reklama

Z mých úst neuslyšíte slovo „přitvrdit“, slíbil nový ministr zdravotnictví Blatný

Prezident Miloš Zeman jmenoval v Lánech nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ten na postu vystřídal Romana Prymulu. Jan Blatný po oficiálním uvedením do úřadu slíbil, že zatím zásadně přísňovat opatření nebude. Uvedení ministra do úřadu a tiskovou konfernci sledujeme živě.

reklama

„Když byste se mě zeptali, co vidím jako hlavní úkol, tak se domnívám, že je to potřeba změny vnímání celé situace. Změny nálady ve společnosti a k tomu potřebuji vás, média a novináře. Pojďme prosím společně změnit pocit strachu. Strach nás paralyzuje a rozděluje,“ uvedl na své první tiskové konferenci Jan Blatný.

Blatný: Opatření není třeba zpřísňovat

„Současná opatření není třeba zásadně zpřísňovat, pakliže se budou dodržovat. Neuslyšíte ode mě slovo přitvrdit. Musíme se společně snažit především všechny ochránit,“ uvedl Blatný.

Ministr často opakoval, že zatím nechce dávat žádná jasná stanoviska s tím, že se nejprve musí seznámit s návrhy, které mu zanechal Roman Prymula. Plánuje se brzy setkat i s ministrem školství Robertem Plagou.

„Poděkoval jsme bývalému ministrovi za jeho práci, kterou vykonal a novému ministrovi jsem popřál hodně úspěchu. Objektivnější data budeme mít až v pátek a celkově modely nejsou úplně jasné, jestli brzdíme nebo nebrzdíme,“ prohlásil Babiš po uvedení ministra do funkce.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky právě teď 👍

Posted by Andrej Babiš on Thursday, October 29, 2020

Zeman přijal Prymulovu demisi

Zeman po ceremoniálu, který proběhl krátce před uvedením do funkce řekl, že přijal Prymulovu demisi.

„Na rozdíl od útěšné komunity zkoumající například hemofilii, je politika nesmírně krutá záležitost. A politik, kterým je ministr, je vystaven útokům, které si vědec ani nedokáže představit. Dokonce jsem vám říkal, že přecházíte z parku do džungle,“ přiblížil Zeman obsah úterního jednání s Blatným.

Dodal, že obdivuje jeho odvahu. „A oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii. Zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha epidemii potlačit,“ uvedl. Podle dřívějších informací má být Prymula součástí expertního týmu, který doporučuje protiepidemická opatření. S odkazem na schůzku, kvůli které musel skončit Prymula, poradil prezident novému ministrovi, aby nechodil na pražský Vyšehrad. „Je tam nebezpečno,“ řekl Zeman.

Blatný střídá Prymulu poté, co na veřejnost unikly fotografie, kdy se bývalý ministr zdravotnictví minulý týden ve středu v noci setkal v uzavřené restauraci s Jaroslavem Faltýnkem a při odchodu neměli roušky. Prymula tím tak fakticky popřel své nařízení, ač to odmítá, a premiér Andrej Babiš ho navrhl odvolat.

Jan Blatný působil jako dosavadní náměstek FN Brno. Pro širokou veřejnost byl dosud téměř neznámou osobou. Po skandálu Romana Prymuly se spíše spekulovalo o řediteli FN Motol Miloslavu Ludvíkovi, náměstkovi na ministerstvu zdravotnictví Aleksim Šedovi či o některém z dalších ředitelů nemocnic, přičemž někteří skutečně nabídku vést resort dostali, ale odmítli ji.

Prymula zůstává

Podle odborníků nyní bude klíčové, zda se dokáže ministr postavit premiérovi Andreji Babišovi a dupnout si ve zdravotnických opatřeních.

Zároveň je zajímavé, že ač Roman Prymula oficiálně skončil, zůstává jako expert na ministerstvu. Dá se tak předpokládat, že to přeci jen stále bude on, kdo bude nařízení směrem k pandemii koordinovat, stejně jako tomu bylo už od března, ač byl tehdy ministrem ještě Adam Vojtěch.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama