jsou opatření prováděna. PR ministra by mělo spolupracovat s médii a vytvořit vzdělávací shoty, proč k tomu dochází. Třeba večer nebo v podvečer, kdy se na média dívá nejvíce lidí,“ navrhl Vyzula s tím, že ministrovi může pomoci maximální transparentnost.

Dat a informací k vysvětlování účelu opatření má vláda podle Vyzuly dost. „Jako poslanci dostáváme podrobné informace, rozbory, které dělá ÚZIS pod vedením profesora Duška. Můžeme z toho leccos vyvodit. Není tam všechno a jsou to v podstatě jen čísla. Pouze těmi se ale nemůžeme zabývat. Například zákaz nočního vycházení podle mě není z důvodu čísel, ale proto, že lidé nedodržovali hygienická opatření. Potřebujeme i kvalitativní, nejen kvantitativní informace, co k tomu vedlo,“ vysvětlil.

Situace se bude opakovat, dokud nebude vakcína

Lidé by podle Vyzuly k situaci ale měli přistupovat komplexně. „Tříčtvrtinovým lockdownem pravděpodobně srazíme reprodukční číslo pod jedna, to ale neznamená, že jsme celkově vyhráli. Pak na měsíc rozvolníme a znovu dojde ke zhoršení situace. To bude dokola, dokud nebude vakcína nebo lék,“ upozornil onkolog.

Ten už se dříve vyjádřil, že nechápe, proč Babiš na post nového ministra zvolil nestraníka, a ne poslance. Připomněl, že jen v hnutí ANO je devět lékařů a ministr by měl mít politické zkušenosti. „Být ministrem neznamená být jen odborníkem, ale i manažerem, politikem, tak trochu právníkem a ekonomem. Umět to celé dobře zmanažerovat. Pana Blatného neznám, třeba je toho schopen. Každopádně obdivuji, že do toho takto vstoupil, ale mohlo by to být problémem,“ upozornil poslanec s tím, že premiér jako hlavní dirigent orchestru má právo si rozhodnout tak, jak uzná za vhodné.

Vláda usnula na vavřínech

Vyzula zároveň uznal, že vláda v létě usnula na vavřínech. „Přes léto byla situace velice klidná, všichni si přáli, aby dobře proběhly prázdniny a dovolené. Stalo se. Mohli jsme reagovat dříve v září. Asi by nárůsty nebyly tak velké, ale pokud opatření budou fungovat, věřím, že to zvládneme. Lůžek je dostatek a může být i více. Tvoří se záložní nemocnice,“ uvedl.

Také dodal, že až se situace stabilizuje, tak se určitě bude znovu rekapitulovat a hodnotit. „Opozice se na to těší. Vidím to jako správný krok, bude to nutné provést. Teď je ale těžké mluvit o tom, co se udělalo špatně a co dobře. V okolních zemích je také situace špatná, u nás je však opravdu katastrofická,“ uznal Vyzula a doplnil, že o členství v hnutí ANO znovu nepožádá, protože ho zklamalo.

Rozhovor Marie Bastlové s Rostislavem Vyzulou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu
Koronavirus

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření
Andrej Babiš

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

Soud zrušil opatření vlády o respirátorech. Přestaňte nás ignorovat, vyzývá ministra

Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné. Nejvyšší správní soud (NSS) ho proto zrušil. Zásah vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, ministerstvo tak má čas reagovat a odůvodnění doplnit. Podle NSS úřad dosud „systematicky ignoruje“ jeho rozhodnutí. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal nyní. Verdikt je dostupný na úřední desce.

Německé gymnastky zbořily tradice a oblékly legíny. V Tokiu zaujal i „Kapitán Bombarďák“

Když si nedávno norské plážové házenkářky oblékly místo bikin šortky, obletělo to celý svět. Hlavně kvůli tomu, že tím porušily stanovená pravidla a vyfasovaly pokutu. Proti tradicím se vzepřely teď na olympiádě v Tokiu také německé gymnastky. V rámci boje proti sexualizaci sportovkyň oblékly dlouhé legíny, nikoliv „uniformu“ v bikinovém stylu.

Další vážné následky covidu. Způsobuje pokles inteligence, tvrdí experti

U lidí, kteří prodělali nemoc COVID-19, je pravděpodobnější zhoršení výsledků inteligenčních testů a nejhorší dopady na rozumové schopnosti má těžký průběh nemoci. Podle zpravodajské televize Sky News to zjistili britští vědci ve studii, při níž od ledna do prosince minulého roku zjišťovali inteligenci u 81 337 lidí, z nichž téměř 13 tisíc bylo infikováno koronavirem. Snížení IQ o sedm bodů zaznamenali vědci u lidí, kteří byli s covidem hospitalizováni nebo dokonce skončili na umělé plicní ventilaci.

KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je přesvědčena, že v tuzemských firmách panuje otrokářství, šikana a/nebo zastrašování. Vydala se proto do českých „bavlníkových“ továren na kontrolu, aby dala najevo, kdo je v téhle zemi pánem. Sice nic nevyřešila, ale média jí byla plná. A o to zřejmě dodýchávající sociální demokracii před volbami jde. Bude to však ke vstupu do Sněmovny stačit?

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

Prokop z Berdychova gangu se přiznal ke čtyřem loupežím. Odmítl ale jejich organizaci

Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se v úterý u soudu přiznal k účasti na čtyřech loupežích, které mu klade za vinu obžaloba. Odmítl ale tvrzení, že přepadení vymyslel a organizoval, jak dříve v jeho nepřítomnosti uvedli spolupachatelé včetně Davida Berdycha. Zdůraznil také, že při loupežích nikdy nepoužil fyzické násilí. Prokop se před trestním řízením řadu let skrýval, policie ho loni dopadla v USA.

reklama