reklama

Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Novým ministrem zdravotnictví stal dosavadní náměstek Fakultní nemocnice Brno a lékař Jan Blatný. Ve čtvrtek jej jmenoval prezident Miloš Zeman. Blatný ve funkci nahradil jiného lékaře – epidemiologa Romana Prymulu (za ANO).

reklama

Pro širokou veřejnost byl Blatný dosud téměř neznámou osobou. Po skandálu Romana Prymuly se spíše spekulovalo o řediteli FN Motol Miloslavu Ludvíkovi, náměstkovi na ministerstvu zdravotnictví Aleksim Šedovi či o některém z dalších ředitelů nemocnic, přičemž někteří skutečně nabídku vést resort dostali, ale odmítli ji. Nakonec se funkce ministra zdravotnictví ujal právě Blatný.

Poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) Blatného zná ze společného působení v brněnské nemocnici. Že premiér Andrej Babiš (ANO) ukázal právě na něj, označil Válek za překvapivé. „Pokud vím, tak nikdy neměl s politikou nic společného, ani s ministerstvem zdravotnictví. Takže mě to velmi překvapilo, netušil jsem, že by měl takové ambice,“ řekl Válek pro CNN Prima NEWS s tím, že by očekával spíš volbu některého z lékařů-poslanců z hnutí ANO.

Zmínil například předsedkyni výboru pro zdravotnictví Věru Adámkovou, bývalého ředitele Nemocnice Břeclav Miloslava Janulíka, či Rostislava Vyzulu s Jiřím Maškem. Všichni totiž mají coby poslanci a členové hnutí ANO podle Válka informace přímo „z první ruky“ a po celou dobu se v problematice pohybují. Vzhledem k důvodům konce Prymuly a jeho předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO) pak Válek dedukuje, že premiér není nespokojen se směřováním ministerstva.

Otázkou nyní bude, zda se Blatný kromě opatření proti koronaviru bude soustředit i na plnění politiky hnutí ANO, které jej do vlády nominuje. „Bezesporu má obří výhodu v tom, že přesně ví, jak ta opatření ministerstva reálně fungují, protože to zažívá dnes a denně ve druhé největší nemocnici v republice,“ dodal zároveň Válek CNN Prima NEWS. On sám navíc Blatného označil za slušného, pracovitého a korektního člověka, který je odborníkem ve své specializaci, tedy dětské hematologii.

Richterová připomíná kontroverzi, Rakušan nabízí pomoc

K výběru Blatného má výhrady 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Jeho volbou totiž Babiš nepostupuje příliš citlivě.

Připomněla k tomu situaci z jara, kdy Blatný zamítl návštěvy rodičů u dětských pacientů v Dětské nemocnici při FN Brno. Richterová však zároveň uznává Blatného odborné kvality. „Současně je to respektovaná osobnost bez značných morálních škraloupů. Stejně tak má i výborné zahraniční zkušenosti a kontakty,“ doplnila Richterová pro CNN Prima NEWS.

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan pro CNN Prima NEWS uvedl, že Babišovi se „doposud personální politika nedařila“, ale že snad Blatný přesvědčí o své odbornosti a půjde na rozdíl od Prymuly veřejnosti příkladem. „My jsme připraveni mu nabídnout pomocnou ruku, poskytnout naše zkušenosti i odborníky z oblasti zdravotnictví, pokud o to bude stát,“ sdělil redakci Rakušan s tím, že Blatný před sebou nebude mít jednoduchou úlohu.

Exministr Němeček: Lékařská praxe je jen 20 % úspěchu

Předseda SPD Tomio Okamura považuje Blatného za „politicky velkou neznámou“. Sebevětší hematologická odbornost není automatickou kvalifikací na ministra. To jsou organizační schopnosti a schopnost umět naslouchat odborníkům, a vybírat ta nejlepší opatření,“ uvedl Okamura pro CNN Prima NEWS a doplnil, že je otázkou, zda Blatný odolá politickým tlakům, včetně toho ze strany Andreje Babiše.

Problém se jmenováním Blatného nemají ani komunisté, kteří vládu Andreje Babiše drží svými hlasy. „KSČM nemá žádné výhrady vůči panu Blatnému,“ řekl CNN Prima NEWS komunistický poslanec Daniel Pawlas s tím, že Blatný snad dokáže úspěšně vést ministerstvo zdravotnictví. Poslanec KSČM také dodal, že by nový ministr měl být jmenován co nejdříve. „Kdyby ta pozice nebyla obsazená či kolem toho byly průtahy, tak by to byl velmi špatný signál směrem k občanům,“ doplnil Pawlas.

Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS řekl, že Blatného výhodou bezpochyby bude lékařská kariéra a působení v nemocnicích. Zároveň to však nemusí stačit. „Ministr je politická funkce a to, že jste lékař, je asi 20 procent z úspěchu. Ten zbytek musíte doplnit komunikačními dovednostmi,“ řekl Němeček s tím, že Blatný bude muset především přesvědčit veřejnost, že coby ministr ví, co dělá.

Je to trošku horší chřipka, říkal Blatný o koronaviru

Blatný aktuálně působí jako náměstek FN Brno za Dětskou nemocnici. Je také primářem oddělení dětské hematologie a biochemie. Na poli hematologie je uznáván za odborníka a kapacitu, v minulosti působil i v zahraničí, konkrétně v Irsku. Kromě toho také vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně a je zakládajícím členem Českého národního hemofilického programu.

V souvislosti s pandemií koronaviru na sebe již stihl upozornit zmiňovanou kontroverzí se zákazem návštěv na jaře a pak také se svým jarním prohlášením na internetovém semináři. „Je to trošku horší chřipka a stačí na ni, aby se omezila, zásadně omezila pravděpodobnost šíření, ty nejzákladnější věci,“ říkal na jaře Blatný.

Do funkce by Blatný měl být jmenován ve čtvrtek v Lánech. S prezidentem Milošem Zemanem se setkal v úterý odpoledne. Po schůzce nevystoupil před médii. Až později uvedl na Twitteru tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, že Zeman Babišovu návrhu jmenovat ministrem zdravotnictví namísto Prymuly Blatného vyhoví.

Tagy:
Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá
Koronavirus

Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá

Jediná cesta k ukončení pandemie koronaviru je imunizace společnosti, tedy její promoření nebo očkování, trvá na svém bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Minulý týden ho premiér Andrej Babiš označil za „doktora Smrt“. Pokud šéf vlády bude v takových výrocích pokračovat, je Černý připraven se bránit.

ON-LINE: Čtvrtý den olympiády. Krejčíková je v osmifinále, porazila mladou Kanaďanku
OH 2021

ON-LINE: Čtvrtý den olympiády. Krejčíková je v osmifinále, porazila mladou Kanaďanku

Na olympijských hrách v Tokiu v pondělí budou ve hře i české medailové naděje. K favoritům podle dosavadních výsledků sezony patří biker Ondřej Cink i kanoista Lukáš Rohan ve vodním slalomu. Brokový střelec Jakub Tomeček má nadějně rozjetou soutěž ve skeetu. Tenistka Barbora Krejčíková postoupila do osmifinále, když porazila osmnáctiletou Kanaďanku Leylah Fernandezovou 6:2, 6:4.

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama