reklama

Z mých úst neuslyšíte slovo „přitvrdit“, slíbil nový ministr zdravotnictví Blatný

Prezident Miloš Zeman jmenoval v Lánech nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ten na postu vystřídal Romana Prymulu. Jan Blatný po oficiálním uvedením do úřadu slíbil, že zatím zásadně přísňovat opatření nebude. Uvedení ministra do úřadu a tiskovou konfernci sledujeme živě.

reklama

„Když byste se mě zeptali, co vidím jako hlavní úkol, tak se domnívám, že je to potřeba změny vnímání celé situace. Změny nálady ve společnosti a k tomu potřebuji vás, média a novináře. Pojďme prosím společně změnit pocit strachu. Strach nás paralyzuje a rozděluje,“ uvedl na své první tiskové konferenci Jan Blatný.

Blatný: Opatření není třeba zpřísňovat

„Současná opatření není třeba zásadně zpřísňovat, pakliže se budou dodržovat. Neuslyšíte ode mě slovo přitvrdit. Musíme se společně snažit především všechny ochránit,“ uvedl Blatný.

Ministr často opakoval, že zatím nechce dávat žádná jasná stanoviska s tím, že se nejprve musí seznámit s návrhy, které mu zanechal Roman Prymula. Plánuje se brzy setkat i s ministrem školství Robertem Plagou.

„Poděkoval jsme bývalému ministrovi za jeho práci, kterou vykonal a novému ministrovi jsem popřál hodně úspěchu. Objektivnější data budeme mít až v pátek a celkově modely nejsou úplně jasné, jestli brzdíme nebo nebrzdíme,“ prohlásil Babiš po uvedení ministra do funkce.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky právě teď 👍

Posted by Andrej Babiš on Thursday, October 29, 2020

Zeman přijal Prymulovu demisi

Zeman po ceremoniálu, který proběhl krátce před uvedením do funkce řekl, že přijal Prymulovu demisi.

„Na rozdíl od útěšné komunity zkoumající například hemofilii, je politika nesmírně krutá záležitost. A politik, kterým je ministr, je vystaven útokům, které si vědec ani nedokáže představit. Dokonce jsem vám říkal, že přecházíte z parku do džungle,“ přiblížil Zeman obsah úterního jednání s Blatným.

Dodal, že obdivuje jeho odvahu. „A oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii. Zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha epidemii potlačit,“ uvedl. Podle dřívějších informací má být Prymula součástí expertního týmu, který doporučuje protiepidemická opatření. S odkazem na schůzku, kvůli které musel skončit Prymula, poradil prezident novému ministrovi, aby nechodil na pražský Vyšehrad. „Je tam nebezpečno,“ řekl Zeman.

Blatný střídá Prymulu poté, co na veřejnost unikly fotografie, kdy se bývalý ministr zdravotnictví minulý týden ve středu v noci setkal v uzavřené restauraci s Jaroslavem Faltýnkem a při odchodu neměli roušky. Prymula tím tak fakticky popřel své nařízení, ač to odmítá, a premiér Andrej Babiš ho navrhl odvolat.

Jan Blatný působil jako dosavadní náměstek FN Brno. Pro širokou veřejnost byl dosud téměř neznámou osobou. Po skandálu Romana Prymuly se spíše spekulovalo o řediteli FN Motol Miloslavu Ludvíkovi, náměstkovi na ministerstvu zdravotnictví Aleksim Šedovi či o některém z dalších ředitelů nemocnic, přičemž někteří skutečně nabídku vést resort dostali, ale odmítli ji.

Prymula zůstává

Podle odborníků nyní bude klíčové, zda se dokáže ministr postavit premiérovi Andreji Babišovi a dupnout si ve zdravotnických opatřeních.

Zároveň je zajímavé, že ač Roman Prymula oficiálně skončil, zůstává jako expert na ministerstvu. Dá se tak předpokládat, že to přeci jen stále bude on, kdo bude nařízení směrem k pandemii koordinovat, stejně jako tomu bylo už od března, ač byl tehdy ministrem ještě Adam Vojtěch.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Setkání Joea Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě bylo pod drobnohledem médií, která nešetřila kritikou a prezidenta USA si vzala pořádně na paškál. Ruský prezident ale s tvrzeními novinářů nesouhlasí a Bidena se zastal. Svůj americký protějšek nazval Putin profesionálem a řekl, že při jednání s ním je třeba dávat maximálně pozor, neboť mluví velmi obšírně. Reakci šéfa Kremlu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

K věci

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus aktivní politiku neplánuje, už tak má příliš hodně práce a měl by naopak zvolnit. Myslí si to Ladislav Jakl, jeho letitý spolupracovník a současný ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause. Představa, že by se exprezident znovu stal hlavou českého státu, „by se mu asi moc nelíbila“, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Na skok Dominicem Torettem. Řídili jsme Toyotu Supru z filmu Rychle a zběsile 9
Mohl jsem za to já, přiznal Fenin k aférce s prostitutkami. Píše o tom knihu
reklama
reklama
Přistání aktivisty na Euru mohlo skončit smrtí. Snipeři byli připraveni muže zastřelit

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Počet nakažených klesl téměř o pětinu. Stoupá ovšem podíl pozitivních testů
Další články
reklama
reklama